Praha schválila dotaci pro Toulcův dvůr, středisko získá do roku 2029 částku 17,5 milionu korun

Toulcův dvůr
Toulcův dvůr Autor: Fb Toulcova dvora
24. května 2024
27. května 2024

Pražští zastupitelé na čtvrtečním jednání odhlasovali individuální neinvestiční dotaci pro středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr. Bylo rozhodnuto o přidělení prostředků pro roky 2025-2029. Dvůr každý rok obdrží částku 3,5 milionu korun, za pět let mu tedy bude vyplaceno 17,5 milionu korun.

  • 1 minuta čtení

Obecným účelem dotace je stabilizace široké nabídky a chodu služeb Toulcova dvora v letech 2025–2029. Dotace je poskytnuta při zachování dosavadních podmínek pro využití služeb veřejností, primárně obyvateli hlavního města Prahy.

„Toulcův dvůr je výkladní skříní Prahy v oblasti ekologické výchovy. V minulém roce zcela oprávněně získal dvůr také ocenění Adapterra Awards za projekt hospodaření s dešťovými vodami, připravující město na změnu klimatu. Je skvělé, že mají zajištěné financování na delší období a mohou se tak plně soustředit na zajištění bohatého programu pro veřejnost,“ říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán.

Kořeny Toulcova dvora sahají až do 14. století. Po nevhodných úpravách za hospodaření zemědělského družstva byl areál v 90. letech převeden do vlastnictví hl. m. Prahy a nadále je využíván jako středisko ekologické výchovy. Organizace aktivit se ujalo sdružení neziskových organizací, které tu dnes na ploše 10 ha provozuje farmu s domácími zvířaty, jízdárnu, zahradnictví, ubytování, zdravou jídelnu, ekologický obchod, mateřskou školu, rodinné centrum a organizuje vzdělávací programy přibližující lidem ekologii a zemědělství.