Soutěž na revitalizaci Nové radnice a Clam Gallasova paláce má vítěze

/Zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy z 13. října 2009/

  • 4 minuty čtení

 

/Zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy z 13. října 2009/

 

Do architektonické soutěže o návrh "Revitalizace objektů Mariánského náměstí v Praze" se přihlásilo celkem šest účastníků, jeden z nich nesplnil podmínky soutěže a ze soutěže musel být vyřazen a ze zbývajících návrhů se na prvním místě umístilo Sdružení - Studio MAC - ARCHITECTURE, s. r. o. a DaM spol s. r . o. Tomu dnes městská rada, na návrh odborné poroty, udělila první cenu v soutěži a město mu zadá zhotovení projektové dokumentace na revitalizaci Clam Gallasova paláce a budovy Nové radnice.

 

„Cílem soutěže bylo najít architektonicky a provozně nejvýhodnější využití dvou objektů na Mariánském náměstí - Nové radnice a Clam-Gallasova paláce. Porota hodnotila především kvalitu celkového architektonicko-urbanistického řešení a to z hlediska širších vztahů k okolí i vlastního architektonického řešení. Dalším kritériem byla náročnost realizace, tedy jak práce zasáhnou do stávajícího provozu v objektech, jaká bude náročnost časová, atd. Třetím kriteriem bylo, jak návrh řeší budoucí provoz objektů, a čtvrtým jak se vyrovnává s pohledem řekněme urbanisticko- historickým. Vítězný návrh všechna tato kriteria splnil nejlépe, ostatní návrhy byly o třídu horší, proto jsme ani neudělili druhou cenu, pouze cenu třetí. Vítěz dostává cenu 400 tisíc korun, ale především zpracuje už konkrétní projekt revitalizace obou budov,“ řekl radní Milan Richter.

Jak doplnil, Nová radnice zůstane nadále sídlem volených a výkonných orgánů a bude reprezentativním sídlem primátora, rady města a dalších vrcholných výkonných orgánů hl. m. Prahy. Vedení města se ale v programovém prohlášení zavázalo provést úpravy, které odstraní nevhodné zásahy provedené postupně v historické budově a interiér i exteriér upravit tak, aby vyhovoval potřebám demokratického provozu současné městské samosprávy i moderním technologiím, které jsou dnes nezbytnou součástí veřejné správy.

„Revitalizace tedy zahrne nutné vnitřní úpravy Nové radnice, ale jejím cílem bude i vrátit celé budově původní kulturní a společenský význam v rámci lokality Mariánského náměstí a okolí. Součástí projektu proto bude i obnova funkce náměstí jako veřejného prostoru z hlediska širších urbanistických souvislostí i vztahu k okolním budovám. Vzhledem k rozsahu záměru předpokládáme rozdělení projektu do několika etap, které budou předkládány a realizovány postupně dle možností a potřeb města,“ uvedl Richter.

Vzhledem k ambici zkulturnit celý prostor Mariánského náměstí a jeho okolí soutěž souběžně řešila i další městský objekt - Clam-Gallasův palác. Ten představuje jedinečnou barokní památku evropského formátu, dochovanou ve velmi autentické podobě. Léta v ní sídlil Archiv hl. m. Prahy, pro který ale město postavilo moderní budovy a palác se tak uvolnil pro jiné využití. Čeká ho proto celková revitalizace, která napraví nevhodné stavební a technické zásahy a dá paláci optimální podobu pro plánované veřejné využití.

„Vítězný návrh respektuje záměr využití paláce tak, jak je uveden v Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy, tedy rehabilitovat a restaurovat palác a trvale jej zpřístupnit veřejnosti. Chceme představit restaurované interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovou výmalbou doplněné historickým mobiliářem a uměleckými díly z depozitářů, tedy vytvořit jakési muzeum s palácovou instalací interiérů šlechtického sídla. Objekt se dvěma palácovými schodišti ale umožňuje souběžně s hlavní expozicí muzea vymezit další vhodné prostory k samostatným provozním a kulturním aktivitám, jako jsou výstavy, sympózia, přednášky, koncerty a podobně, a s tím vším zde počítáme. To je další funkce. Počítáme i s oživením nádvoří paláce provozy informačního centra o pražských památkách a kulturních aktivitách Prahy, s výstavními a přednáškovými sály v původních konírnách a kočárovnách. Nádvoří se nově napojí na veřejný prostor pěší trasy z Husovy ulice a Mariánského náměstí a bude propojeno s parkově upravenými vnitřními dvorky. Součástí projektu je samozřejmě i nezbytné provozní zázemí, plánují se tady proto i občerstvení, kavárna, případně restaurační provoz,“ uvedl Milan Richter.

Jak doplnil, nyní začne vítěz soutěže pracovat na projektu, který město poté představí veřejnosti. Termíny realizace bude město ještě zvažovat a konkretizovat ve vazbě na možnosti městského rozpočtu, nicméně jde o investice, které Praha řadí z hlediska rozvoje cestovního ruchu i veřejné správy ke svým prioritám.

 

 

V Praze 13. 10. 2009

 


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.


 

13. října 2009
13. října 2009