V rámci akce Pražské vinice 2024 mají návštěvníci znovu příležitost putovat vinicemi hlavního města

Svatováclavská vinice
Svatováclavská vinice Autor: prague.eu
24. května 2024
24. května 2024

Komentované vycházky a prezentace jednotlivých pražských vinic i jejich produkce nabídne všem obyvatelům a návštěvníkům metropole již 6. ročník úspěšné akce Pražské vinice, jejímž pořadatelem je hlavní město. Putování pražskými vinicemi se uskuteční o víkendu 25. a 26. května 2024 vždy od 10:00 do 17:00 hodin. Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a v Čechách své otevřené sklepy, má i hlavní město díky této akci svoji vinařskou tradici. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole a letos opět nabídne možnost navštívit celkem devatenáct vinic.

  • 4 minuty čtení

„Putování pražskými vinicemi může být skvělou příležitostí pro objevování těch nejstarších vinic na území našeho hlavního města. Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytne návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí. Poslední květnový víkend proto osobně zvu k této příjemné procházce a ochutnávce vybraných typů českých, respektive pražských, vín,” uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil, který nad akcí převzal záštitu.

Vinice budou zpřístupněny poslední květnový víkend vždy od 10:00 do 17:00 hodin, a to zdarma s výjimkou Vinice sv. Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji. Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, na všech pak bude připraven odborný výklad průvodce. Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě. Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které jsou distribuovány v turistických informačních centrech Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na webu akce.

Zásluhou hlavního města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, překrásná vinice sv. Kláry v Troji, dokonale zvelebená nedaleká Salabka shlížející na pražskou zoo i do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce.

Velmi zajímavá je i jediná pražská biovinice Baba ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny nebo několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem, o kterou, stejně jako o vinici na Vítkově, pečuje odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Do výčtu patří i drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova nebo známá Máchalka u prosecké bobové dráhy, dále Lysolajská vinice ve svahu dávno vytěžené pískovny nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů, která je v Praze položena nejjižněji. Nově se do projektu zapojila ze soukromé iniciativy obnovená vinice Kelerka, vinice Jabloňka ve svahu Černého kopce v Troji pyšnící se nádherným výhledem na celou Prahu, a vinice v areálu Domova pro zrakově postižené Palata na slunném strahovském svahu.

„I když naše metropole není klasickou vinařskou oblastí, pyšní se hned několika vinicemi, které mají i zajímavou historii. Třeba jako právě ta v naší Palatě, kde se vinné révě dařilo už na začátku sedmnáctého století a které znovu vdechl život pan ředitel Procházka se svým týmem v roce 2017. Jsem moc ráda, že vinice i přilehlá krásná zahrada slouží jak klientům Domova pro zrakově postižené, tak veřejnosti. Není to tedy žádný uzamčený areál, ale místo, kde se pořádá mnoho akcí a kde se setkávají klienti se svými sousedy z okolí,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

„Po osmi letech od obnovení pěstování vinné révy v této lokalitě nás těší úspěšnost volby odrůd. Čtyři z pěti vykazují velmi dobrou jakost sklizených hroznů. Daří se zde jak Solarisu, který se dále zpracovává, tak i odrůdám stolním pro obohacení jídelníčku našich klientů,“ dodává ředitel Domova pro zrakově postižené Palata Jiří Procházka.

Jako součást doprovodného programu se pak v sobotu 25. května uskuteční na Vyšehradě v komorním sále Purkrabství nedaleko zdejších vinic hned dvě přednášky na téma vinic a vína, na které je vstup volný. V 10:00 hodin to bude beseda s Radanou Vítkovou, šéfredaktorkou magazínu Víno&Styl a autorkou publikace Prahou za vínem, ve 14:00 hodin pak bude vyprávět moderátor Václav Žmolík o svých cestách za vínem.

Zúčastněné vinice:

Vinice Salabka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad, vinice Pod Vyšehradem, vinice Grébovka, vinice sv. Kláry, Modřanská vinice, vinice Máchalka, vinice Albertov, vinice Baba, Zilvarovy vinice, vinice na Vítkově, Lysolajská vinice, dále vinice Svatováclavská, Svatojánská a Strahovská na svazích Petřína a prvním rokem připojené vinice Palata, Jabloňka a Kelerka.

Veškeré detaily a aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách prazskevinice.cz.