Převedení penzionů pro seniory na byty umožní přidělit důchodcům okamžitě více než šedesát bytů

Penziony pro seniory budou sice transformovány na sociální byty, ale zůstanou vyčleněny pro lidi v důchodovém věku. Zejména jako takzvané „ústupové bydlení“ pro ty, kteří se kvůli deregulaci nájemného dostanou do nelehké životní situace. Transformaci penzionů dnes schválila Rada hlavního města Prahy zároveň s tím, že i přes tuto změnu v co největší míře zachová standardy stávajícím seniorům, aby nedopláceli na nově zavedený zákon o sociálních službách schválený minulou vládou sociální demokracie, která kategorii Pražanů bydlících v domovech pro seniory úplně ignorovala.

  • 3 minuty čtení

 

 /Zpráva z 31. jednání Rady hl. m. Prahy 9. října 2007 /

 

Penziony pro seniory budou sice transformovány na sociální byty, ale zůstanou  vyčleněny pro lidi v důchodovém věku. Zejména jako takzvané „ústupové bydlení“ pro ty, kteří se kvůli deregulaci nájemného dostanou do nelehké životní situace. Transformaci penzionů dnes schválila Rada hlavního města Prahy zároveň s tím, že i přes tuto změnu v co největší míře zachová standardy stávajícím seniorům, aby nedopláceli na nově zavedený zákon o sociálních službách schválený minulou vládou sociální demokracie, která kategorii Pražanů bydlících v domovech pro seniory úplně ignorovala.

 

„Podle tohoto zákona není nadále možné provozovat penziony seniorů, jejich statut se totiž z nového zákona vytratil. Proto jsme ani nemohli od nového roku do těchto zařízení přijímat nové klienty,“ vysvětluje důvody změn radní pro sociální oblast Jiří Janeček. V současné době je ve třech těchto pražských zařízení s přibližně 550 byty přes šedesát bytů volných. „Museli jsme proto najít jiné řešení, které by tento stav odblokovalo, zajistilo bydlení stávajícím obyvatelům a současně z pohledu města dlouhodobě zabezpečilo efektivní využití tohoto bydlení v kategorii bytů sociálních pro seniory,“ uvedl radní Janeček.

Pokud by totiž hlavní město k transformaci nepřistoupilo, hrozilo by podle nového zákona o sociálních službách stávajícím obyvatelům penzionů, že by po přechodném období tří let mohli skončit i bez střechy nad hlavou. „Až takovouto absurdnost zákon umožňuje. Mohu všechny uklidnit, že takováto situace nehrozí,“ konstatoval radní Janeček.  Penziony pro seniory budou podle Janečka převedeny pod bytový odbor a byty v nich budou následně začleněny do kategorie klasických malometrážních bytů, na které se budou vztahovat pravidla hlavního města přijatá pro nájemní vztahy. Přidělovány sice budou jako sociální, ale výhradně seniorům.

V co největší míře zůstanou zachovány i podmínky, za kterých do těchto zařízení přicházeli stávající klienti. „Budou s nimi uzavírány nájemní smlouvy na dobu určitou. Nemusí se však obávat, že by je někdo chtěl po jejich vypršení vyhazovat z bytu. Pokud budou plnit všechny stanovené podmínky – tedy platit řádně nájemné, bude jim původní smlouva automaticky prodlužována a po 9 letech s nimi uzavřeme smlouvu novou. Zároveň seniorům zaručujeme v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu přechod do domova seniorů dle vlastního výběru. V tom dostanou důchodci, kteří již nemohou bydlet samostatně, adekvátní péči,“ popisoval radní Janeček. Odborníci, kteří transformaci připravovali, se zabývali i možností nájemních smluv na dobu neurčitou. „Byla to jedna z variant, ale kvůli možným spekulacím s těmito byty jsme od této alternativy nakonec ustoupili,“ dodal Janeček.

Vzhledem k legislativním změnám zákona o sociálních službách se byty v domovech pro seniory dostanou do standardního režimu a bude se na ně vztahovat zákon o deregulaci nájemného. Stávajícím klientům se tak bude nájemné postupně zvyšovat z 34 Kč na 60 Kč za metr čtvereční podlahové plochy bytu. Toto navýšení proběhne na rozdíl od běžných bytů  v období čtyřech let (u normálních bytů jsou to dva roky). „Je to v souvislosti se zvyšujícími se náklady na provoz těchto domů. Snažíme se nájemníkům tento přechod ulehčit, proto nebudeme navyšovat nájemné najednou, ale postupně v průběhu tří let. Na rozdíl od současnosti budou také moci nájemníci, pokud by měli  kvůli nízkému příjmu problémy, možnost  požádat si o příspěvek na bydlení,“ řekl radní Janeček.

 

 

V Praze 9.10.2007

Za správnost: Rudolf Dobiáš / tel. 236 004 403

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

9. října 2007
9. října 2007