Praha rozšiřuje péči a služby pro osoby s handicapem

Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením (KPVP) pomůže zlepšit jejich životní podmínky. Doplnění tohoto dokumentu o další opatření na svém dnešním jednání schválili představitelé města.

  • 1 minuta čtení
Sociální oblast

/zpráva z 9. jednání Rady hl.m. Prahy dne 7.3.2006/

 

Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením (KPVP) pomůže zlepšit jejich životní podmínky. Doplnění tohoto dokumentu o další opatření na svém dnešním jednání schválili představitelé města.

„Budeme požadovat vznik specializovaných oddělení, případně lůžek vhodných pro pacienty s těžkým zdravotním postižením, kteří vyžadují specifickou péči při léčbě, a to včetně odpovídajícího personálního i technického vybavení a osobní asistence. Stejně tak budeme i žádat přítomnost osobního asistenta u dospělé osoby se zdravotním postižením a rodiče dítěte s handicapem staršího šesti let při hospitalizaci v nemocnici,“ informovala radní hlavní města  Hana Halová, která má na starosti sociální oblast v Praze. Město bude spolupracovat na vydání a distribuci informační brožury pro lékaře prvního kontaktu. Ta bude poskytovat základní informace o prostředcích zdravotnické techniky, systému rané péče, sociálně právním poradenství atd. V průběhu letošního roku Praha zajistí školení organizací zřízených hlavním městem, které jsou v působnosti odboru sociální péče a zdravotnictví ve standardech kvality sociálních služeb a vypracuje jejich plán kontroly. Hlavní město v tomto roce také vyhodnotí aktuální služby pro zdravotně postižené (ZP), včetně speciálních bezbariérových dopravních prostředků na definovaných trasách, jejich kapacitu, vymezení tras, efektivnost atd. Zároveň také navrhne modifikaci systému veřejné dopravy ZP s akcentem na specifické potřeby a ekonomické náklady. 

V naši metropoli žije kolem 10 až 12 procent osob s handicapem. Zkvalitnění sociálních služeb napomůže nejen zlepšit integraci této skupiny občanů mezi většinovou populaci, ale také dosáhnout jejich faktické rovnoprávnosti a tím i zmírnit dopad ZP na jejich život. Hlavní město tuto sféru každoročně finančně podporuje formou své grantové politiky a letošní částka přesáhne 10 milionů korun.

KPVP je závazným dokumentem pro činnost Zastupitelstva a Rady hl.m. Prahy (HMP), výborů ZHMP a všech dotčených odborů MHMP, včetně Pražské krajské rady zdravotně postižených.

 

V Praze 7.3.2006

 


Oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin spadá do působnosti radní hl. m. Prahy Mgr. Hany Halové

 

 

Za správnost: Eva Kolbabová / l. 236 002 729

 

 

7. března 2006
7. března 2006