Řidiči v Praze dávají častěji nohu z plynu

O téměř 24 procent klesl v Praze v prvních čtyřech měsících letošního roku počet dopravních nehod v důsledku nepřiměřené rychlosti ve srovnání se stejným obdobím roku loňského. Oproti roku 2006 je to pokles dokonce o téměř 64 procent. Významný podíl na tomto výsledku má soustavná snaha města a městské policie o kontrolu a postih nepřiměřené rychlosti na území metropole. Za dobrým výsledkem stojí především zavedení již sedmnácti stabilních úsekových měřičů rychlosti do provozu. Dalších pět se objeví na vytipovaných nebezpečných místech ještě do konce letošního roku.

  • 5 minuta čtení

 

O téměř 24 procent klesl v Praze v prvních čtyřech měsících letošního roku počet dopravních nehod v důsledku nepřiměřené rychlosti ve srovnání se stejným obdobím roku loňského. Oproti roku 2006 je to pokles dokonce o téměř 64 procent. Významný podíl na tomto výsledku má soustavná snaha města a městské policie o kontrolu a postih nepřiměřené rychlosti na území metropole. Za dobrým výsledkem stojí především zavedení již sedmnácti stabilních úsekových měřičů rychlosti do provozu. Dalších pět se objeví na vytipovaných nebezpečných místech ještě do konce letošního roku.

 

O téměř 30 procent méně řidičů překračujících povolenou rychlost zaznamenali pražští strážníci za první čtyři měsíce roku 2008 oproti stejnému období loňského roku. Městská policie převzala první úseky měření rychlosti od Policie ČR bezprostředně po novele zákona o provozu na pozemních komunikacích (1. července 2006), která výrazně posílila pravomoci městských policií v této oblasti. „Postupně jsme vybudovali systém úsekových měřičů rychlosti, které pokrývají nejkritičtější místa metropole. Dnes je takových bodů v provozu již sedmnáct a k tomu je zde ještě další systém čtrnácti zařízení pro automatické dokumentování vozidel, která projíždějí na červenou,“ informoval první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost dopravy v Praze spadá.

Data získaná prostřednictvím obou systémů vyhodnocuje útvar řešení přestupků a dále se potom postupuje v souladu se zákonem o přestupcích a zákonem o provozu na pozemních komunikacích. „Zhruba od listopadu loňského roku došlo k rapidnímu zlepšení kázně řidičů zejména v dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Nejvíce se to projevilo právě v místech, kde máme úsekové měřiče rychlosti,“ upozornil ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

Za zlepšením kázně řidičů stojí podle strážníků několik faktorů. Motoristé mají k dispozici podrobné informace o měřených úsecích (celkem jich je v Praze sto) na webových stránkách jak městské policie, tak i Magistrátu hlavního města Prahy a mohou tomu svou jízdu přizpůsobit. Důležitou roli hrají také příčné bílé čáry na vozovce, které automaticky nutí řidiče k tomu, aby stáhl nohu z plynu. „Každý den navíc pražští strážníci střeží bezpečnost chodců na sto čtyřiceti přechodech,“ uvedl Rudolf Blažek. K úsekovým měřičům rychlosti se lze navíc připojit prostřednictvím WiFi přímo na místě, což umožňuje strážníkům řešit s řidiči přestupky bezprostředně po jejich spáchání. V neposlední řadě pak řada řidičů, kteří opakovaně porušovali předpisy o povolené rychlosti, o řidičský průkaz přišla.

„Pokud srovnáme první čtyři měsíce letošního roku se stejným obdobím roku 2007, je zde u překročení rychlosti pokles o 137 832 případů, což je snížení o téměř 30 procent,“ doplnil náměstek Blažek. Výrazný pokles počtu případů nepřiměřené rychlostí na území Prahy se dá přičíst především systematické snaze města a městské policie o kontrolu a postih tohoto přestupkového jednání.

Neukázněným řidičům, kteří by se navíc chtěli vyhnout placení uložených pokut, nehodlá město takové jednání tolerovat. Pokud v řádné lhůtě uloženou pokutu nezaplatí, může na jejich dveře zaklepat exekutor. „K třicátému dubnu jsme předali příslušným soudům 34 504 návrhů na nařízení exekuce. Z tohoto celkového počtu se v téměř pětaosmdesáti procentech případů jedná o řidiče, kteří spáchali přestupky v souvislosti s řízením motorového vozidla,“ uvedl ředitel Kotrouš.

Přesto však hlavnímu městu dál komplikují snahu ve zvyšování bezpečnosti silničního provozu některé přetrvávající nedostatky v zákonech. „Především je to přetrvávající možnost řidičů svalovat vinu za přestupek na osobu blízkou, kterou pak nemusí identifikovat, a také problém s doručením pošty řidiči s předvoláním ke správnímu řízení,“ uvedl Rudolf Blažek. Hlavní město se proto svou aktivní účastí v pracovních skupinách zejména na ministerstvu dopravy, ale také využíváním zákonných iniciativ snaží o změnu tohoto nepříznivého stavu. „Měl by platit princip objektivní zodpovědnosti majitele vozidla za přestupky a trestné činy, které jsou spáchány jeho automobilem,“ doporučuje Rudolf Blažek.

 

Extrémisté za volantem

Zatímco stovky řidičů nařízenou rychlost dodržují, jiní ji mnohonásobně překročí. Například řidič s pražskou RZ, který se 21. ledna řítil tunelem Mrázovka krátce před devatenáctou hodinou rychlostí 163,9 km v hodině a překročil tak nejvyšší povolenou rychlost, která je zde 70 km/h, o neuvěřitelných 93,9 km/h. Těsně v patách mu jsou další dva řidiči, kteří nejvyšší povolenou rychlost překročili o 85,4 respektive o 84,7 km/h. Kamerový systém ukázal i další nešvary, kterých se řidiči dopouštějí. Kamery zachytily řidiče nebo jejich spolujezdce, kteří vysunou půlku těla za jízdy ven z vozidla, další vulgárně gestikulují do kamery nebo za jízdy čtou noviny nebo mapy. Často se také více než řízení věnují svým spolujezdcům nebo konzumují potraviny.

Objevují se také případy, kdy se řidiči snaží pomocí různých předmětů maskovat obličej a zabránit tak své identifikaci.

„Všechny popsané případy postoupila městská policie v souladu se zákonem příslušnému správnímu orgánu, kterým je Odbor dopravních přestupků Magistrátu hlavního města Prahy, a je kompetentní k jejich řešení. Znovu se nám potvrzuje nezbytnost takové úpravy legislativy, aby prostřednictvím majitele vozidla bylo možné zjistit, kdo v kterém okamžiku vozidlo řídil,“ zdůraznil náměstek Blažek.

 

 Přílohy  Soubor
 Tabulka překročení povolené rychlosti v místech s úsekovými měřiči rychlosti   Word
 Struktura dopravních přestupků za první 4 měsíce roku 2008   Word
Dopravní nehody Word

 

 

V Praze 14.5.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

14. května 2008
14. května 2008