„Pracovní skupina Fondu soudržnosti pro přípravu výstavby Nové čistírny odpadních vod“

Rada hl. m. Prahy schválila založení meziresortní pracovní skupiny pro přípravu výstavby nové čistírny odpadních vod, jejímž cílem bude zrychlení přípravných prací zejména za účelem získání co největšího objemu prostředků z kohezních fondů Evropské Unie a zajištění včasného dokončení výstavby NČOV tak, aby byly splněny veškeré požadavky ze strany EU. Návrh na její zřízení vzešel z jednání s ministrem životního prostředí ČR.

  • 4 minuty čtení








  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz  Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945  oddělení Public Relations OPR MHMP  Tel.:  236 002 355  Fax: 236 007 093  E-mail: Tisk@cityofprague.cz
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

 

Pracovní skupina Fondu soudržnosti pro přípravu výstavby Nové čistírny odpadních vod

 

Rada hl. m. Prahy schválila založení meziresortní pracovní skupiny pro přípravu výstavby nové čistírny odpadních vod, jejímž cílem bude zrychlení přípravných prací zejména za účelem získání co největšího objemu prostředků z kohezních fondů Evropské Unie a zajištění včasného dokončení výstavby NČOV tak, aby byly splněny veškeré požadavky ze strany EU. Návrh na její zřízení vzešel z jednání s ministrem životního prostředí ČR.

Pracovní skupina Fondu soudržnosti pro přípravu výstavby Nové čistírny odpadních vod by měla být složena se zástupců HMP a MŽP a zástupce investora, tedy PVS, a.s.a Odbor městského investora MHMP.

  • Předseda komise: MUDr. Pavel Bém, primátor HMP
  • ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora HMP
  • RNDr. Miloš Gregar, radní HMP
  • JUDr. Petr Hulinský, náměstek primátora HMP
  •  ing. Jiří Toman, ředitel odboru městského investora HMP
  • ing. Martin Baier, poradce ministra pro ŽP
  • ing. David Libiger, poradce ministra pro ŽP
  • ing. Jaroslav Kinkor, MŽP, ředitel odboru ochrany vod
  • ing. Karel Rezek, generální ředitel PVS, a.s.
  • Tajemník: ing. Miroslav Sklenář

Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v hlavním městě České republiky představuje významný technologický komplex likvidace odpadních vod pro více než 1,6 milionu ekvivalentních obyvatel. Již více než 30 let, tedy od výstavby centrální čistírny na Císařském ostrově, se experti nepřetržitě zaobírají optimálním řešením této problematiky. Jde zejména o splnění průběžně měnících se limitů stanovených legislativou a o kompromis občanských, politických, technických a finančních hledisek.

ÚČOV byla vystavěna v 60. letech jako mechanicko-biologická čistírna. Od této doby proběhly četné intenzifikace a byly zpracovány studie, které posuzovaly 8 variant vymístění čistírny mimo území HMP.V rámci výstavby tak zvané Nové čistírny odpadních vod Hostín byla například vystavěna shybka pod Vltavou, která je dnes využita pro přívod odpadních vod na Císařský ostrov.

Po politických změnách v roce 1989 byly vypracovány nové studie, které zvažovaly možné vymístění NČOV do Holosmetek, Klecan, nebo se v roce 1990 zvažovala výstavba na Trojském ostrově. V roce 1992 ZHMP vypsalo soutěž na intenzifikaci ÚČOV, v roce 1993 bylo vypsáno nové výběrové řízení s vyššími požadavky na kvalitu vyčištěné vody, odstraňování dusíku a řešení kalového hospodářství. Stavby měla být rozdělena do 3 etap – intenzifikace do roku 2005, kalové hospodářství a výhledové řešení po roce 2005.

HMP od roku 2000 problematiku čistírny odpadních vod intenzivně řeší. Společnost Hydroprojekt vypracovala 25 variant, z nichž je 23 umístěno na Císařském ostrově a 2 mimo toto území (jednou je finančně nákladná podzemní čistírna v Čimicích na území Prahy 8 a druhou je čistírna umístěná v nevyrubaném  lomu v Klecanech u Prahy na území Středočeského kraje). Z těchto 25 variant bylo vybráno 15, které počítají s umístěním čistírny na Císařském ostrově a navrhují různá řešení jak vodní linky, tak kalového hospodářství. V roce 2001 byly  vybrány 4 konečné návrhy.

Na základě předložení žádosti HMP o čerpání z kohezních fondů EU na výstavbu Nové čistírny odpadních vod, oponentního řízení a doporučení MŽP ČR, MF ČR a SFŽP je stanoven finanční rámec na 10 miliard Kč bez DPH a zvažována možnost lokalizace NČOV do prostoru tak zvaných zahrádek, což by přineslo HMP úsporu v řádu 10 miliard Kč a především usnadnění etapizace projektu a včasné dosažení stanovených limitů pro čištění odpadních vod, za jejichž nedosažení hrozí HMP značné sankce ze strany EU.

RHMP také předkládá návrh na změnu územního plánu 0652/00, který bude následně projednáván ZHMP. Neschválení této územní změny v okamžiku podání žádosti bylo jedním z důvodů, proč MŽP nepřijalo žádost HMP o čerpání z kohezních fondů. Tato změna umožní HMP umístit čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově po roce 2010 a neschválení této změny ZHMP by znamenalo pro HMP zásadní otázku, kam umístit čistírnu odpadních vod po roce 2010.

 

V Praze dne 18.11. 2004

 

__________________________________________________________________________________________

 

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem

__________________________________________________________________________________________

  Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
18. listopadu 2004
18. listopadu 2004