Strážníci letos odhalili už devatenáct sprejerů

Pravidelnými kontrolami zamezují pražští strážníci přes deset let dalšímu poškozování kulturních památek sprejery. Městská policie využívá k jejich dopadení moderní techniku, mimo jiné termovizi nebo dalekohledy na noční vidění. Od začátku letošního roku se jim podařilo při činu zadržet devatenáct sprejerů.

  • 3 minuty čtení

 

Pravidelnými kontrolami zamezují pražští strážníci přes deset let dalšímu poškozování kulturních památek sprejery. Městská policie využívá k jejich dopadení moderní techniku, mimo jiné termovizi nebo dalekohledy na noční vidění. Od začátku letošního roku se jim podařilo při činu zadržet devatenáct sprejerů.

 

 „Devatenáct tvůrců graffiti se podařilo zadržet strážníkům od ledna do konce června přímo při vytváření čtrnácti nápisů či kreseb. Chytit pachatele při činu je přitom velmi těžké, protože jde o sehrané skupinky, které si dávají znamení o pohybu hlídek městské policie a navzájem se varují. Škody například pražského Dopravního podniku se tak v uplynulém roce vyšplhaly na pět miliónů korun, poškození kulturních památek je z historického hlediska nevyčíslitelné, prakticky se jedná o statisíce korun,“ uvedl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence otázka bezpečnosti v metropoli spadá. Sprejerství je podle zákona od roku 2001 trestným činem a nehraje přitom na rozdíl od jiných druhů vandalství roli, zda se škoda počítá v řádu stovek, tisíců či desetitisíců korun.

Za první pololetí loňského roku Městská policie hlavního města Prahy odhalila čtrnáct případů poškozování majetku formou vytváření graffiti, na kterých se podílelo celkem devatenáct pachatelů. Dohromady v roce 2006 strážníci chytili čtyřicet šest sprejerů, o rok dříve jich bylo sedmadvacet. Sprejery jsou prakticky bez výjimky starší děti nebo mladí lidé mezi patnáctým a devatenáctým rokem (89,5 %). Jedním z letos chycených sperejrů byl občan Ukrajiny a dvakrát nedovolenou zábavu provozovaly dívky.

Nejčastějšími terči útoků sprejerské „kultury“ jsou od počátku devadesátých let depa podzemní dráhy, dále ostatní prostředky MHD a volně přístupné plochy pražských domů. Vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy dokonce začalo před časem natírat vagony metra speciálním nátěrem, díky němuž se graffiti lépe odstraňuje.

 „Při monitorování a zadržení sprejerů používáme moderní techniku, jako jsou termovize se stometrovým dosahem a dalekohledy na noční vidění. Strážníci jsou také speciálně školeni na pohyb v tunelech. Velmi nám pomáhá i stále dokonalejší kamerový systém a spolupráce s veřejností,“ popsal Vladimír Kotrouš, ředitel Městské policie hlavního města Prahy.

Od roku 1998, kdy městská policie s evidováním těchto případů započala, do současné doby strážníci zadrželi pachatele ve 240 případech. „Nechceme bránit mladým lidem a umělcům v jejich seberealizaci, ale i oni si musí uvědomit míru své vlastní osobní zodpovědnosti a nést následky, pokud budou svým jednáním poškozovat cizí majetek,“ zdůraznil náměstek Blažek. Město chce ale zároveň vyjít vstříc požadavku mladé generace, která uznává graffiti jako jednu z forem umění. „Pro tyto pouliční umělce jsme již před časem vyčlenili betonové zdi u Barrandovského mostu, na Těšnově nebo u modřanské Orionky, kde mohou tvořit zcela legálně,“ dodal náměstek Blažek.

Sprejerům, které policie při činu dopadne, hrozí podle zákona až osm let vězení. Většinu z nich posílají pražské soudy na veřejně prospěšné práce.

 


Příloha:

 

Přehled případů sprejerství zjištěných MP hl. m. Prahy

 

 

V Praze 18.7.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

18. července 2007
18. července 2007