Teď už půjde otevřeně mluvit o financích i o tunelu Blanka
25.11.2011 Hospodářské noviny Strana 4 Téma Jindřich Šídlo, Marie Valášková
Hlavní postavy Lídři dvou soupeřících táborů uvnitř pražské ODS komentují překotné dění na magistrátu, vysvětlují svoje kroky a popisují plány do budoucna
Bohuslav Svoboda, pražský primátor Teď konečně půjde otevřeně hovořit o ekonomické situaci Prahy nebo o finanční situaci dopravního podniku. To dřív nešlo, těší se primátor Bohuslav Svoboda na novou magistrátní koalici s TOP 09, kterou si včera ráno dohodl za zády stranických kolegů z pražské ODS.
* HN: Kdy vás poprvé napadlo, že koalice s ČSSD končí?
Poprvé asi v okamžiku, kdy bylo jasné, že se situace v Praze a celé České republice začíná výrazně měnit. A že to bude vyžadovat jednoznačná a drastická rozpočtová opatření. Tehdy se potvrdilo, že spolupráce pravice s levicí je na koaliční úrovni možná, když je blahobyt. Že lze stavět, kopat, ale plnit i nějaké sociální programy, které jsou třeba i větší, než je úměrné nebo vhodné.
* HN: A to bylo kdy?
Docela brzo, někdy v květnu, v červnu.
* HN: Ale tehdy začalo být hlavně zjevné, že jste v zásadním sporu s velkou částí pražské ODS, a poprvé jste i pojmenoval to, že zápasíte s vlivem Tomáše Hrdličky. To s rozpočtem moc nesouviselo.
Samozřejmě že ten konflikt není tak úplně jednoduchý. Byl tu ale problém, že se nám nepodařilo jmenovat sekční šéfy nebo dokončit výměnu, jak jsme chtěli. A musím konstatovat, že to byl nedostatek snahy z naší strany. Nedokázali jsme za tím jít jednotně.
* HN: Kdy jste si spočítal, že máte na své straně dost zastupitelů ODS, abyste mohl začít jednat o nové koalici?
Ale to nebylo tak, že bych počítal hlasy a většinu, ta situace prostě vyžadovala řešení. A já jsem si musel říct: Ano, buď to začnu řešit a povede se to, nebo tu nemám co dělat. A nesplním to, co jsem slíbil voličům, a nebudu se moci podívat do očí ani sám sobě. Musel jsem si říct: Teď je potřeba změna a musím ji prosadit bez počítání. Kalkulovat můžete pořád, ale v okamžiku, kdy jste ve smyku a letíte na strom, už to nemá cenu.
* HN: A část pražské ODS vám tedy bránila vládnout v Praze tak, jak byste chtěl?
Měl jsem obavu, že fungování koalice zásluhou koaličního partnera i prostředí v ODS vytváří situaci, kdy bych to nedokázal.
* HN: A v čem to teď bude lepší? V radě budete mít méně míst než TOP 09, a jestli to dobře chápeme, vaši snahu spíš než ČSSD brzdila část vaší vlastní strany.
Postavila se za mě stoprocentně regionální rada ODS, zastupitelstvo také výraznou většinou souhlasí se mnou. A samozřejmě taky mnohem lépe než před rokem vím, co Praha potřebuje a jaké jsou mechanismy a nástroje, jak toho dosáhnout. Prostor v nové koalici je zásadně jiný. Je to skupina lidí, která má v principu stejné politické smýšlení. Tato koalice a její složení mění možné vlivy zvnějšku do rozhodování a struktur magistrátu.
* HN: Říkáte, že v nové koalici bude snazší vzdorovat vnějším tlakům na magistrát. Co to bylo za tlaky?
Politika magistrátu samozřejmě významně zasahuje do ekonomiky města. Je tu dopravní podnik, další stoprocentně vlastněné městské společnosti. A samozřejmě tlak na ně je zvnějšku veliký. A je potřeba velká integrita a podpora, aby prospěšnost pro město byla nadřazena jiným úvahám a zájmům.
* HN: Můžete to prosím pojmenovat přesněji? Čí jsou to úvahy a zájmy?
Rozumím vám, ale na tuto otázku se velmi obtížně odpovídá, protože nikdy nemáte konkrétní osobu, která by za vámi přišla a řekla: Já bych potřeboval to nebo ono. Ale vidíte, že věc, která se vám zdá jasná, logická a ekonomicky správná, se velmi obtížně prosazuje. Vidíte, že zakázka, kterou jste vypsal, dostává ve finále úplně jiný rozměr.
* HN: A to mluvíte o všem?
V pozitivním smyslu třeba o výběrovém řízení na dostavbu čističky, kde jsme cenu srazili významně dolů, v tom negativním o tendru na čištění města, kde šla cena nahoru.
* HN: Jaké věci teď v Praze půjdou, které doteď nešly?
Myslím, že v tuto chvíli půjde naprosto jednoznačně hovořit o tom, jaké jsou ekonomické podmínky Prahy, jaký je objem příjmů a závazků, jaké jsou nasmlouvané mandatorní výdaje. Teď dokážeme vytvořit ekonomický program, který přesáhne možná i volební období. Ta druhá věc je, že můžeme bez emocí a bez politických podtextů hovořit o tom, kde máme peníze získat a jestli se například v dopravním podniku hospodaří dobře. Zda tam nejsou nějaké prostředky utrácené zbytečně, zda tam nejsou tratě, které se navzájem překrývají.
* HN: To dříve nešlo?
Ne.
* HN: Jak to?
Abych se toto dozvěděl, tak jsem o to požádal ředitele dopravního podniku a pana prvního náměstka, který za to je zodpovědný, a informace, které jsem dostal, byly nedostatečné, takže jsem si musel najít informace své a udělal jsem si svoji analýzu. Město má rozpočet 44 miliard, na dopravní podnik dává 13 miliard. A za rok to podle výhledu má být 15 miliard. To je věc, kterou musím začít řešit a nemohu se ohlížet na to, zda v nějakém prohlášení je nebo není napsáno, že se nesníží dopravní obslužnost. Když z analýzy vím, kde metra a tramvaje jezdí prázdné.
* HN: Bude vám s racionalizací dopravního podniku pomáhat jeho současný ředitel Dvořák?
Já mám z nedávné doby podepsané memorandum, které jasně definuje kroky, které pan ředitel musí udělat při racionalizaci, mám i dohodu o tom, jak se rozloží placení zakázek, za které dopravní podnik dluží. Otevřeli jsme jednání s bankami o tom, jak by to vypadalo, kdyby si dopravní podnik musel půjčovat. Z těch prvních jednání vím, že je možné doporučit dopravnímu podniku jiný úvěr, než který si dnes zpracoval. Tím, chci říct, že práce nezačíná teď, ale mnoho už bylo uděláno a mnoho je rozpracováno. Ředitele navíc odvolává dozorčí rada a v té je třetina členů za ODS, třetina za ČSSD a třetina reprezentuje odbory.
* HN: Jaké jsou další věci, které odteď půjdou?
Myslím, že naše situace bude zásadní při řešení problematiky čištění hlavního města. To je také objem peněz v řádu desítky miliard. Velice pravdopodobně i naše jednání o dostavbě tunelu Blanka a dalších věcech.
* HN: Zrušíte tendr na čištění?
To nevím, zatím znám jen nabídkové ceny, vše ostatní je tajné. Jsem přesvědčen, že komise si vyžádá ohodnocení toho, zda tato cena má v sobě nějaký věcný podklad a řekne mi, o kolik je tato cena vyšší nebo mi řekne - což neočekávám - že ta cena je správná.
* HN: Chcete se stát předsedou pražské ODS?
Až přijde čas a budou volby a bude zájem o tom, abych na takové místo aspiroval, tak tu nabídku přijmu a budu se toho volebního boje účastnit. Chce-li člověk dělat politiku, nesmí odmítat žádný postup.
* HN: Věřil jste Borisi Šťastnému, že skutečně chce koalici s TOP 09, tak jak to prosadil v pondělí na vedení pražské ODS?
Na tom jeho návrhu bylo velmi rizikové to zdůvodnění, nebyla tam úvaha jak to navázat. Samozřejmě ale musím konstatovat, že to byl krok, který mě otevřel cestu k tomu, co se podařilo udělat. A já mu za něj děkuji.
* HN: Kdy jste začal jednání s TOP 09?
V létě. Ale tehdy to bylo jednání o tom, že nemáme peníze a že budeme muset prosadit kroky, které nebudou úplně po chuti sociální demokracii.
* HN: Takže to bylo o nové koalici.
Bylo to o tom, že s nimi chci konzultovat ekonomické kroky a vyžádat si pro ně podporu, kdyby bylo zle, kdybychom to nedokázali v koalici prosadit, třeba rozpočet. Jednali jsem tedy o tiché spolupráci v oblasti ekonomiky.
* HN: Jednal jste o situaci v Praze i s premiérem Petrem Nečasem?
Ano, před třemi týdny. Tehdy jsem cítil potřebu mu říci, že situace začíná být složitá a že by se mohlo stát, že bude kvůli rozpočtu třeba sáhnout do koaliční smlouvy.
* HN: A premiér vám řekl: Máte moji podporu, vyžeňte ČSSD a udělejte koalici s TOP 09?
Ne. Premiér mi řekl, že v této situaci je rozpočtová odpovědnost absolutní priorota a že pokud by taková věc byla zdůvodňována tím, že je to nutné, abychom to dokázali, tak že to má jeho plnou podporu.
* HN: Dohodou s TOP 09 jste naštval významné křídlo pražské ODS. Bojíte se, že vám to nějak vrátí?
Asi se budu muset víc ohlížet, když jdu po ulici. Ale teď vážně. Jsem si vědom, že v okamžiku, kdy řešíte nějaký problém nebo spor politický, lidský či sportovní, tak že máte vždy soupeře, který vás v nějaké fázi nemusí mít závratně rád. Když si fotbalisté po prohraném zápase vyměňují dresy, tak v nich není láska, je to jen uvědomění si toho, že zápas nějak dopadl.
* HN: Takže si s Tomášem Hrdličkou můžete vyměnit dres?
Tomáš Hrdlička není ani můj radní, ani zastupitel.
* HN: Ale teď momentálně vás možná nemá v lásce.
Možná.
Nikdy nemáte konkrétní osobu, která by za vámi přišla a řekla: Já bych potřeboval to nebo ono. Ale věc, která se zdá jasná, logická a ekonomicky správná, se velmi obtížně prosazuje.