Taxislužby chtějí nová pravidla hry

Právo - 6.6.2002
Jejich šéfové s kontrolami souhlasí, ale ne bezvýhrad

Přestože většina radiodispečinků a provozovatelů taxislužeb, kteří se distancovali od pondělní protestní akce Sdružení řidičů taxislužby na Letenské pláni, se zvýšenými a zpřísněnými kontrolami souhlasí a schvaluje je, mají jejich šéfové vůči postupu magistrátu své výhrady. O nich chtějí s vedením radnice jednat a společně připravit dlouhodobé řešení v této oblasti podnikání. Provozovatelé například podporují zvažovaný záměr předat stanoviště taxi do správy podnikatelským subjektům, které by dokázaly prosadit dodržování jednotného řádu stanovišť. Podporují i zvýšený počet kontrol. "Po přísných kontrolách v taxislužbě voláme už řadu let, ale vyslyšení jsme dosáhli v podstatě až nyní," řekl ve středu Právu předseda Cechu Taxi Praha Pavel Pavlát. "O dalších možných krocích ohledně pražské taxislužby jsme vedli a vedeme s radnicí jednání. Momentálně však žádné konkrétní závěry nejsou," informoval s tím, že jednání se týkají celé šíře problematiky. "Magistrát podporujeme, ale o bezvýhradné podpoře nemůže být řeč," svěřil se ředitel Profitaxi David Burdych. Na adresu protestujícího sdružení pak uvedl, že skupinka je produktem činnosti magistrátu v oblasti taxislužby za posledních deset let. "Podporujeme, aby se pražská taxislužba očistila, ale máme i řadu výhrad. Nikdo se například nevyjádřil k námitce, že opakování zkoušek způsobilosti je zbytečné a pro řidiče mnohdy traumatizující. Také se nikdo nevyjádřil k informaci, že zkoušky se na magistrátu hromadně prodávají," podotkl Burdych. Stejnou výtku, směřující k opakování zkoušek, směroval na adresu radnice i majitel jedné z pražských taxislužeb, který nechtěl být jmenován. "Nelíbí se mi řada věcí. Třeba to, že magistrát se při kontrolách zaměřuje na malé ryby na okrajových štaflech. Ať vymýtí nepoctivce z lukrativních míst v centru města a bude klid," sdělil Právu. Další věc, kterou majitel radnici vytýká, jsou postihy nepoctivců. "Pokuta ve výši 40 korun za stejně vysoké předražení, vždyť to je směšné. Takovému člověku bych odebral třeba na rok koncesi. A pokud se přestupek bude opakovat, doživotní zákaz provozování taxi," uvedl majitel.

Černou můrou je smluvní přeprava

Za černou můru označili odborníci smluvní přepravu a zneužívání funkcí taxametrů. Zpřísněné kontroly považují všichni z nich za nutné. Proto se nepřidali ke sdružení, které proti nim protestovalo a žádalo odstoupení ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka, snímž sdružení chtělo včera jednat. "Já jsem to vzdal. Od té doby, co zjistili, že jsem cikán, tak je na mě vyvíjen nátlak ze všech stran. V úterý mě třeba celý den pronásledovala městská policie," odvětil Právu na otázku, zda hodlají skutečně jít jednat na magistrát, jeden z organizátorů protestu Eduard Dudi. Druhý z organizátorů, Pavel Grill, pak sdělil, že se na radnici sice chystají, ale jen proto, aby si sjednali termín schůzky s ředitelem Zajíčkem.

Redakce IN
O systémových řešeních se jedná a v tomto stádiu mají možnost zaznít všechny názory. S výjimkou prokazatelných dezinformací. Do této kategorie patří tvrzení pana Burdycha o tom, že se taxíkářské zkoušky prodávají, a že se magistrát k těmto obviněním nevyjádřil. Magistrát za prvé tato obvinění odmítl a nikdo je nikdy nedoložil jinak, než tvrzením jednoho, dvou taxíkářů. A za druhé to magistrát vyřešil nějpřímější možnou cestou - otevřením těchto zkoušek pro veřejnost tak, jako jsou například veřejně přístupné maturity. Právě proto, aby se vyhnul všem případným spekulacím a obviněním, která nelze doložit, ale ani vyvrátit. Pokud to pan Burdych neví, je to překvapivé, pokud to ví, potom záměrně nemluví pravdu.
6. června 2002
6. června 2002