Praha podpoří prevenci rizikového chování u dětí. Na preventivní programy rozdělí více než 20 milionů korun

Magdaléna o.p.s.
Ilustrační foto - mezi podpořenými organizacemi je Magdaléna o.p.s. Autor: Fb
14. dubna 2025
14. dubna 2025

Rada hlavního města Prahy v pondělí projednala poskytnutí více než 20 milionů korun na Program primární prevence rizikového chování ve školách a školských zařízeních. Rada hlavního města Prahy v pondělí projednala poskytnutí více než 20 milionů korun na Program primární prevence rizikového chování ve školách a školských zařízeních. Finanční podpora se rozdělí mezi celkem 154 projektů, které se zaměřují na prevenci šikany, závislostí, duševních onemocnění nebo na budování zdravých vztahů ve školních kolektivech. Poskytnutí části prostředků ještě bude muset schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Poskytnutí části prostředků ještě bude muset schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

  • 2 minuty čtení

„Dnešní děti a mladí lidé čelí zcela novým výzvám – kyberšikana, tlak sociálních sítí, rostoucí duševní zátěž. Je nezbytné, aby se jim školy dokázaly postavit po bok a nabídly jim bezpečné prostředí, kde se mohou rozvíjet. K tomu je potřeba nejen kvalitní výuka, ale i systematická a odborně vedená prevence. Je to investice do budoucnosti celé společnosti,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Letos se o podporu ucházelo 167 subjektů – základních a středních škol, školských poradenských zařízení i neziskových organizací. Rada hlavního města Prahy schválila podporu pro 154 z nich. Více než 13,2 milionu korun bude rozděleno mezi městské části, které tak mohou podpořit školy ve svém obvodu a zajistit specializované programy nebo lektory. Dalších 7,2 milionu korun míří na konkrétní školy a organizace, které realizují dlouhodobé preventivní programy.

Mezi podpořenými žadateli nechybí významné neziskové organizace a odborné subjekty jako Magdaléna o.p.s., Prev-Centrum z.ú., Prostor Plus o.p.s., Jules a Jim z. ú., Dům tří přání z.ú., Elio z.s. nebo Centrum Anabell. Projekty se týkají nejen samotných žáků, ale i jejich učitelů a rodičů – ať už formou vzdělávacích seminářů, supervizí, nebo krizové intervence.

„Prevence rizikového chování musí být postavená na důvěře, kontinuitě a odbornosti. Nestačí jeden workshop nebo přednáška – školy potřebují nástroje, jak dlouhodobě pracovat s třídním klimatem, vztahy mezi žáky, ale i s rodiči a učiteli. Proto vnímám jako důležité, že Praha podporuje nejen práci s dětmi, ale i vzdělávání pedagogů,“ doplnil primátor Svoboda.

Mezi podpořenými aktivitami jsou programy zaměřené na prevenci šikany, kyberšikany, poruch příjmu potravy, užívání návykových látek, ale i projekty na podporu duševního zdraví, odolnosti nebo pozitivního klimatu ve třídách. Zapojí se do nich školy všech zřizovatelů – městské, církevní i soukromé. Podrobnosti k výsledkům dotačního řízení budou zveřejněny na webu hlavního města v sekci grantů a dotací.