Praha je připravena na mistrovství světa v ledním hokeji, v době šampionátu budou platit některá dopravní a bezpečnostní opatření

Vizuál MS v hokeji 2024
Vizuál MS v hokeji 2024 Autor: iihf.com
7. května 2024
9. května 2024

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji startuje v hlavním městě už v pátek 10. května. Při této příležitosti Praha ve spolupráci s organizátory, složkami IZS a dalšími partnery připravila některá opatření týkající se zejména omezení dopravy v okolí libeňské O2 areny v Praze 9, posílení vybraných linek MHD nebo zvýšení dohledu nad bezpečností v ulicích metropole. Jejich cílem je výrazně přispět k zajištění klidného průběhu hokejového šampionátu, minimalizovat negativní dopady akce na obyvatele Prahy a zároveň dopomoci k tomu, aby si čeští i zahraniční fanoušci odvezli z hlavního města příjemné zážitky.

  • 4 minuty čtení

„Konání světového šampionátu v hokeji je pro Prahu poctou, ale i výzvou. Prosím všechny fanoušky, aby byli obezřetní, dbali na bezpečnost svoji i ostatních a respektovali přijatá nařízení. Věřím, že potom to zvládneme,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V předstihu už od středy 8. května, a to až do neděle 26. května, budou platit významná dopravní a bezpečnostní opatření především v okolí O2 areny v Libni a v přilehlých ulicích, kde bude vjezd automobilům částečně, nebo úplně zakázán. Místo bude kontrolovat Městská policie Praha pomocí mobilních čteček registračních značek vozidel, zda jsou řidiči držiteli vjezdového oprávnění.

Fanoušci a návštěvníci oblasti by proto vzhledem k dopravním omezením neměli na místo cestovat autem, ale využít možnosti pohodlně se dopravit až k hokejové hale pomocí městské hromadné dopravy.

„Doporučujeme fanouškům využít MHD, zejména metro. Městskou hromadnou dopravu totiž v době konání MS v hokeji posílíme a stanice linky metra B Českomoravská se nachází přímo vedle O2 areny,” uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Zdeněk Hřib. 

Při cestě autem do hlavního města je vhodné využít síť záchytných parkovišť P+R, nejbližší z nich se nachází na Černém Mostě, a dále pokračovat právě městskou hromadnou dopravou. Parkovací kapacity v širokém okolí arény budou značně omezeny. Nicméně pro parkování v zónách placeného stání nejen v Praze 9 bude i nadále třeba mít platné parkovací oprávnění. Rovněž bude ve vymezené oblasti v okolí haly navýšena hodinová sazba návštěvnického parkování na 40 Kč za hodinu, a to nepřetržitě.

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje v jednotlivých hracích dnech v exponovaných časech posilovat provoz metra na lince B v pásmu Smíchovské nádraží – Českomoravská. Dvě hodiny před každým zápasem bude metro jezdit v intervalu zhruba tří minut, po zápasech pak bude podle potřeby dispečersky posíleno o vložené soupravy. V neděli 26. května po skončení finálového utkání prodlouží dopravní podnik provoz metra na všech třech linkách přes půlnoc zhruba do 1:00 hodin.

Hokejová hala je také v docházkové vzdálenosti od tramvajových zastávek Arena Libeň jih (denní linky 7, 8 a noční linka 92), Poliklinika Vysočany nebo Divadlo Gong (denní linky 12, 31 a noční linka 94), jakož i autobusových zastávek Českomoravská (linky 151, 152 a 375) a Nádraží Libeň (linky 136, 177, 182, 183, 195 a noční linka 913), ale také se nachází nedaleko od vlakových stanic Praha–Libeň a Praha–Vysočany. Z důvodu uzávěry autobusového terminálu Českomoravská pro veškerou dopravu včetně MHD se autobusová zastávka Českomoravská po dobu konání mistrovství světa v ledním hokeji přesouvá do ulice K Moravině u křižovatky s Drahobejlovou ulicí.

Důležité je také upozornění pro všechny fanoušky, že vstupenky na hokejové zápasy neslouží jako jízdní doklad, cestující proto musí mít platnou jízdenku dle tarifu PID.

Bezpečnost v ulicích metropole, ale i řízení dopravy, pak bude po dobu celého turnaje ve zvýšeném dohledu zajišťovat Policie ČR a dále Městská policie Praha. Nasazeny budou stovky policistů. Připraveny jsou všechny složky IZS, které v předstihu absolvovaly náročná cvičení na tuto akci. Na místě pak bude k dispozici kromě záchranářských a lékařských posádek i zcela nová mobilní ošetřovna.

Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Krajským ředitelství Policie ČR bude k hokejovému mistrovství světa také zajišťovat infolinku na čísle 974 823 158. V provozu bude ve dnech zápasů a budou na ní přítomni vždy dva operátoři.

K bezproblémovému pobytu českých i zahraničních fanoušků v Praze mají přispět také krátká videa se základními informacemi v češtině a angličtině, která budou umístěna na digitálních CLV reklamních plochách na vybraných místech v metropoli.

Přímo vedle O2 areny už vznikla také oficiální Fan Zóna, která bude ve dnech zápasů zpřístupněna od 11:00, nebo od 14:00 hodin, a to až do konce večerního utkání. Před vstupem do hokejové haly i Fan Zóny budou návštěvníci absolvovat bezpečnostní kontroly.

Praha je kromě toho připravena i na souběh několika velkých akcí, která se na jejím území v květnových dnech uskuteční, kdy hned první víkend po oficiálním zahájení šampionátu se na letišti v Letňanech uskuteční dva koncerty hudební skupiny Rammstein, kam by měly zamířit další tisíce návštěvníků. Navíc v průběhu mistrovství světa v hokeji bude finišovat nejvyšší fotbalová soutěž a některé zápasy se budou odehrávat i na stadionech pražské Sparty a Slavie.

Hlavní město při zajišťování bezpečnosti nicméně využije veškeré své zkušenosti z pořádání velkých sportovních a kulturních akcí na svém území z předešlých let. Například loni v červnu se v Praze konalo finále Evropské konferenční ligy UEFA, na které dorazily desítky tisíc fanoušků z Velké Británie a Itálie, mistrovství světa v hokeji pořádala Praha také v letech 2015 a 2004.

V pořadí 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které pořádá Mezinárodní federace ledního hokeje, se uskuteční v Praze a také v Ostravě od pátku 10. května až do neděle 26. května 2024. Aktuální informace o připravovaných opatřeních jsou k dispozici také na oficiálních stránkách IIHF.