Světový ujgurský kongres

21. 11. 2021, Rozhlas, ČRo Plus, Český rozhlas, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Téma Číny a lidských práv ale ještě neopustíme. V Praze se před týdnem konalo zasedání světového ujgurského kongresu. Akci poznamenala kontroverze ohledně místa konání. Pražský hotel Marriott nejdříve organizátorům ukázal prostory, ale následně pořádání kongresu odmítl s odkazem na politickou neutralitu. Ujgurské představitele pak hostil jiný hotel a část programu se konala v primátorské rezidenci. A právě ve vysílání Plusu teď vítám pražského primátora za Pirátskou stranu Zdeňka Hřiba. Dobrý den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Moderátorka:

Vy jste proti pražskému hotelu Marriott poměrně ostře vystoupil na Twitteru. Můžete vysvětlit, co se tedy stalo? Co vám vadilo?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak mně vadila ta skutečnost, že se používá jakási argumentace ve stylu, že by to porušilo nějakou politickou neutralitu. Přitom hotel Marriott zcela rutinně hostí politické události nebo (nesrozumitelné) záležitosti zejména ve Spojených státech. To se dá dohledat z veřejně dostupných zdrojů. A mně osobně je tedy stydno, že v Praze je takový hotel, který de facto tímto způsobem je schopen nepřímo, byť nepřímo, ale přece jenom podporovat ty čínské koncentráky, to mučení, nucené sterilizace, které se tam dějí nebo případně nucené odebírání orgánů k transplantacím. Myslím si, že to nemá žádné místo v civilizované společnosti.

Moderátorka:

A vedení pražského Marriottu vám svůj postup nějak vysvětlilo? Protože vlastně proti němu se i následně vymezila viceprezidentka pro mezinárodní komunikaci skupiny hotelu s tím, že se firma ujgurskému kongresu omluví a že vlastně to jednání pražského hotelu není v souladu s hodnotami značky. Tak mluvil jste s někým z vedení hotelu, co je k tomuhle postupu přimělo?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Ne. Mě nikdo nekontaktoval, nicméně ten kongres se nakonec odehrál v hotelu Grandior, část toho programu byla tedy i v rezidenci primátora, kterou jsem zapůjčil pro konání té části programu a nakonec tedy tohleto nějakým způsobem nepoznamenalo organizaci té záležitosti.

Moderátor:

Dobře. Ale když se jako politik vymezujete proti soukromé společnosti, tak neměl byste taky vědět jejich důvody? Neměl jste třeba je kontaktovat vy?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Ale ony ty důvody byly již medializované. Oni řekli, že to je problém s nějakou politickou neutralitou. To byla jejich slova, které oni použili v tom mailu, kterým vlastně vysvětlili nebo odmítli to, že by se měl konat ten kongres u nich.

Moderátor:

Takže jste neměl potřebu je nějak dál kontaktovat. Vy jste se zasedání světového ujgurského kongresu také sám zúčastnil. Víte, proč si pro konání valného shromáždění vybrali právě Prahu?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak já si myslím, že to je z toho důvodu, že Praha má tradici v ochraně lidských práv. Je to i dáno určitými postoji nejenom politiků ale i odborníků v těch záležitostech, které se dotýkají vlastně toho dění v provincii Sin-ťiang nebo autonomní oblasti Sin-ťiang. Jedná se o to, že vlastně vůči těm záležitostem, jako jsou násilné odebírání orgánů a vůbec těm koncentrákům pro náboženské a jiné menšiny, v té oblasti Sin-ťiang zaujal odmítavý postoj jak Senát České republiky, tak i třeba Česká transplantační společnost. A k té mezinárodní výzvě k nezávislému vyšetření té záležitosti s nuceným odebíráním orgánů pro transplantace, která byla adresovaná OSN, se určitým způsobem přihlásila také Česká lékařská komora. To znamená, předpokládám, že to byla právě tahleta dlouhodobá vstřícnost politiků i odborných organizací a ten kritický přístup ke zvrácené politice Číny, proč, to byl ten důvod, proč si vybrali právě Prahu.

Moderátorka:

Pod vaším vedením ostatně se Praha vůči Číně vymezila už několikrát. Hodně probírané bylo třeba zrušení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem v roce 2019. Mělo to nějakou konkrétní dohru, tyto kroky? Zaznamenal jste jako primátor nějaké odvetné činy ze strany čínských představitelů?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tohle bylo vlastně i téma mého vystoupení na tom kongresu, jaké byly vlastně následky toho, že jsme chtěli přejednat tu sesterskou smlouvu s Pekingem a oni nás postupně nejdřív začali šikanovat, a potom tedy ignorovat. Potažmo jaké byly důsledky toho navázání toho užšího partnerství s Tchaj-pejí na Tchaj-wanu apod. A ty následky negativní pro Prahu jsou vlastně veškeré žádné. Když se podíváte třeba na ten výsledek té cesty senátorů poslední na Tchaj-wan, tak z těch velkých hrozeb, které tedy Číňané posílali do médií, nakonec bylo 11 neodebraných pián jedné české společnosti, které tedy obratem koupil jeden z českých sponzorů, mecenášů umění a daroval je do českých škol.

Moderátorka:

Takže žádné reálné škody nevznikly podle vás? Ten vliv Číny tady ve střední a východní Evropě obecně se přeceňuje. Vezměte si jen ty velké sliby těch investic, které dělali Číňané, když tady byli v roce, myslím, 2016 při návštěvě čínského prezidenta tedy a ty investice se z velké části vlastně vůbec nezrealizovaly. A když se něco zrealizovalo, tak to nebyly investice, ale byly to spíš takové akvizice, kdy se kupovaly ty už existující pivovary nebo sportovní kluby. A nebylo to o žádném transferu know-how nebo vytváření nových pracovních míst.

Moderátorka:

Tolik vyjádření pražského primátora z Pirátské strany Zdeňka Hřiba v odpoledním Plusu. Děkuju vám, na slyšenou.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Děkuji. Na shledanou.

 

21. listopadu 2021
21. listopadu 2021