Povodňová konta: lidé nedostali nic

Mladá fronta Dnes - 11.2.2003
Podtitulek: Postižení Pražané stále čekají na peníze
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ
Peníze z povodňových kont vyplaveným lidem zatím moc nepomohly. Většina sbírek totiž ještě běží a nikdo ani půl roku po povodni nerozhodl o tom, komu pomohou a kdy.
Praha (lep) - Do peněženky loni sáhl snad každý, koho voda nepostihla. Na povodňových kontech se tak díky štědrosti lidí sešly desítky milionů korun a dárci chtěli co nejrychleji pomoci postiženým. Zaplavení Pražané však z těchto peněz zatím nic neviděli a ani hned tak neuvidí.
Přísloví "kdo rychle dává dvakrát dává," tak dostalo pořádně na frak. Organizátoři sbírek se vymlouvají, že peníze stále chodí, takže by byla škoda sbírku uzavřít a sumu sečíst. Na otázku, proč tedy peníze nerozdělují průběžně, aby se co nejrychleji dostaly k potřebným, však odpověď nemají. Mnozí navíc ani ještě vůbec nemají představu, jak vlastně balík na kontě přerozdělí a komu. Jisté je však už teď jedno: konkrétní lidé v Praze si z tohoto koláče ukousnou jen velmi malý kousek. Peníze dárců většinou skončí v opravách škol, pečovatelských domů a dalších obecních budov. Prakticky jen jediná sbírka pomůže zaplaveným domácnostem a věnuje peníze konkrétním postiženým lidem na ruku. "Prvních několik desítek Pražanů jsme podělili před dvěma týdny, takže někdy v této době jim už možná pomalu začnou přicházet peníze na účty," řekla Veronika Dvořáčková
z charitativní organizace Člověk v tísni. Té se podařilo nashromáždit asi největší sumu ze všech povodňových kont celkem sto sedmdesát milionů korun. Mezi obyvatele hlavního města však půjde jen malá část dvacet milionů korun. Proč? "Začali jsme pomáhat spíš na vesnicích, protože díky slibům radnic a státu to zpočátku vypadalo, že do Prahy půjde peněz dost, takže o zdejší lidi bude postaráno," vysvětlila Veronika Dvořáčková.
Pokračování na straně D2
Potíž je, že podobně uvažovali i organizátoři jiných sbírek, takže Člověk v tísni je asi jediný, kdo peníze rozdělí přímo zaplaveným. Jenže zatímco lidé na venkově peníze ze sbírky už mají a mohou rekonstruovat, Pražané je dostanou až v průběhu jara. Navíc podle Šimona Pánka z vedení organizace získá v metropoli každá domácnost průměrně o polovinu méně než venkované. "Zhruba 25 tisíc korun. Lidé v Praze totiž nežijí ve vlastním, ale v nájemním bytě. Takže postarat o jejich bydlení by se měl v prvé řadě majitel domu," míní Pánek. Peníze z konta magistrátu, kde se sešlo 47 milionů korun, zatím leží v bance. "Uvažovali jsme, jak pomoci lidem, a chtěli jsme dotovat úroky z úvěrů. Jenže to nejde," řekl náměstek primátora Jiří Paroubek. "Co s penězi bude, zatím nevím. Možností je víc od nápadu dát je do oprav pečovatelského domu přes možnost přidat je ke 148 milionům korun, které dělíme mezi městské části, až po tip věnovat je zoo," dodal. Ani další radnice o penězích většinou nerozhodly. Výjimkou je Praha 7 a 8, které podělily několika sty tisíci korunami školy, školku, pečovatelský dům a kulturní dům. Na rozdíl od nich Praha 1 zatím nemá jasno, co se dvěma a čtvrt miliony korun z konta. Podobně je na tom Praha 3. "Předpokládám, že těch 620 tisíc korun přidáme k 10 milionům, které město letos daruje zaplaveným městským částem," uvedl mluvčí radnice Petr Blažek. Peníze nerozdělil ani Klub za starou Prahu, ani Lesy hlavního města, které chtěly ze sbírky obnovit Stromovku. Sešlo se jim však asi nejméně peněz ze všech sbírek. "Stačí to na koupi jednoho dvou stromů," řekl ředitel firmy Václav Kroutil. Dobrá zpráva je, že až na jeden případ zřejmě nebylo žádné povodňové konto falešné. Mladík, který se pokusil vylákat peníze dárců pro sebe, dostal za pokus o podvod 150 hodin obecně prospěšných prací.
13. února 2003
13. února 2003