Pražským podnikatelům se daří získávat evropské peníze

Osmdesát sedm procent projektů drobných a středních podnikatelů v hlavním městě již dosáhlo na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Bohatě se tak vyplatily semináře, které pro zájemce pořádalo město a které podnikatele učily, jaké projekty mají šanci či jak správně postupovat se žádostí o dotace. Za poslední tři roky tak pro administrativní chyby bylo nakonec z grantového řízení vyřazeno jen deset projektů a podnikatelé získali celkem 60,8 mil. korun.

  • 2 minuty čtení

 

Osmdesát sedm procent projektů drobných a středních podnikatelů v hlavním městě již dosáhlo na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Bohatě se tak vyplatily semináře, které pro zájemce pořádalo město a které podnikatele učily, jaké projekty mají šanci či jak správně postupovat se žádostí o dotace. Za poslední tři roky tak pro administrativní chyby bylo nakonec z grantového řízení vyřazeno jen deset projektů a podnikatelé získali celkem 60,8 mil. korun.  

 

V podmínkách Prahy mohou malí a střední podnikatelé získat na zajímavý a smysluplný projekt rozvoje své firmy finanční příspěvky z dotačního titulu s označením JPD 2. V období od července 2005 do současné doby bylo v rámci dvou částí grantových schémat  vyhlášeno celkem šest výzev k podávání žádostí. „Pražané přihlásili celkem sedmdesát osm projektů, z nichž evropské fondy nakonec podpořily šedesát osm. Některé žádosti bohužel nesplnily všechna požadovaná kritéria, objevily se v nich formální chyby, a proto byly vyřazeny,“ vysvětlil Petr Hulinský, předseda finančního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy a upřesnil: „Z rozpočtu Prahy jsme na úspěšné projekty uvolnili do současné doby celkem téměř třicet a půl milionu korun, stejnou částku pak přidělil stát z prostředků Evropské unie.“ Mezi příklady podpořených žádostí uvedl například projekt výstavby víceúčelové haly firmy EKIS, šicí dílny a vzorkovny firmy Optimal design interier, modernizaci a rozšíření výrobní kapacity firmy Pekařství Moravec nebo obnovy kulturní památky Chvalská tvrz pro rozvoj cestovního ruchu.

Praha si je vědoma, že administrativní náročnost spojená se získáním prostředků z fondů EU je vysoká, proto se snaží žadatelům maximálně pomoci. Pravidelně pro ně pořádá semináře k možnostem získání dotací, postupům podávání žádostí, odborníci jim metodicky pomáhají při vyplňování elektronické žádosti a vysvětlují nejčastější chyby. „Grantová schémata na podporu drobného a středního podnikání považuji za velmi úspěšný a hlavně prospěšný projekt, žadatelům se tedy snažíme maximálně pomoci v získání dotace. Novátorské záměry podnikatelů hodláme samozřejmě podporovat i v dalším programovém období v letech 2007 až 2013. Doufám, že spolupráce a komunikace s nimi bude nadále na tak dobré úrovni, jako v současnosti,“ shrnul Petr Hulinský.

 

 

V Praze 25.7.2008

 

 

25. července 2008
25. července 2008