Regiony usilují o maximální čerpání z evropských fondů

Pražský dům v Bruselu ve spolupráci s Asociací krajů ČR v rámci dnešního zasedání Rady AK ČR hejtmanům jednotlivých krajů, zástupcům ministerstva financí, ministerstva pro místní rozvoj a úřadu vlády představil metodiku finančních toků souvisejících s využitím evropských fondů s důrazem na další období 2007 – 2013. Přednášky se týkaly především formování priorit regionů a státu, definice koncového uživatele a příjemce peněz, nositele projektu, otázky právní a ekonomické subjektivity nositelů, struktury NUTS, možnosti auditování celého procesu a nositelů apod.

  • 4 minuty čtení

Pražský dům v Bruselu ve spolupráci s Asociací krajů ČR v rámci dnešního zasedání Rady AK ČR hejtmanům jednotlivých krajů, zástupcům ministerstva financí, ministerstva pro místní rozvoj a úřadu vlády představil metodiku finančních toků souvisejících s využitím evropských fondů s důrazem na další období 2007 – 2013. Přednášky se týkaly především formování priorit regionů a státu, definice koncového uživatele a příjemce peněz, nositele projektu, otázky právní a ekonomické subjektivity nositelů, struktury NUTS, možnosti auditování celého procesu a nositelů apod.

Hejtmanům a zástupcům ministerstev přednášeli odborníci z DG Regio (Generální ředitelství pro regionální rozvoj), např. Georggios Yannoussis, a Evropské investiční banky. Hlavními tématy jejich vystoupení byly:

  1. Finanční nástroje a strategické direktivy pro podporu regionální politiky pro období 2007-2013
  2. Proces tvorby a formulování priorit ČR a regionů
  3. Struktura veřejných financí v ČR, audit projektů
  4. Rozpočet EU a finanční perspektiva pro období 2007 – 2013 

 

Diskuse se pak týkala problémů spojených se strukturou veřejných financí v ČR z pohledu vhodnosti a průzračnosti toků, kompatibilita našeho systému a systémů ostatních zemí EU. Dále např. otázky tzv. vstřícného financování ze státního rozpočtu, kdy při schvalování projektů financovaných z fondů EU je vyžadována spoluúčast, která zakládá nutnost vytvořit finanční rezervy. Pro období 2007 – 2013 to představuje cca 120 mld. korun ročně.

Georggios Yannoussis ocenil příležitost setkat se s představiteli státní správy i samosprávy České republiky právě v době, kdy se strukturální fondy nacházejí v centru zájmu: „Naše diskuse se týkala především toho, jak zajistit, aby prostředky byly efektivně využity, ať už se bude jednat o částky vyšší či nižší. V každém případě půjde o objem prostředků zhruba čtyřnásobně větší, než s jakým se v současné době v České republice hospodaří.“

„Shodli jsme se na obecných požadavcích na organizaci spolupráce mezi jednotlivými subjekty, které v procesu přichází do kontaktu, a podmínkách nezbytných pro správné a plné využití prostředků,“ uvedl dále Yannoussis. „Je třeba zajistit co nejjednodušší a nejbezpečnější finanční toky a všem subjektům dát odpovídající pravomoci i faktické kapacity zvládnout příslušný objem práce,“ doplnil.

Přednášející zmínili rovněž situaci kolem problematického schvalování rozpočtu EU, jak ve smyslu průchodnosti schválení obecně, tak možné absolutní částky týkající se ČR.

„Česká republika by mohla dostat až 787,5 mld. korun, ovšem hlavní město Praha, které patří k nejbohatším regionům v rámci EU – skóruje na 13. místě v porovnání regionů členských zemí měřeno HDP/per capita přepočteno na paritu kupní síly a dosahuje 153 procent evropského průměru, může počítat maximálně s 5,5 mld. korun,“ řekl v této souvislosti primátor Pavel Bém. „Z tohoto důvodu je Praha jediným regionem, který nemůže čerpat prostředky v cíli konvergence, ale může se v příštím programovacím období účastnit v rámci cíle podpora konkurenceschopnosti, což dříve nebylo možné. V zásadě byla do současnosti strukturální politika založena na vyrovnávání, což je pochopitelné a odpovídá to principu solidarit. Vzhledem k tomu, že Evropská unie soutěží a chce být konkurenceschopná vůči USA a asijským regionům, je třeba podpořit ekonomiku všech členských zemí a tím samozřejmě EU jako celku.“

Účastníci se shodli na nezbytnosti iniciovat legislativní kroky ke zjednodušení toků veřejných financí, které povedou k lepší schopnosti absorbovat evropské fondy a to před započetím finančního období 2007-2013. Zazněl rovněž apel na vládu ČR, aby umožnila regionům větší spoluúčast na formulování priorit a způsobech vytváření finančních rezerv ve státním rozpočtu.

DG Regio – Generální ředitelství Evropské komise pro regionální politiku je zodpovědné za politiku hospodářské a sociální soudržnosti v členských zemích EU, tedy za podporu ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Vznikající iniciativy mezi EIB a DG Regio by měly napomáhat žadatelům, především regionům v potřebných odborných otázkách.

 

V Praze 9.12.2005

 

_______________________________________________________________________________

Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

9. prosince 2005
9. prosince 2005