Praha rozdělí přes půl miliardy korun na vzdělávací a sociální projekty
Hlavní město Praha vyhlásilo druhou výzvu k předkládání projektů do Operačního programu Praha – Adaptabilita. Pro žadatele je k dispozici 680 milionů korun, které mohou použít na přípravu kurzů pro své zaměstnance, modernizaci výukových programů ve školách nebo opatření na podporu rovných šancí pro ženy a muže na trhu práce.
- 4 minuty čtení
/Zpráva z 16. jednání Rady hl. m. Prahy 28. 4. 2009/
Hlavní město Praha vyhlásilo druhou výzvu k předkládání projektů do Operačního programu Praha – Adaptabilita. Pro žadatele je k dispozici 680 milionů korun, které mohou použít na přípravu kurzů pro své zaměstnance, modernizaci výukových programů ve školách nebo opatření na podporu rovných šancí pro ženy a muže na trhu práce.
Operační program Praha – Adaptabilita je jedním z dotačních titulů, který umožňuje hlavnímu městu čerpat finance z evropských strukturálních fondů. Podporuje neinvestiční projekty zaměřené na další profesní vzdělávání, podporu sociálně znevýhodněných a handicapovaných osob na trhu práce nebo modernizaci středoškolské a vysokoškolské výuky.
„Ve druhé výzvě, která potrvá od 5.května do 15.července 2009, došlo nově k přehlednějšímu rozčlenění žadatelů podle podporovaných aktivit. To znamená, že například střední škola už nebude muset soutěžit o dotaci s vysokou školou, protože každá má přesně vymezenu skupinu podporovaných aktivit “ uvedla náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti.
Největší zájem se očekává o první oblast podpory, ve které mohou žadatelé získat dotaci na organizaci zaměstnaneckých kurzů a školení nebo vzdělávání pracovníků ve výzkumu a vývoji. Praha má pro tuto oblast připravenu nejvyšší částku, celkem 310 milionů korun. Mezi úspěšnými žadateli v první výzvě byla i Barrandovská filmová studia, jejíž dlouholetí zaměstnanci se budou školit v oblasti manažerské práce a zacházení s výpočetní technikou.
Oproti minulé výzvě zde však došlo ke změně ve financování projektů. „V rámci druhé výzvy bylo nyní v první oblasti podpory zavedeno spolufinancování realizátora projektu. Díky tomu, že se žadatelé vyjma veřejných institucí budou muset v menší míře podílet na rozpočtu, očekáváme z jejich strany větší motivaci ke zvýšení kvality a lepší propracovanosti podávaných projektů,“ vysvětluje Markéta Reedová.
Podmínky financování naopak zůstávají nezměněné v dalších oblastech. Pro žadatele, jejichž projekt je zaměřen na vznik tréninkových pracovních míst nebo podporu pracovního prostředí vstřícného k rodinám, je připraveno 150 milionů korun. V minulé výzvě uspěl například program kavárny Rozmar obecně prospěšné společnosti Rozmarýna, která nabídne první pracovní příležitost mladým lidem po odchodu z dětského domova. „Podniky mohou získat finance také na zřízení firemních mateřských školek. Ty jsou v dnešní době stále populárnější, protože umožňují ženám vrátit se rychleji do zaměstnání, aniž by musely opouštět své dítě,“ dodává Markéta Reedová.
Pro projekty zaměřené na popularizaci vědeckotechnických oborů na středních a vysokých školách nebo rozvoj distančních a kombinovaných forem studia vyhradila Praha celkově 220 milionů korun. V první výzvě podporu získal mimo jiné projekt Cesta k vědě pražského Gymnázia Jaroslava Seiferta, zaměřený na popularizaci matematiky a fyziky mezi studenty.
Podrobné informace o aktuální výzvě najdou žadatelé na internetových stránkách www.oppa.cz. Do 30. června mohou také navštívit odborné konzultace k projektům, během poslední výzvy tuto možnost využilo 748 žadatelů. O úspěšných projektech se rozhodne koncem letošního roku.
Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:
Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.
Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.
Celkově je pro programové období 2007-2013 alokováno 276,4 mil Euro (cca 7,2 mld. Kč), během první výzvy bylo schváleno 61projektů v celkové výši 1,58 mld Kč. Pro další výzvy zbývá vyčerpat 5,6 mld Kč. V současné době probíhá hodnocení 2. Výzvy, ve které je alokováno 2,3 mld Kč. Zájem ze strany žadatelů byl velký (celkově 233 projektů s celkovým požadavkem 5,3 mld Kč), předpokládá se tedy vyčerpání celé částky.
Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.
Celkově je pro programové období 2007-2013 alokováno 127,6 mil Euro(cca 3,3 mld. Kč) během první výzvy bylo schváleno 166 projektů v celkové výši 840 mil Kč. Pro další výzvy zbývá vyčerpat 2,46 mld Kč.
V Praze 28. 4. 2009
Bc. Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.