Povodňová situace na Vltavě zůstává stejná. Počasí v Čechách se lepší

Praha - Vltava - 4. června
Praha - Vltava - 4. června Autor: webkamery.online
4. června 2024
7. června 2024

Povodňový orgán hl. m. Prahy se dnes sešel, aby vyhodnotil aktuální povodňovou situaci. Na území Čech již aktuálně neprší a počasí se v tuto chvíli vyvíjí optimisticky, přítoky vody do Vltavské kaskády jsou ale i nadále vysoké. Preventivně přijatá opatření z pondělí proto zůstávají i nadále v platnosti.

  • 1 minuta čtení

Na území Čech aktuálně neprší a ani za posledních 24 hodin nebyly srážky nijak vydatné. Výrazné srážky meteorologové neočekávají ani do zítra. Hladina Berounky, která je pro Prahu rozhodující, většinově klesá nebo kulminuje. Na druhé straně ale přítoky do Vltavské kaskády ještě stále mírně stoupají a přehrady se tak mírně plní. Povodí Vltavy bude proto i nadále pokračovat ve zvýšeném odtoku vody z přehrad a hladina Vltavy v Praze bude stejná jako včera, kdy přesáhla první stupeň povodňové aktivity.

„Přes poměrně optimistické prognózy dále apeluji na všechny, aby byli opatrní a respektovali doporučení, která hlavní město Praha vydává. Jde nám v první řadě o vaši bezpečnost,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Hydrometeorologové sice neočekávají vyšší průtok Vltavy a zhoršení situace, kdy by se v Praze musela dělat další protipovodňová opatření. Přijatá opatření a úkoly však z preventivních důvodů zůstávají v platnosti minimálně do doby zvýšeného odtoku z Vltavské kaskády. Praha i nadále doporučuje obezřetnost v okolí Vltavy, neboť při pádu do řeky by jakýkoliv zásah složek IZS byl v tomto velkém proudu problematický a nebezpečný. Hlavní město i nadále žádá, aby lidé neparkovali vozidla na náplavkách, neboť by při zhoršení situace musela být urychleně vyparkována.

Všechna přijatá opatření jsou preventivní kvůli včasné ochraně obyvatel a turistů v metropoli. Hlavní město bude vývoj počasí i hladiny řek nadále sledovat a v případě potřeby přijme další opatření.