Praha přichází s novým přístupem k nepoctivé likvidaci odpadu

Městská policie hlavního města Prahy se stále častěji zaměřuje na kontroly plnění povinností živnostníků při likvidaci odpadu vzniklého jejich podnikatelskou činností. Strážníci monitorují oblasti vytipované pracovníky Pražských služeb a. s., kde si obyvatelé stěžují na přeplněné kontejnery na tříděný i smíšený odpad, a snaží se na místě situaci řešit. Přiměli tak již řadu nepoctivých podnikatelů likvidovat odpad podle zákona. Při opatřeních úzce spolupracují s živnostenskými odbory a s odbory životního přostředí jednotlivých městských částí.

  • 5 minuta čtení

 

Městská policie hlavního města Prahy se stále častěji zaměřuje na kontroly plnění povinností živnostníků při likvidaci odpadu vzniklého jejich podnikatelskou činností. Strážníci monitorují oblasti vytipované pracovníky Pražských služeb a. s., kde si obyvatelé stěžují na přeplněné kontejnery na tříděný i smíšený odpad, a snaží se na místě situaci řešit. Přiměli tak již řadu nepoctivých podnikatelů likvidovat odpad podle zákona. Při opatřeních úzce spolupracují s živnostenskými odbory a s odbory životního přostředí jednotlivých městských částí.

 

Živnostníci jsou pro svou provozovnu povinni zajistit jednak separování, jednak odvoz odpadu, který vyprodukují. K tomu by měli mít buď uzavřenou smlouvu s městem, nebo přímo s organizací, která se svozem odpadu zabývá. Při porušení některé z těchto povinností jim hrozí postih až ve výši 300 000 Kč. Součástí povolovacího řízení živnostenských odborů při zřizování provozovny zatím bohužel není povinnost předložit uzavřenou smlouvu na likvidaci odpadu, a tak musí nastoupit jiné kontrolní mechanizmy. “Městská policie úzce spolupracuje s pracovníky Pražských služeb, kteří tipují lokality s nejvíce přeplněnými nádobami na tříděný odpad. Právě tam totiž obvykle někteří podnikatelé zneužívají městský sběrný systém podnikateli. Dále pak jsou to místa, kde si lidé stěžují na přeplněnost soukromých kontejnerů cizím odpadem,” uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost a veřejný pořádek spadá. “Městská policie na základě podnětů průběžně v těchto oblastech prověřuje osoby odhazující do separačních nádob odpad, který by mohl pocházet z podnikatelské činnosti. Pracovníci Pražských služeb pak kontrolují, jestli má dotyčná provozovna uzavřenou smlouvu na odvoz odpadu,“ dodal.

Městská policie (MP) se podle Blažka věnuje problematice odkládání živnostenského odpadu ve větší míře od loňského roku, kdy se odbor ochrany životního prostředí pražského magistrátu začal pravidelně setkávat se zástupci jednotlivých městských částí, městské policie, Pražských služeb, Technické správy komunikací, Dopravního podniku hlavního města Prahy a dalšími. Při poradách se řeší umisťování sběrných nádob po městě, znečišťování životního prostředí, odkládání odpadu mimo odpadní nádoby a další problémy s udržováním čistoty a pořádku v ulicích.

Průběžné kontroly MP a Pražských služeb se letos v době od ledna do května konaly ve vytipovaných lokalitách v Praze 1 v Masné, Betlémské a Rytířské ulici. Při nich byli podnikatelé, kteří neměli řádně uzavřenou smlouvu na likvidaci odpadu, pokáráni s tím, že musí rychle sjednat nápravu. V jednom případě směřoval přestupek k příslušnému správnímu orgánu. Od června provádějí strážníci kontroly individuálně a v červenci oznámili tři podezření ze spáchání přestupku. Stejně se kontroly prováděly v Praze 7 v ulicích Tusarova, Šternberkova, Havanská a Vinařská. Zde byli všichni podnikatelé, kteří neměli smlouvu v pořádku, na tuto skutečnost zatím upozorněni. „Tyto akce, ve spojení s informační kampaní v místních periodikách a další kontrolní činností živnostenských odborů, přinesly zlepšení situace. Ta se stabilizovala hlavně v Praze 1, kde nachytaní podnikatelé uzavřeli dvacet šest nových smluv, v Praze 7 pak dalších šest,“ upozornil náměstek Blažek.

Kromě zvláštních akcí se strážníci problematice odpadů věnují průběžně při běžné hlídkové činnosti. Při tom úzce spolupracují s živnostenskými odbory a s odbory pro životní prostředí příslušných městských částí. Zaměřují se zejména na vznik černých skládek a nepořádek na stanovištích kontejnerů.


Které právní předpisy řeší likvidaci odpadů kategorie podnikatelských subjektů?

Vyhláška č. 381/2001 Sb., kterou se stanoví Katalog odpadů, seznam nebezpečných odpadů a seznamy odpadů a států pro účely vývozu, dovozu a tranzitu odpadů a postup při udělování souhlasu k vývozu, dovozu a tranzitu odpadů

Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech

Obecně závazná vyhláška č. 5/2007 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hlavního města Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech).

 

Způsoby řešení nakládání podnikatelských subjektů s odpadem:

Původce odpadů dle vyhlášky č. 381/2001 Sb. může zajistit řádné nakládání a odstranění odpadu zapojením do systému nakládání s komunálním odpadem, který organizuje hl. m. Praha, a to formou písemné smlouvy s městem. Smlouva musí obsahovat výši sjednané ceny (§17 odst. 6 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech). Při volbě této varianty je původce povinen svůj  odpad třídit a zařazovat dle Katalogu odpadů v souladu se systémem stanoveným hl. m. Prahou. Tento systém je stanoven obecně závaznou vyhláškou č. 5/2007 Sb. hl. m. Prahy.

Dále si může původce zajistit likvidaci odpadu samostatně, smluvně přímo s osobou oprávněnou k převzetí tohoto odpadu dle § 12 odst. 3 zákona. Pokud ovšem původce není zapojen do systému hl. m. Prahy, musí z vyprodukovaného komunálního odpadu vytřídit jeho nebezpečné a využitelné složky a zbylou směs nevyužitelných odpadů zařadit do evidenci jako Směsný komunální odpad. Touto formou může zajistit plnění povinnosti i několik původců sdruženě, prostřednictvím vlastníka objektu (nemovitosti).

Je nutné upozornit, že původci jsou povinni zajistit řádné nakládání se všemi druhy odpadů, které produkují  a ani uzavření smlouvy s hl. m. Prahou nebo zprostředkování prostřednictvím vlastníka objektu nezbavuje původce povinnosti plnit všechny povinnosti uložené jim v § 16 zákona – tedy zejména vést průběžnou evidenci odpadů a plnit ohlašovací povinnost, zajistit přednostní využití odpadů, odpady převádět do vlastnictví pouze osobám oprávněným k jejich převzetí dle zákona, shromažďovat odpady utříděné dle druhů a kategorií, zabezpečit odpady před jejich nežádoucím únikem, nakládat s nebezpečnými odpady pouze se souhlasem odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, pokud již nemá na tuto činnost souhlas dle § 14 zákona o odpadech.

 

 

V Praze 12.8.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

12. srpna 2008
12. srpna 2008