Praha si dělá naděje na olympiádu – Lidové noviny – 4. 7. 2003

Letní olympijské hry 2016 by se mohly konat v Česku. Praha zvažuje boj o olympiádu.

PRAHA - Sen české metropole o pořádání letních olympijských her získal konkrétní podobu. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na včerejší recepci Mezinárodního olympijského výboru jeho členům oznámil, že "Praha má ambici pořádat olympiádu v roce 2016 nebo o čtyři roky později".

"Jsem rád, že Praha přednesla své zásnuby," přivítal Bémovu nabídku šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. "V tuto chvíli je to jen záměr, počítá se s tím, že oficiální kandidaturu by Praha podala až v roce 2008," doplnil primátor. Bém v této souvislosti dodal, že úředníci hlavního města už nyní zpracovávají analýzy, které mají určit, kolik přesně by přihláška a pořádání her stály a co by uspořádání mamutí akce pro hlavní město znamenalo. "Tyto studie by měly být zpracovány do konce tohoto roku a budou součástí podkladového materiálu," prohlásil Bém.

Podporu kandidatuře už opatrně vyjádřili i prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. "Mám rád velké věci a myslím, že to je zajímavá myšlenka. Je to možná na hranici, ale řesto je to v našich organizačních schopnostech," uvedl Špidla.

Premiér Špidla přitom připomněl, že v příštím roce pořádají letní olympiádu řecké Atény. "Když pořádají Atény letní olympijské hry, tak si myslím, že naše síla stačí. Řekové nejsou žádná supervelmoc, jsou srovnatelní s námi," podotkl.

Podle pražského primátora Béma by na pořádání olympiády bylo nejdražší dobudování městské infrastruktury. "Ať už budeme hovořit o silniční síti, to znamená silniční okruh kolem Prahy, propojení radiály, propojení letiště a centra města, metro atd. Ty ale budou stejně v roce 2016 v Praze muset být bez ohledu na to, zda tu bude, či nebude olympiáda," konstatoval Bém. Ostatní náklady, například na stavbu sportovišť a stadionů či olympijské vesnice pro sportovce, by podle něj byly nižší. Primátor však tvrdí, že i tyto stavby by se daly ze státního a pražského rozpočtu zaplatit. Navíc si slibuje, že pořádání olympijských her by do Prahy přilákalo zahraniční investory. "Takováto událost by pro ně byla jistě lákavá," poznamenal Bém s tím, že ploch pro sportovní stavby je v české metropoli ještě dostatek. Namátkou jmenoval třeba Libeň, kde nyní roste hala pro hokejové mistrovství světa. "Ale těch míst je v Praze celá řada," uvedl primátor. Olympijská kandidatura by podle něj byla silným impulsem také pro rekonstrukci chátrajícího strahovského stadionu. 

"Ideální by byla olympiáda v roce 2016, případně 2020"

Rozhovor s pražským primátorem Pavlem Bémem čtěte na straně 3

Olympiáda v srdci Evropy

Podle hrubých odhadů by uspořádání olympiády v Praze stálo 200 až 400 miliard.

Většina sportovišť by se musela důkladně opravit a desítky nových vybudovat na zelené louce. Významnou položkou by byly také investice do dopravní infrastruktury.

Hlavní olympijský stadion (1) - Podle úvah magistrátu by mohl vyrůst v Letňanech.

Víceúčelové haly (2) - Pro olympiádu by bylo potřeba vybudovat několik nových hal. Mohly by stát například ve Vysočanech, mezi Vypichem a Motolem, mezi Stodůlkami a Třebonicemi, v Lahovičkách nebo u rybníka Šeberák. 

Strahovský stadion (3) - Měl by se změnit v národní fotbalový stadion a hrál by se na něm i olympijský turnaj.

T-Mobile Aréna (4) - V Holešovicích by se mohly odehrávat soutěže gymnastů.

Hala Sazky (5) - Rozestavěná víceúčelová hokejová hala ve Vysočanech by mohla sloužit basketbalistům.

Plavecký stadion Podolí (6) - Vhodné místo pro vodní pólo a skoky do vody. 

Olympijská vesnice (7) - Mohla by vyrůst na volných plochách okolo Štěrboholské radiály.

Silnice (8) - Silniční okruh okolo Prahy měl stát už šest let. Město na něj jen těžko shání peníze. Před olympiádou by se ale musela opravit a zdokonalit celá síť silnic, dálnic a parkovišť.

Metro (9) - Podzemní dráhu by bylo třeba prodloužit do Letňan a nejspíš i do Štěrbohol. Do Letňan má metro jezdit už v roce 2007. S protažením do Štěrbohol se počítá až po roce 2010. Cena? Asi 9 miliard.

Letiště Ruzyně (10) - V roce 2016 by měl stát nový terminál za 10 miliard. Kapacita se zvýší na 10 milionů cestujících ročně. Přesto by bylo nutné vybudovat i další přistávací plochy. Další otázkou je spojení letiště s centrem města. Rychlodráha by stála 15 miliard, prodloužení metra by bylo ještě dražší. 

Petr Kolář

4. července 2003
4. července 2003