Projekt Aktivizace bilancuje: Pomohl přibližně polovině pražských bezdomovců

Zdá se, že aktivní politika pražského magistrátu vůči sociálně nejslabším lidem žijícím na území Prahy se vyplácí. Ukazují to i výsledky dvouletého projektu „Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů“, který nyní končí.

  • 2 minuty čtení

 

Zdá se, že aktivní politika pražského magistrátu vůči sociálně nejslabším lidem žijícím na území Prahy se vyplácí. Ukazují to i výsledky dvouletého projektu „Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů“, který nyní končí.

 

Hlavním cílem projektu bylo vytvořit dobře dostupný systém pomoci při návratu na otevřený trh práce právě pro lidi nejvíce ohrožené sociálním vyloučením - se záznamem v rejstříku trestů, v nejistých bytových podmínkách či zcela bez domova.

„Od roku 2006, kdy projekt začal, využilo jeho nabídky na dvanáct set klientů,“ hodnotil projekt radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Podle statistických odhadů to představuje přibližně polovinu lidí bez domova žijících na území Prahy. Ti měli k dispozici individuálně nastavitelný program zahrnující například: Job kluby s podporou odborných asistentů a veškerým technickým vybavením potřebným pro hledání zaměstnání, trénink klíčových kompetencí a pracovních dovedností či podporované zaměstnávání. To vše doplňovala informační kampaň. 

Celkový rozpočet projektu, který byl spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy, byl zhruba 85 miliónů korun. Pod vedením Centra sociálních služeb Praha s jeho realizací pomáhalo osm partnerských neziskových organizací. Důležitá byla i spolupráce téměř třiceti firem, které uživatelům projektu nabídly podporované zaměstnávání.

„Projekt Aktivizace splnil svůj cíl. V Praze vznikla kvalitativně nová síť tréninkových a podpůrných míst pro ty, kteří se chtějí aktivně poprat se svou těžkou situací. Sto šedesát šest klientů již našlo pracovní uplatnění, ostatní výrazně zvýšili svou šanci na návrat do normálního života. Velké poděkování si zaslouží osm neziskových organizací, které na projektu významně spolupracovaly. Všichni jsme získali mnoho cenných zkušeností. Ty využijeme v navazujících aktivitách,“ říká radní Janeček, do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb Praha, které je nositelem projektu.

Problematikou bezdomovectví v širším kontextu se intenzivně zabývá Magistrát hlavního města Prahy. Před nedávnem připravil společně s neziskovým sektorem Akční plán řešení problematiky bezdomovectví v hlavním městě, který by následně měla schválit Rada. Plán počítá s využitím obdobných programů a případně jejich rozšíření v nově připravovaných projektech. „Jsem přesvědčen, že právě kombinace systémové pomoci a aktivního přístupu je správnou cestou k řešení problému bezdomovectví v hlavním městě, “ shrnuje radní Janeček.

 

 

V Praze 28.8.2008

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

28. srpna 2008
28. srpna 2008