Praha dá v příštím roce více peněz na úklid

Téměř půl miliardy korun dává ročně hlavního město na úklid. Z toho přes 350 milionů korun jde na údržbu a úklid komunikací, dalších více než sto milionů korun pohltí náklady na zajištění čistoty stanic, zastávek a vozidel MHD. Denně do terénu vyráží tři sta uklízečů, více než čtyřicet prach a nečistoty zametacích vozů, kropicích vozidel a multikár lisujících odpad. V příštím roce hodlá hlavní město navýšit částku na úklid o 165 milionů korun a frekvenci čištění ulic tak zdvojnásobit.

  • 3 minuty čtení

Téměř půl miliardy korun dává ročně hlavního město na úklid. Z toho přes 350 milionů korun jde na údržbu a úklid komunikací, dalších více než sto milionů korun pohltí náklady na zajištění čistoty stanic, zastávek a vozidel MHD. Denně do terénu vyráží tři sta uklízečů, více než čtyřicet prach a nečistoty zametacích vozů, kropicích vozidel a multikár lisujících odpad. V příštím roce hodlá hlavní město navýšit částku na úklid o 165 milionů korun a frekvenci čištění ulic tak zdvojnásobit.

„Na úklid komunikací, které spravuje hlavní město, vydáváme ročně přes 368 milionů korun. Do ulic denně vyráží uklízeči a zametací stroje, kropicí vozidla a  multikáry na vysypávání košů. Dalších zhruba 57 milionů korun investujeme do úklidu stanic, zastávek a vestibulů městské hromadné dopravy a 42 milionů vynakládáme na úklid vozidel metra, tramvají a autobusů. Například odstraňování výtvorů sprejerů z vozidel MHD letos vyšla na více než 16 milionů korun,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Organizování kvalitního úklidu ulic komplikuje neustále se zvyšující objem silniční dopravy v metropoli, rozsáhlá stavební činnost na území celého města a ze strany řidičů časté ignorování dopravního značení při provádění blokového čištění. „Problémy s čistotou způsobuje také nekázeň podnikatelů, kteří často odpad vyprodukovaný jejich firmou pohazují v pytlích po ulicích nebo stavebních firem, které nedodržují povinnost zajistit čistý výjezd ze stavby,“ dodal pražský primátor Pavel Bém. Město samozřejmě tyto nešvary monitoruje a jejich původce předává ke správnímu řízení. Na faktu, že se tím úklid značně komplikuje a prodražuje, to ale nic nemění. „Lidé by si měli sami uvědomit, jak moc jim na vzhledu okolí a čistotě záleží. Zda auto při čištění ulice zaparkují jinde a odpad odnesou tam, kam skutečně patří anebo ne,“ zdůraznil primátor Bém. Zhruba dvanáct procent z celkových nákladů, které ročně město vydává na čištění komunikací, představuje zajištění pořádku v Pražské památkové zóně v celkové částce 43 milionů korun. „Naší prioritou je zajištění kvalitního čištění lokalit se zvýšeným turistickým ruchem, především úklid kolem odpadkových košů,“ doplnil primátor Bém.

Denně tak vyráží do boje s prachem, špínou a odpadem v Praze 300 uklízečů, 157 řidičů úklidových vozů, 44 zametacích vozů, 44 kropicích vozů, 51 multikár na svoz nečistot z ulice, 12 vozidel na svoz odpadkových košů a devět nakladačů. Jejich cílem je udržení a zajištění čistoty na komunikacích, které spadají do správy hl. m. Prahy. Další komunikace mají ve své správě například městské části nebo soukromé firmy (například příjezdové komunikace k výrobním halám apod.)

 

„Demo verzi“ toho, jak by mohl v blízké budoucnosti vypadat efektivní úklid pražských ulic si dnes v Havelské ulici prohlédl i pražský primátor Pavel Bém. Zařízení významně přispěje ke snížení prašnosti a v centru se zamezí vysátím hromadění a dalšímu zviřování prachu.

 

V Praze 4. 10. 2006

4. října 2006
4. října 2006