Rozhovor náměstka primátora hl.m.Prahy JUDr.Petra Hulinského o financích hlavního města Prahy, uveřejněný v Listech hl.m.Prahy dne 27.říjny 2004

Přebírat resorty v polovině volebního období je samozřejmě složité, nicméně jsem přesvědčen, že finanční politika města je dlouhodobá záležitost a je potřeba o ní uvažovat s mnohem větším předstihem než jen v horizontu čtyř let, po které trvá volební období.

Klíč od městské pokladny drží Petr Hulinský    
Listy hlavního města Prahy | 27.10.2004 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 2 | autor: JUDr. PETR HULINSKÝ, Náměstek primátora hlavního města Prahy


* Stal jste se novým náměstkem pro městské finance, což je jeden z klíčových resortů pro chod města. Budete se orientovat v politice městských financí stejným směrem jako Váš předchůdce Jiří Paroubek nebo chystáte nějaké změny?

Přebírat resorty v polovině volebního období je samozřejmě složité, nicméně jsem přesvědčen, že finanční politika města je dlouhodobá záležitost a je potřeba o ní uvažovat s mnohem větším předstihem než jen v horizontu čtyř let, po které trvá volební období. Osobně žádné radikální změny nechystám a chci pokračovat v takové fiskální politice, která bude ku prospěchu města. Na druhou stranu nemohu předvídat, k jakým změnám dojde v legislativě a je tudíž možné, že k určité transformaci finanční politiky by pak došlo na jejím základě. Mám na mysli chystanou novelu zákona o rozpočtovém určení výnosů některých daní pro kraje, což by mělo dopad na příjmovou i výdajovou část městského rozpočtu. Obdobná novela se navíc chystá i pro obce (s účinností patrně od roku 2006) a tam se dají očekávat dopady na finanční oblast mnohem významnější.

* Do nové funkce náměstka pro městské finance tedy vstupujete bez jakýchkoli vizí nebo plánů?

To samozřejmě ne. Hovořil jsem o dlouhodobé strategii a ta se měnit nebude. Současně ale chci vnést větší přesnost do oblasti plánování a realizace městských investic. Zaměřím se přitom na redukci rozestavěnosti a kontrolu, zda jsou investované prostředky vynakládány účelně. V tomto bodě požádám o spolupráci i své kolegy v městské radě, neboť bude záležet především na nich jako na správcích rozpočtových kapitol, v rámci kterých se investice realizují. Budu pokračovat v přípravě projektů PPP (Public Private Partnership), což je partnerství veřejného a soukromého sektoru při financování velkých staveb. Mým cílem je také zefektivnění hospodaření příspěvkových organizací a akciových společností města. Považuji za nutné důkladně nastavit investiční tempo na deset let v návaznosti na vývoj daňových a dotačních příjmů a vývoj dluhové služby.

* To souvisí s další otázkou. Zvláště opozice kritizovala vašeho předchůdce za neúměrné zadlužení Prahy. Jak si podle Vás město v této oblasti stojí?

Co se týče zmiňovaného velkého zadlužení města, o tom žádné z finančních ukazatelů nehovoří. Důkazem může být například skutečnost, že míra zadlužení Prahy je silně pod vládou stanoveným procentem. Problematice městského zadlužení a restrukturalizaci dluhové služby chci přesto věnovat zvláštní pozornost. Praha má možnost využít po vstupu naší země do Evropské unie řadu cest, jak získat další peníze na svůj rozvoj. Přitom samozřejmě uznávám závazek České republiky plnit přibližovací program a snižovat schodek veřejných rozpočtů. Svůj přístup k dluhové službě jako takové bych označil za zdrženlivý.

* Obrazně řečeno budete v následujícím období držet v rukou klíč od městské pokladny a záleží na Vás, zda se v ní peníze udrží nebo se naopak rozkutálí. Doléhá na Vás tíha zodpovědnosti za finanční chod města?

Odpovědnost za finanční politiku města jsem cítil vždy. Nedá se proto nyní mluvit o nějakých obavách nebo strachu, jak s městskými financemi naložím. Rád bych zdůraznil, že jednotlivé resorty neřídí pouze radní, který jej navenek zastupuje. Většina zásadních rozhodnutí prochází schvalovacím procesem v městské radě a městském zastupitelstvu, kam například náměstek pro finanční politiku předkládá své návrhy a doporučení. O tom, kterým směrem se politika města v jakékoli oblasti bude ubírat, se tedy rozhoduje kolektivně. Z tohoto hlediska jsem se na finanční politice města podílel i v minulosti.

* Vylučujete tedy možnost, že za finančním postavením města může stát dobré či špatné rozhodnutí jednoho člověka?

Rozpočet města odráží vždy jeho finanční a hospodářskou politiku. Ta se projednává na řadě míst a mnoha úrovních a výsledek je vždy určitým kompromisem mezi jednotlivými složkami. Přesto vždy musí dojít ke shodě, jinak by město nemohlo fungovat dál. Z toho jasně vyplývá, že ani nemůže jít o rozhodnutí nebo zvůli jednotlivce, byť by byl zrovna třeba náměstkem zodpovídajícím za finanční resort.

* Řada městských investic je podrobována kritice ze strany veřejnosti i opozice. Jak se Pražanů dotknou další plánované investice města?

Skutečnost, že se investiční kroky města nějak dotknou jeho obyvatel, považuji za logickou. Kdyby o nich nevěděli a nijak je nevyužívali, třeba i nepřímo, mohlo by se hovořit o zbytečně vynaložených prostředcích. Kritika ze strany opozice patří ke koloritu politiky a ze strany veřejnosti jde zpravidla o prvotní reakci na změny, například při zahájení některé strategické stavby. Když se podaří uvést daný projekt do života, stane se běžnou součástí města a nikoho nenapadne nadále jej zpochybňovat. Mám na mysli třeba komplikované opravy komunikací, kdy si po celou dobu řidiči a obyvatelé stěžují na prašnost či hlučnost, a po jejím skončení úsek začnou v poklidu využívat. Osobně to považuji za naprosto normální reakci lidí. Mohu dokonce říci, že bych přivítal větší zájem ze strany obyvatel Prahy o sestavování a projednávání rozpočtu města. Chtěl bych, aby se nebáli tímto směrem vznášet dotazy nebo pátrat po důvodech a smyslu městem prosazovaných kroků.

* Můžete uvést některé konkrétní investice města v nejbližší době?

Těch by byla celá řada. Takže jen namátkou, kromě další výstavby metra počítáme s rekonstrukcí čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. K prioritám patří pokračování ve výstavbě severozápadní části městského okruhu. Pokračovat samozřejmě hodláme ve výstavbě bytů s podporou Státního fondu bytového rozvoje.

* Jste znám jako nadšený sportovec a tento resort si také ponecháváte. Dá se to vnímat i tak, že jde o vašeho koníčka, zatímco ekonomika bude práce?

Sport je opravdu mým koníčkem, v žádném případě si ale tento resort nenechávám jako zábavu. Jsem přesvědčený, že po tolika letech, kdy se v oblasti sportu aktivně pohybuji, jsem nasbíral mnoho zkušeností, které nyní mohu využít.

8. listopadu 2004
8. listopadu 2004