Pražským divadlům se blíží období větší svobody

Mladá fronta Dnes - 23.11.2001
Pozůstatkem socialismu je podle odborníků dnešní financování patnácti divadelních scén, které zřizuje hlavní město. Rada města však tento týden rozhodla, že se situace v polovině příštího roku zásadně změní.
Nevýhody současného systému, v němž jsou divadla dotována z rozpočtu města, shrnuje ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý: "Scény města jsou příspěvkovými organizacemi, a svazují je striktní pravidla," vysvětluje. "Ta například neumožňují převádět peníze z jednoho roku na druhý, divadla nemohou volně disponovat finančními prostředky a zaměstnanci dostávají platy podle tarifů."
Takový systém je velmi nepružný: když si například divadlo chce koupit počítač dražší než padesát tisíc korun, musí o tom rozhodnout rada města. Omezené tarifní platy odrazují od působení v městských divadlech kvalitní, finančně náročné herce. Kvůli jednoletému hospodaření není ani možné přesunout ušetřené peníze do dalšího roku. "Když zbude milion, nemohu ho použít na opravu sedadel v dalším roce," podotýká šéf Činoherního klubu Vladimír Procházka.
Právě Činoherní klub spolu s Divadlem Archa a Semaforem se stanou průkopníky nového systému - z příspěvkových organizací se změní v obecně prospěšné společnosti, což jim zaručí mnohem větší svobodu. "Jsem rád, že se nám po letech vysvětlování daří transformaci divadel spustit," raduje se radní Igor Němec, který se zabývá kulturou. "Trvalo to dlouho, protože jsme byli podezříváni, že chceme divadla zlikvidovat," vysvětluje, proč se situace změní až l. července příštího roku. Nyní se však odborníci i ředitelé divadel shodují, že je nová vize velmi nadějná. "Dosavadní systém je zátěží pro město i pro divadla a transformací vzniknou organizace, které budou více odpovídat logice neziskového sektoru," myslí si ředitel Archy Ondřej Hrab. Průkopnická divadla mají zaručen grant ve výši čtyř jednoročních dotací, které dostávala doposud. "Je jen na nich, jak s penězi naloží," uvedl primátor Jan Kasl. Změnu podle Ondřeje Černého z Divadelního ústavu pravděpodobně diváci nepocítí. "Město se stane spoluzakladatelem těchto tří nových subjektů, což je klíčové z hlediska kontinuity," vysvětluje. Pokud se systém osvědčí, v dalších letech projdou transformací i další městská divadla. "Ale ne všechna," upozorňuje radní Němec. "Například vinohradské divadlo si z prestižních důvodů rozhodně ponecháme."
Bude-li nový mechanismus fungovat, otevře se možnost přirozeného vývoje v oblasti divadel. "Každá umělecká organizace má svůj život a nové vztahy umožní větší dynamiku rozvoje divadel. Vznik nových projektů a zánik přežilých teď bude přirozenější a lehčí," shrnuje Ondřej Hrab.
TOMÁŠ POLÁČEK

* Hlavní město zřizuje patnáct divadelních scén Doposud jsou to příspěvkové organizace dotované z rozpočtu města, a jejich hospodaření je proto svázáno striktními pravidly - zaměstnanci mají například tarifní platy
Tato situace se změní 1. 7. 2002, kdy se první tři scény - činoherní klub, Archa a Semafor - změní na obecně prospěšné společnosti Město se zavázalo tato divadla dál podporovat - dá jim grant ve výši čtyř ročních příspěvků
Pokud se systém osvědčí, měla by se takto transformovat i většina dalších městských divadel
Nový systém má divadlům zaručit větší svobodu a nezávislost umělecké tvorby, diváci by však neměli poznat žádné výraznější změny
23. listopadu 2001
23. listopadu 2001