Praha pokračuje v cestě ke kandidatuře na pořádání LOH

Hlavní město Praha hodlá pokračovat v přípravě případné kandidatury na pořádání LOH. Rada hlavního města Prahy dnes po posouzení Ekonomické a marketingové studie pořádání LOH 2016 resp. 2020 v Praze rozhodla učinit další kroky směřující k pořádání olympijských her v české metropoli. „Studie jasně prokázala, že pořádání her v Praze může být výnosné. Rozhodli jsme proto pokračovat v přípravě kandidatury, což bude spočívat v celé řadě dílčích přípravných studií, organizačních opatření a dalších kroků“ prohlásil primátor hl. města Prahy MUDr. Pavel Bém s tím, že koncem měsíce záměr Rady projedná též Zastupitelstvo hl. města Prahy.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
 
 
 

Územní rozvoj

 

 

Praha pokračuje v cestě ke kandidatuře na pořádání LOH

/zpráva z 6. jednání Rady hl. m. Prahy dne 15.2.2005/

 

Hlavní město Praha hodlá pokračovat v přípravě případné kandidatury na pořádání LOH. Rada hlavního města Prahy dnes po posouzení Ekonomické a marketingové studie pořádání LOH 2016 resp. 2020 v Praze rozhodla učinit další kroky směřující k pořádání olympijských her v české metropoli. „Studie jasně prokázala, že pořádání her v Praze může být výnosné.  Rozhodli jsme proto pokračovat v přípravě kandidatury, což bude spočívat v celé řadě dílčích přípravných studií, organizačních opatření a dalších kroků“ prohlásil primátor hl. města Prahy MUDr. Pavel Bém s tím, že koncem měsíce záměr Rady projedná též Zastupitelstvo hl. města Prahy.

Kromě výnosů z reklamních a vysílacích práv, které podle studie vstupní investici bohatě pokryjí,  je podle primátora nutné počítat s tím, že pořádání her podpoří růst infrastrukturních staveb a to nejen na území hlavního města  a  Středočeského kraje, ale i v Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Další nespornou výhodu spatřuje v masivní mediální prezentaci hlavního města  i celé České republiky.

„Po vyhodnocení Územní analýzy hlavního města Prahy se ekonomická a marketingová studie soustředila pouze na variantu Severní terasa, kterou upravila se záměrem maximálně uspět v konkurenci nabídek velkých světových metropolí. Modifikace spočívá zejména v umístění olympijské vesnice v transformačním území v Bubnech, ve snaze vtáhnout účastníky  olympijských soutěží také do blízkosti památkově cenného historického centra města a využít výjimečného potencionálu krásy a jedinečnosti Prahy. Mottem je především myšlenka konceptu tzv. „krásných her“. Ta spočívá v umístění hlavních aktivit tak, aby byly minimálně ve vizuálním kontaktu s centrem města, odlišným od konceptů jiných světových měst,“ vysvětlil předkladatel návrhu náměstek primátora Jan Bürgermeister, do jehož kompetence spadá mimo jiného územní rozvoj Prahy.

Pokud dnešní usnesení Rady potvrdí rovněž Zastupitelstvo hl. města Prahy,  bude následovat příprava studií proveditelnosti v jednotlivých vytipovaných lokalitách, především na severní terase města v oblasti letňanského výstaviště a letiště Kbely. Přípravné studie by však měly prověřit též realizovatelnost plaveckého centra na Maninách, olympijské vesničky v Bubnech či zmapovat rozvojové možnosti Strahova.

Ekonomická a marketingová studie, kterou zpracovala společnost PricewaterhouseCoopers, soustřeďuje v obsáhlém materiálu nejen informace o základních potřebách LOH, ale také ekonomické, legislativní a další podmínky, za jakých by Praha mohla tuto rozsáhlou akci pořádat. V jednotlivých kapitolách rozebírá výchozí situací hlavního města a porovnává ji se světovými metropolemi, které se také o pořadatelství her ucházejí. V materiálu tak např. najdeme popis výchozího modelu územního konceptu LOH, analýzy nákladů a zdrojů a jejich rozložení v privátní a veřejné sféře. Nechybí ani údaje o krátkodobých i dlouhodobých přínosech a efektech olympijských her pro subjekty veřejného a soukromého sektoru, včetně klíčového dědictví her.

Základním východiskem studie byla Územní analýza pořadatelství LOH v Praze v r. 2016, resp. 2020, zpracovaná Útvarem rozvoje hl.m. Prahy. Ta prověřovala územní a rozvojové možnosti města ve všech aspektech plánovaného rozvoje, základních urbanistických vazeb a dlouhodobých potřeb města v konfrontaci s potřebami a požadavky olympijských her. Ve svých závěrech doporučila přednostní rozpracování územní varianty Severní terasa. Jejím těžištěm by mělo být velké rozvojové území v Letňanech – Kbelích s doplněním dílčích invariantních i variantních lokalit, se současným sledováním varianty Východní s těžištěm v rozvojovém prostoru mezi obcemi Štěrboholy, Dubeč a Dolní Měcholupy.  

„Závěrem lze říci, že ekonomická a marketingová studie k záměru pořádání letních olympijských her v roce 2016 resp. 2020 v hlavním městě formulovala některá klíčová doporučení, z nichž vychází určení nejbližších postupných kroků a prací. Stále je ale třeba brát v úvahu, že tyto kroky nemohou být jednoúčelové a musí být v kontextu priorit a cílů hlavního města Prahy, jeho Strategického plánu a urbanistického rozvoje hlavního města Prahy, plánů investičních a rozvojových a v neposlední řadě musejí být realizovány při vědomí zřetele zajištění kvality životního prostředí,“ shrnul náměstek Jan Bürgermeister s tím, že pro další hlubší ověřování reálnosti pořadatelství letních olympijských her v Praze a české republice, pro další postup v přípravě podkladů před rozhodnutím o kandidatuře a před podáním přihlášky je nezbytné zajistit řadu přípravných studií, organizačních i dalších opatření /viz příloha/.

   

V Praze 15.2.2005

 

 


Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými   částmi


 

 

Za správnost: Eva Petržílková / tel. 236 002 578

 

 

 

Denní aktuální informace na http://www.praha-noviny.cz

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 002 972
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

15. února 2005
15. února 2005