Praha jedná o budoucnosti teplárenství. Cílem je stabilní, udržitelný a spravedlivý model zásobování teplem

Ilustrační foto - teplo pro Prahu
Ilustrační foto - teplo pro Prahu Autor: mapy.cz
22. dubna 2025
22. dubna 2025

Hlavní město v posledních měsících intenzivně řeší budoucnost pražského teplárenství. Cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelný systém zásobování teplem, který bude bezpečný, spolehlivý, šetrný k životnímu prostředí a dostupný pro všechny Pražany. Rada hlavního města už v minulém roce schválila klíčové materiály týkající se rozvoje energetické infrastruktury a v letošním roce pokračují konkrétní jednání s partnery i státní správou.

  • 3 minuty čtení

„Teplárenství se týká statisíců Pražanů, kteří očekávají, že jejich domovy budou vytápěny bezpečně, ekologicky a za rozumnou cenu. V současné době se nacházíme v období zásadních změn, které souvisejí s energetickou transformací, evropskými klimatickými cíli i vývojem cen paliv. Naší povinností je připravit Prahu na budoucnost – a to s důrazem na soběstačnost, transparentnost a moderní technologie,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Klíčové priority hlavního města:

  • Zajištění stability dodávek tepla ve všech částech města – jak ve stávajících systémech CZT (centrální zásobování teplem), tak i v lokalitách mimo ně.
  • Postupný přechod na nízkoemisní a bezemisní zdroje tepla – využití odpadního tepla, moderních plynových kogenerací, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel.
  • Zachování dostupnosti pro koncové uživatele – ochrana zranitelných skupin obyvatel před skokovým růstem cen.
  • Zesílení dohledu města nad strategickými aktivy – městské firmy musí hrát důstojnou roli v řízení teplárenské infrastruktury.

V současnosti jedná město například o technických a provozních aspektech provozu se společnostmi Veolia Energie Praha a Pražská teplárenská, ale také se skupinou ČEZ, které zajišťují dodávku tepla pro většinu CZT v hlavním městě. Ve spolupráci s městskou firmou Teplo pro Prahu, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT vzniká koncepční materiál, který vyhodnocuje nejvhodnější scénáře dalšího rozvoje.

„Mluvíme o infrastruktuře, která ovlivňuje životy stovek tisíc lidí. Chceme, aby budoucnost teplárenství nebyla jen technickou otázkou, ale součástí širšího dialogu o energetické bezpečnosti města. Musíme sladit klimatické cíle s realitou každodenního života Pražanů. A zároveň musíme znovu nastavit pravidla, která zajistí městu větší kontrolu nad kritickými službami,“ doplnil primátor Svoboda.

Praha v této oblasti rovněž komunikuje s vládními partnery. Vzhledem k charakteru CZT a významu klimatických politik připravuje město podklady pro využití Modernizačního fondu, který může pomoci financovat náročné investice do modernizace infrastruktury. Ty zahrnují výměnu kotlů, zateplení, digitalizaci řízení soustav i inovativní řešení s využitím umělé inteligence.

„Teplárenství je klíčový sektor pro realizaci klimaticko-energetických cílů nejen České republiky, ale i Prahy. Neřešíme nyní jen aktuální situaci, ale i budoucí lokality a jejich zásobování teplem. Proto abychom vytvořili rozumnou strategii, díváme se na zásobování jednotlivých pražských území teplem, někde převažuje využívání lokálních zdrojů, jako jsou plynové kotle, jiné lokality jsou zásobovány centrálním teplem. Je třeba si uvědomit, že Praha se rozrůstá a do roku 2050 se zde plánuje postavit až 2 000 000 m² nových objektů, z nichž většina bude bytového charakteru,“ vysvětluje předseda Výboru pro energetiku Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Chabr.

„A jelikož jsou emise z teplárenství významným zdrojem znečištění ovzduší ve městě, chceme právě definovat preferované způsoby vytápění nejen ve stávajících objektech a lokalitách, ale i v těch nově vznikajících. K tomu, aby vznikl dokument, který bude mít nejen koncepční charakter, ale bude i realizován, je třeba mít u jednacího stolu všechny relevantní aktéry. A to se nám po dlouhé době v oblasti teplárenství v Praze povedlo. Cílem je mít energeticky efektivní a emisně nenáročný mix zdrojů, s důrazem na cenovou stabilitu ale i bezpečnost dodávky pro Pražany,“ doplňuje Chabr.

Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR Praha připomínkuje také aktuální změny legislativy a upozorňuje na specifika velkoměstského teplárenství.

„Transformace teplárenství není sprint, ale maraton. V Praze chceme být připraveni – odborně, finančně i legislativně. Proto jednáme o možnostech spolufinancování modernizace z evropských zdrojů a zároveň pracujeme na návrzích legislativních úprav, které by pomohly větším městům s výzvami, jako jsou nároky na udržení teplotních standardů v zimě nebo zajištění záložních zdrojů,“ uzavřel primátor Svoboda.

V následujících týdnech se očekává dokončení několika klíčových analýz, které posoudí ekonomické a technologické možnosti přechodu na nové teplárenské modely. Praha také plánuje veřejnou debatu, do níž se zapojí odborníci z akademické sféry, zástupci městských částí i občanských iniciativ.