Praha podpoří přístupnost a odstraňování bariér ve veřejném prostoru hlavního města

Piktogram Bezbariérový přístup
Piktogram Bezbariérový přístup Autor: archiv
4. září 2024
4. září 2024

Členové Rady hl. m. Prahy na pondělním jednání schválili vyhlášení Programu podpory v oblasti přístupnosti a odstraňování bariér na území hl. m. Prahy pro roky 2024–2025. Hlavním cílem programu je systematické zlepšování podmínek pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace pohybující se ve veřejném prostoru metropole. Na program jsou vyčleněny finanční prostředky v celkové výši 10 000 000 Kč.

  • 1 minuta čtení

Schválené oblasti podpory reagují na nejčastěji identifikované problémy, které jsou často významnou překážkou pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace při jejich každodenních aktivitách.

„Odstraňování bariér ve veřejném prostoru je důležité jak pro osoby se zdravotním postižením, tak pro seniory, rodiče s kočárky nebo i ty, kteří mají jen dočasně omezenou pohyblivost. Vytváření přístupného veřejného prostoru je nejen naší povinností, ale mělo by být samozřejmostí a vyjádřením respektu a solidarity. Každý by se měl pohybovat po městě, mít přístup do budov nebo k veřejným toaletám, pohybovat se ve veřejné dopravě, a to bez ohledu na jeho zdravotní stav a aktuální schopnosti,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Konkrétně se jedná o tři opatření, v jejichž rámci lze získat podporu hlavního města. Jednak to je zpřístupňování veřejně užívaných prostor, které zahrnuje například výstavbu nájezdové rampy nebo jiné stavební úpravy k překonání výškového rozdílu u vstupu, nebo vchodu, případně pořízení a instalaci šikmé a vertikální plošiny, výtahu či bezbariérového řešení dveří.

Druhým opatřením je pořízení prostředků usnadňujících překonání bariéry u vstupu do veřejně přístupného objektu, kterou nelze odstranit, jako je například podpora instalace elektronické signalizace pro žádost o asistenci, akustická signalizace, optická signalizace nebo pořízení mobilní rampy.

Třetí oblastí podpory je pak výstavba nových bezbariérových veřejně přístupných sociálních zařízení a bezbariérová úprava stávajících sociálních zařízení ve veřejně přístupných prostorech.

Pro poskytnutí účelové dotace bude se schválenými subjekty uzavřena veřejnoprávní smlouva o poskytnutí účelové dotace. Program navazuje na Grantové programy hlavního města Prahy pro oblast podpory v oblasti přístupnosti a odstraňování bariér na území hl. m. Prahy z let 2017–2022.

„Praha na tento program vyčlenila 10 milionů korun. O dotaci si mohou žádat například městské části, ale také soukromé firmy nebo fyzické osoby. Zkrátka ti, kteří potřebují a chtějí odstraňovat bariéry. Ať už výstavbou nájezdových ramp nebo jiných stavebních úprav v překonání výškových rozdílů, mobilních ramp, instalací plošin či signalizace pro žádost o asistenci,“ dodává náměstkyně primátora Udženija.