Polovina seniorů je se svým životem v Praze spokojena
V Praze žije přibližně 250 tisíc lidí, kteří pobírají starobní důchod. Z toho téměř dvě třetiny jsou ženy. Průměrná penze seniorů se v Praze pohybuje kolem 9 800 korun měsíčně. A přibližně polovina lidí v seniorském věku je více či méně spokojena se svým dosavadním životem.
- 3 minuty čtení
V Praze žije přibližně 250 tisíc lidí, kteří pobírají starobní důchod. Z toho téměř dvě třetiny jsou ženy. Průměrná penze seniorů se v Praze pohybuje kolem 9 800 korun měsíčně. A přibližně polovina lidí v seniorském věku je více či méně spokojena se svým dosavadním životem.
Vyplývá to ze sociologického výzkumu a analýzy o postavení a životních podmínkách seniorů v Praze předsedy Rady seniorů ČR Zdeňka Pernese a jeho týmu, kterou si nechalo hlavní město vypracovat. „Získali jsme velmi cenné údaje o životě seniorů v Praze, ze kterých lze vycházet při plánování sociální a bytové politiky do budoucna,“ vysvětlil hlavní záměr studie radní pro sociální a bytovou oblast Jiří Janeček.
Projekt byl realizován dvěma základními poznávacími postupy, které na sebe navazovaly – sociologický výzkum a statisticko komparační analýza. „Osloveno bylo téměř 700 respondentů a porovnáno bylo přibližně 30 000 shromážděných dat,“ upřesnil Pernes. Například v bytové oblasti bylo zjištěno, že 34 procent seniorů žije v nájemních bytech a zbývající část v soukromých a družstevních. „Z výzkumu vyplývá, že téměř 85 procent je s kvalitou svého bydlení spokojeno,“ konstatoval radní Janeček s tím, že většina těchto lidí chce setrvat co nejdéle ve svém bydliště a nemá zájem o sociální zařízení. „To nám ukazuje potřebnost rozvoje sociálních služeb v hlavním městě, abychom seniorům pomohli tímto způsobem prožít klidné stáří,“ doplnil radní Janeček. O umístění v domově důchodců má totiž zájem jen 16 procent seniorů a 12 procent o domovy s pečovatelskou službou.
Většina seniorů ani nemá obavy, že by si neudržela své bydlení nebo z problémů vzniklých deregulací nájemného. „Přes šedesát procent nemá žádné obavy,“ uvedl radní Janeček. Podle něj více než třem čtvrtinám lidí jejich příjmy postačují na udržení si svého bydlení, přičemž 44 procent seniorů ve svém bytě žije samo, 40 procent s partnerem a zbytek s rodinnými příslušníky.
Největší vydání mají pražští senioři na zajištění bydlení a základní životní potřeby. Podle statistických údajů za minulý rok v průměru na osobu vynakládali na bydlení a služby přes 33 000 korun a na jídlo 25 568 korun. „Dále investují vyšší finance oproti jiným regionům v České republice na léky, zdravotní služby, telekomunikační techniku, stravovací služby, ale i na svou rekreaci, kulturu a sport,“ popisoval Janeček. Podle něj se totiž senioři z velké části věnují svým koníčkům, nebo pomáhají svým dětem nebo vnukům. Řada seniorů (22 procent) se však také aktivně podílí na vylepšení své finanční situace podnikáním nebo zaměstnáním.
Skoro dvě třetiny těchto osob jsou s postavením seniorů v současné společnosti spokojeny, i když jejich ekonomické postavení bylo zhoršeno zejména zavedením poplatků ve zdravotních zařízeních a lékárnách. „Naopak téměř 40 procent z nich má dobré zkušenosti s místními a městskými úřady,“ doplnil Pernes.
V Praze 5.9. 2008
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.