Praha odškodní zraněné ze zřícené lávky v Troji
Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 3. prosince 2017, 12:09
Moderátor: U betonové lávky v pražské Troji, která se včera zřítila, jsou dnes znovu technici. Zhroucení konstrukce, při kterém se zranili čtyři lidé, z toho dva vážně, vyšetřuje i policie. Podle tři týdny starého posudku byla sice lávka ve špatném stavu, přesto měla ještě pět let vydržet. Pražský magistrát chce proto posudek znovu prověřit a nechá taky zkontrolovat stav všech lávek a mostů v Praze. V přenosovém voze Českého rozhlasu je teď náměstek pražské primátorky pro oblast dopravy Petr Dolínek z ČSSD. Pane Dolínku, jaká je aktuální situace u zřícené lávky v pražské Troji? Hrozí tam ještě nějaké nebezpečí? Jak to tam vypadá?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Byl jsem tam dnes dopoledne s policií, se soudním znalcem a dalšími odborníky. Od včerejšího dne se tam nic dalšího závažného nestalo, nicméně to místo je neustále střeženo, protože samozřejmě není ve stavu, aby se tam pohybovali běžní lidé kolem. Samozřejmě i statik včera oznámil, že můžou spadnout i dva podpůrné bloky, které drží zbytky té lávky. V tuto chvíli záleží na rozhodnutí soudního znalce.
Moderátor: To znamená, že teď čekáte na soudního znalce a pak se bude řešit, co dál – jestli případně něco bourat, případně to tam zanechat pro stavbu nějaké nové lávky – nebo jaké možnosti zvažujete?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Ne, ne, v žádném případě se tam nebude nic zanechávat. Ta lávka měla být nahrazena i v budoucnu novou lávkou. Ta lávka neumožňovala, aby byla v budoucnu kompletně celá opravena, to znamená, měla být nahrazena lávkou novou, která by byla připravena v řádu let s tím, že na Císařském ostrově mají být dvě lávky a jedna má být ještě níže po proudu. V tuto chvíli ale záleží na policii a na soudním znalci, aby nám sdělili, že můžeme most rozřezat a odvézt, a samozřejmě soudní znalec ho bude chtít určitě někde znova poskládat. Na plnou součinnost jsme připraveni.
Moderátor: Co by tam mělo vzniknout? Nějaká nová lávka? Dá se říct, kdy bude? Urychlí se nějak stavba té nové lávky po této nehodě?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Máme před sebou dva kroky: První krok je vybudování náhradního mostu, což se může udělat poměrně rychle (po odstranění této lávky). Může být buď pontonový most nebo tzv. rámusák, dočasný most, musíme ho tam zbudovat. Jelikož by měla nová lávka vzejít z architektonické soutěže, není to úplně jednoduché, a tedy budu požadovat po Institutu pro plánování a rozvoj Prahy, aby výrazně zrychlili svou práci. Oni měli v plánu v příštích osmi, deseti letech dodělat celou tuto lokalitu, teď si myslím, že na to máme osm, deset měsíců, a ne osm, deset let. Budeme muset výrazně zrychlit svou práci.
Moderátor: A kdy bude aspoň nějaká ta provizorní lávka nebo provizorní most, aby se lidé mohli dostat na druhou stranu Vltavy?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: V tuto chvíli to řešíme s Krizovým štábem hl. m. Prahy. Tzv. rámusák nebo pontonové mosty má k dispozici Hmotná správa rezerv ČR nebo také Armáda ČR. Budeme jednat o tom, která z těchto možností je ideálnější. V této části Vltavy je výhodou, že je mělká a není tam žádná říční doprava – ta je realizována z levé strany Císařského ostrova. To znamená, že tam může být klidně i pontonový most. Jde samozřejmě o to, aby bylo rychle propojeno území Prahy 7 s územím Prahy-Troja, potažmo Prahy 8. Přece jen je to velmi důležitá spojnice, a to nejen kvůli zoologické nebo botanické zahradě, ale také kvůli běžnému provozu lidí, pěších a cyklistů.
Moderátor: Dá už se teď s jistotou vyloučit, že někdo nespadl a nezůstal pod vodou při tom pádu lávky?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: To je otázka na policii, resp. na hasiče, ale můžeme říct, že podle informací, které máme, by tam naštěstí nikdo neměl již být. Samozřejmě s velkou lítostí sledujeme to, že jsou dva zranění na tom zdravotně velmi špatně. Je nám to jako Praze velmi líto. Samozřejmě se s nimi budeme chtít spojit – jsme připraveni maximálně vyjít vstříc ve všem, co bude potřeba. Náš majetek je naštěstí pojištěn, takže samozřejmě odškodné a další věci budeme řešit, ale to nenahradí to, že bohužel tam ti lidé v danou chvíli byli, a nejsou na tom zdravotně nejlépe.
Moderátor: Podle Technické správy komunikací jsou ve špatném stavu i některé další pražské mosty – Libeňský, Hlávkův nebo Barrandovský. Co s tím hodláte dělat, aby se něco podobného neopakovalo?
Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Chtěl bych vyvrátit mýtus, který se tady poslední den rozšiřuje – že Praha dává málo peněz na mostní díla. My jsme za poslední tři až čtyři roky, co mám dopravu na starosti, dali do mostních děl v Praze přes 800 milionů korun, takřka k miliardě, což je rekordní částka, neustále opravujeme mosty a budeme zveřejňovat, co jsme za poslední roky kde vynaložili. Ale důležité je si uvědomit, že samozřejmě každý most je nějak specifický. Třeba v případě Libeňského mostu přes rok a tři čtvrtě nebylo schopno MK (Ministerstvo kultury) rozhodnout, zda je to technická památka či nikoliv. V tuto chvíli máme v Praze šest set mostů, z toho sto deset mostů je v kategorii pět až sedm, to jsou ty horší kategorie. My každoročně řadu těch mostů opravíme, ale bohužel některé se nám zase zhoršují. V posledních letech jsme výrazně zvýšili investiční tempo do těchto mostů a lávek. Na druhou stranu co uděláme – že právě těch sto deset mostů prioritně zkontrolujeme a také i z těch mostů, které jsou v lepším stavu, zkontrolujeme velmi rychle mosty, které jsou postaveny stejnou technologií jako tento most, což jsou takové segmentové dělené prvky (je to podobné, jako kdybyste navlékali korálky na nit – takto na ocelová lana byly navlíkány jednotlivé díly), a všechny mosty, které jsou udělány na území Prahy touto technologií, zkontrolujeme. Nicméně my ty mosty pravidelně kontrolujeme. Máme aktuální zprávy o tom, v jakém jsou stavu, ale právě z důvodů toho, co se stalo, se zaměříme na některé specifické vlastnosti těch mostů.