Praha a kongresová turistika-rozhovor s radním hl. m. Prahy Bohumilem Černým, uveřejněný v periodiku Hotel Revue dne 24.4. 2006

Do České republiky a jejího hlavního města Prahy nepřijíždějí jen řadoví turisté, ale také účastníci významných, většinou mezinárodních akcí - konferencí, sympózií a veletrhů. K nim patří i kongresoví turisté a o nich jsme hovořili s radním hlavního města Prahy Mgr. BOHUMILEM ČERNÝM.

Praha a kongresová turistika

 

 

 

Hotel Revue | 24.4.2006 | rubrika: Cestovní ruch - Rozhovor | strana: 28 | autor: KAREL ŽÍTEK A JAROSLAV HOLOUBEK

Do České republiky a jejího hlavního města Prahy nepřijíždějí jen řadoví turisté, ale také účastníci významných, většinou mezinárodních akcí - konferencí, sympózií a veletrhů. K nim patří i kongresoví turisté a o nich jsme hovořili s radním hlavního města Prahy Mgr. BOHUMILEM ČERNÝM.

* Jaká jsou podle vás specifika kongresové turistiky?

Turismus je fenomén dnešní doby. V loňském přijelo do Prahy na čtyři milióny návštěvníků. Kongresoví turisté se samozřejmě dost odlišují od ostatních - utrácejí více, protože větší část nákladů jejich cesty zpravidla platí nějaká prestižní instituce, bydlí v hotelech vyšších kategorií, setrvávají déle než je průměr. I způsob, jakým jsou „vyzváni“ k příjezdu do Prahy, je jiný než u běžných turistů a návštěvníků. Obvykle se také jedná o výše postavené lidi, kteří mají i jistý vliv na utváření názorů ve své zemi a tudíž jejich sdělení má relativně velkou váhu a ovlivňuje řadu jiných lidí. Takže nám velmi záleží na tom, aby byli Prahou okouzleni a tím motivovali ostatní k návštěvě města.

* Jaké procento z celkového počtu turistů, kteří k nám nebo do Prahy přijedou, jsou ti kongresoví?

Ze všech turistů je to asi pět procent. V cestovním ruchu je kongresová turistika taková „třešnička na dortu“.

* Proč jich podle vás nepřijíždí více? Co dělá Praha pro to, aby jich více přijelo?

Množství kongresových turistů v Praze není nijak malé už dnes. Pokud vím, nejvyšší procento v Evropě má Vídeň - asi osm procent. Ta má však celkem mnohem méně turistů než Praha, v současné době asi tři čtvrtiny úrovně našeho města. Takže těch vídeňských osm procent je v absolutních číslech prakticky totéž jako pět procent pražských. Ostatně - i mezinárodní statistiky svědčí o tom, že se Praha postupně prodírá do špičky také v oboru kongresového turismu. To ovšem neznamená, že bychom neusilovali o další rozvoj v této oblasti. Je nám jasné, že zúčastnit se kongresu v Praze není ani tak rozhodnutím účastníka samotného. Musí tomu předcházet rozhodnutí té které organizace, že v Praze kongres vůbec uspořádá. Proto podporujeme kandidatury Prahy na uspořádání kongresů a to jak ty předkládané českými pobočkami mezinárodních organizací, tak i ty, na kterých pracují PCO (Professional Congress Organisers). Záběr přitom musí být značně široký, protože značná část organizací, které kongresy pořádají, země a města střídá. V tomto směru je to opravdu turistika, kdy velké asociace a další organizace jednou své členy vyvezou na kongres do Asie, podruhé do Evropy či jinam a místa prakticky neopakují, nebo s velkým časovým odstupem. Nedá se proto říci, že když jsou hosté spokojeni, rychle se vrátí na další kongres. Ale mohou vás doporučit dalším, takže jde o to udělat si jméno v celém oboru kongresové turistiky.

* Jaké procento kongresových turistů připadá na Prahu a jaké na ostatní česká a moravská města?

Neznám přesné počty turistů v ostatních českých městech, protože se zabývám hlavně Prahou, za kterou nesu odpovědnost. Myslím ale, že ve většině ostatních velkých českých měst infrastruktura, zejména kapacita kongresových a ubytovacích zařízení, neumožňuje v takovém množství nebo větší velikosti kongresy pořádat. Spolupráce mezi městy přitom je právě v kongresové turistice dost problematická. Je to silně konkurenční prostředí. Když bude velký mezinárodní kongres například v Brně, přijde o něj Praha, nebo naopak. Jiná věc samozřejmě je nabídnout účastníkům kongresu více, než jen Prahu, a pokusit se je tak získat i jako budoucí individuální návštěvníky. To je trvalá snaha a tady se spolupráce postupně rozvíjí, protože máme společný zájem udržet návštěvníka v České republice co nejdéle.

* Se kterými metropolemi Evropy Praha spolupracuje na incomingové turistice, jakým způsobem a jakými formami?

Při prezentaci v zámoří, zcela konkrétně v USA, Kanadě a na Dálném Východě hlavní město Praha spolupracuje s městy střední Evropy: Berlínem, Vídní, Mnichovem, Drážďany, Salcburkem a Budapeští při společných prezentacích pod názvem „7 Stars of Central Europe“. Základem pro tuto spolupráci je zkušenost, že Američané zpravidla při cestách do Evropy směřují do Londýna či Paříže a popřípadě ještě dalších evropských významných a krásných měst. Praha je v rámci tohoto výběru atraktivní historickou a kulturní destinací uprostřed Evropy. Pro celou střední Evropu je velmi výhodné působit na možnou změnu návyků turistů z USA, Kanady a dálného Východu a orientovat turisty z těchto zemí kromě Paříže a Londýna na další plnohodnotné destinace. Navíc je tato spolupráce výhodná také finančně, neboť všechny náklady vzniklé v rámci společné nabídky hradí Praha z jedné sedminy.
Potenciální návštěvník si samozřejmě vybere sám, které z těchto sedmi měst navštíví, ale Prahu si vybere téměř vždy, neboť její výhodou navíc je, že je v geografickém středu této sedmičky. Ostatně, každoroční výrazné nárůsty americké klientely vcelku potvrzují, že tato forma spolupráce je správnou volbou.

* Které význačné pražské akce mají napomáhat cestovnímu ruchu?

K takovým akcím mohou patřit akce sportovní a kulturní. Praha v budoucnu uvažuje o tom, stát se městem olympijských her. Z letošních, a to kulturních lákadel, mohu zmínit festival Mozart Praha 2006, dále výstavu Karel IV., která je naprosto unikátní prezentací století středověkého umění spojeného s panováním Lucemburků a slavila již úspěch například v New Yorku. Na tyto výstavy a programy navazují další doprovodné akce pořádané hlavním městem Prahou v Clam-Gallasově paláci, věnované Karlu IV. a Mozartovi. Mozartovi je letos věnován také prezentační stánek Prahy na veletrzích cestovního ruchu ve významných evropských městech. V příštím roce se Praha soustředí na výročí 650 let Karlova mostu, rovněž vzhledem k zahájení oprav mostu, tato prezentace bude již zahájena na podzimních veletrzích v zahraničí.

* Co si Praha slibuje od kongresu ASTA, který nedávno proběhl?

Kongres ASTA se v Praze uskutečnil koncem března a má zcela zásadní význam. Jednalo se o největší asociaci cestovních kanceláří na světě, jejímiž členy jsou zejména cestovní kanceláře z USA. Jde tedy nejen o to, že kongres proběhl, byl kvalitně zorganizován a měl vysoký počet účastníků, ale podstatné je, zda jsme jeho účastníky přesvědčili o tom, že mají Prahu zařadit co nejintenzivněji do své programové nabídky. Myslím, že jsme se připravili velmi dobře. A že naše pohostinnost, bohatý program a řada nových zajímavých informací, kterými byli vybaveni, vytvoří předpoklad k tomu, aby cestovní ruch z USA do Prahy intenzivně vzrostl. Již nyní je Praha z pohledu amerického trhu druhou nejrychleji se rozvíjející destinací v Evropě a věřím, že díky kongresu ASTA bychom se mohli stát absolutní špičkou.

Foto autor| FOTO: KAREL ŽÍTEK

10. května 2006
10. května 2006