Praha reaguje na hrozbu další vlny covidu
Hlavní město Praha by se během podzimu mělo soustředit na přípravu na další vlnu covidu. Podzimní covidovou situaci zatím nikdo nedokáže předpovědět. S koncem prázdnin přichází návrat do škol, chladnější počasí také napomůže delšímu přežití viru, který se dnes v ČR podle všeho vyskytuje převážně v mnohem nakažlivější variantě delta. Včera na hrozící podzimní vývoj mimo jiné zareagovala rada vlády pro zdravotní rizika projednáním třetí vlny očkování. Ta začne v příštích týdnech a v první fázi se soustředí především na obyvatele nad 60 let věku, včetně seniorů v pobytových zařízeních i v domácí péči. Vláda včera také rozhodla o povinném testování personálu i klientů sociálních služeb, kteří nebyli naočkováni proti koronaviru.
- 2 minuty čtení
Aby se managementy pražských pobytových sociálních a zdravotních služeb mohly soustředit na nejen na tyto úkoly chránící pražské seniory a další ohrožené skupiny obyvatel, o které pečují, hlavní město Praha odloží plánovaná výběrová řízení na ředitele příspěvkových organizací.
„Na příštím jednání požádám Radu hlavního města Prahy, aby odhlasovala posunutí tohoto úkolu, který vyplývá z jejího dřívějšího rozhodnutí. Mít jasně stanovená šestiletá funkční období je naprosto správný postup. Na jedné straně dává ředitelům příspěvkových organizací možnost koncepčně pracovat, na druhé straně klientům a jejich rodinám tolik potřebnou stabilitu v péči o ně. Požádat ředitele městských příspěvkových organizací, aby jednou za šest let obhájili své pozice a přišli v rámci výběrových řízení s co nelepší koncepcí na dalších šest let, ale zároveň zaručuje, že péče o Pražany, kteří potřebují pomoc, bude vždy to nejlepší. Vzhledem k vývoji posledních dnů jsem nicméně usoudila, že budeme potřebovat všechny síly na společný podzimní boj s covidem. K výběrovým řízením se dle pokynu Rady hlavního města systémově vrátíme, jakmile to covidová situace dovolí,“ komentuje Milena Johnová, radní hlavního města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví.
Pravidelná výběrová řízení v gesci zdravotnictví a sociálních věcí mají mít šestileté cykly a usnesla se na nich Rada hlavního města Prahy na konci minulého roku. Kromě sociální a zdravotní oblasti již začal tento periodický cyklus fungovat například v oblasti kultury a cestovního ruchu. V sociální oblasti a ve zdravotnictví se systém cyklických výběrových řízení týká v součtu víc jak třiceti zařízení hlavního města Prahy, která jsou umístěna jak přímo ve městě, tak mimo něj.
Chceme, aby na ředitele městských organizací již v budoucnu nemohl být vyvíjen politický tlak a aby na tato místa namísto expertů nemohli být dosazováni političtí nominanti podle výsledku voleb a libovůle politických stran. Takové hromadné odvolávání pěti ředitelů se událo například za vlády ODS a ČSSD v roce 2011. To by v novém systému nemělo být možné. Pevně věřím, že jej i v sociální a zdravotní oblasti nastavíme co nejdříve, jakmile to covidová situace dovolí,“ uzavírá Milena Johnová.