Praha předala další byty pro děti z dětských domovů

16. února 2011
16. února 2011

Dalších dvanáct dětí z pražských dětských domovů se připravuje na dospělost každodenním životem v prostředí, v jakém vyrůstá většina dětí z funkčních rodin. Hlavní město Praha jim poskytlo dva byty a na jejich vybavení uvolnilo z rozpočtu částku šest set tisíc korun. Akce, která je součástí Koncepce péče o ohrožené děti na území hlavního města Prahy, se zúčastnili náměstek primátora hl. m. Prahy Antonín Weinert a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Marie Kousalíková.

  • 2 minuty čtení

„Naším cílem je co nejvíce dětem z dětských domovů přiblížit běžný rodinný život, a tak je co nejlépe připravit, aby byly v dospělosti samostatné. Pochopitelně i děti v dětských domovech, které zřizuje Praha, už žijí v takzvaných rodinných skupinách.  Pod dohledem pedagogických pracovníků pomáhají s vařením, nakupují a uklízí, zkrátka se podílí na chodu domácnosti. Výhoda bytů je však obrovská. Děti se ocitají v běžné občanské zástavbě, jsou vystaveny každodenní komunikaci s lidmi ze svého okolí a stávají se nenásilnou formou jeho součástí,“ vysvětlil náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu a památkové péče Antonín Weinert a dodal, že město nezapomíná ani na zletilé klienty dětských domovů, kterým se snaží pomoci prostřednictvím takzvaných startovacích bytů.

Ve dvou slavnostně předaných velkometrážních bytech na sídlišti Černý Most se děti rychle zabydlují. V každém z bytů jich bydlí šest, vždy tři dívky a tři chlapci. Jejich věk se pohybuje od pěti do sedmnácti let. Děti nejsou záměrně stejně staré, protože i sourozenci z funkčních rodin jsou různého staří. Ve směnách se u každé rodinné skupiny střídají čtyři pedagogičtí pracovníci.

Letos se chystá hlavní město Praha předat dětským domovům ještě čtyři malometrážní „startovací“ byty pro zletilé klienty. „Na modernizaci ústavní výchovy se podílíme dlouhodobě. Například v roce 2009 se nám podařilo získat pro dětské domovy čtyři byty a na jejich vybavení poskytnout celkem devět set tisíc korun,“ potvrdila předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP Marie Kousalíková, která Koncepci péče o ohrožené děti v minulosti prosadila.

Jeden velkometrážní byt se nachází na adrese Anderleho 841, Praha – Černý Most. Jeho velikost je 104,57 m2, má tři pokoje pro děti, obývací pokoj, kuchyň, předsíň, dvě WC, koupelnu, balkón a sklep. Kapacita je 6 dětí, které jsou ve věku 12, 13, 14, 16, 16 a 17 let. Celkem 3 dívky a 3 chlapci. Ve směnách se u nich střídají 4 pedagogičtí pracovníci. Rodinná skupina si musí sama nakoupit, uvařit, vyžehlit, uklidit apod.

Druhý velkometrážní byt se nachází na adrese Bojčenkova 1094, Praha – Černý Most. Velikost je 107,61 m2. Má tři pokoje, obývák, kuchyň, předsíň, dvě koupelny, dvě WC, lodžii, komoru a sklep. Byt je určený pro 3 dívky a 3 chlapce ve věku 5, 8, 12, 13, 14 a 17 let. Systém služeb je stejný.

 

 


Ing. Antonín Weinert, CSc. – náměstek primátora hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti školství, sportu a památkové péče.