V soutěži Adapterra Awards bude bojovat o vítězství 11 pražských projektů

Z projektu Krajina před paneláky
Z projektu Krajina před paneláky Autor: web soutěže
23. dubna 2024
30. dubna 2024

První tropický den tohoto roku přišel o dva měsíce dříve, než je obvyklé. Přesně na tyto situace, ale i další jevy, jako jsou sucho, přívalové deště, silný vítr nebo vlny veder je zaměřena soutěž Adapterra Awards. Ta hledá projekty, které mají pomáhat s klimatickou změnou. Jen v letošním roce je do soutěže přihlášeno 77 projektů z České republiky, z toho 11 přímo z Prahy. Adapterra Awards vyhlašuje Nadace Partnerství, největší česká environmentální nezisková organizace. Finalisty vybere odborná porota. Pořadatelé je zveřejní na www.adapterrawards.cz 1. srpna 2024.

  • 2 minuty čtení

Soutěž Adapterra Awards dává možnost vyniknout organizacím i jednotlivcům, kteří usilují o udržitelnější a odolnější prostředí, ve kterém žijí. Ať už se jedná o budovy, veřejný prostor sídel, nebo krajinu. Letos je poměr projektů napříč kategoriemi vyrovnaný. V Praze pak dominují budovy, kterých je sedm. Z veřejných prostranství jsou přihlášené čtyři projekty.

„Mám radost, že se i letos do Adapterra Awards přihlásilo tolik pražských projektů. Je důležité na hrozící extrémy nejen upozorňovat, ale také inspirovat, jak se na ně můžeme připravit. Mezi letošními přihlášenými mě zaujala například Revitalizace školy – IQ budova, která topí i chladí tepelnými čerpadly, využívá fotovoltaiku, slunolamy, vnější žaluzie, novou zeleň zalévá dešťovou vodou z nádrží a která ve svém okolí umožňuje zasakování vody do zeleně. Dál třeba vybudování vodního biotopu v ulici Za Mlýnem nebo projekt krajinné úpravy před paneláky. Všem budu držet palce,“ uvedla náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Projekt Krajina před paneláky přihlásila Jana Pyšková, specialistka na modrozelenou infrastrukturu. „Jde o malou, relativně nenáročnou, ale přitom velmi krásnou úpravu, která diametrálně zlepšila okolí domů, včetně podmínek pro biodiverzitu a zasakování vody. Je vidět, že okolí bytových domů a mnoha jiných veřejných budov může vypadat mnohem lépe a poskytovat řadu ekosystémových služeb na malé ploše,“ řekla Jana Pyšková.

Vítěze soutěže Adapterra Awards 2024 pořadatelé vyhlásí na tematicky zaměřené konferenci v Praze 6. listopadu 2024. Vítězové si odnesou finanční odměny od partnerů soutěže v hodnotě 50 až 100 tisíc korun. Cenu sympatie si odnese projekt, který získá nejvíce hlasů v on-line hlasování veřejnosti, to odstartuje 1. srpna 2024. Seznam nominací je zveřejněn na stránkách www.adapterraawards.cz

Harmonogram soutěže

  • 30. 1. – 15. 3. 2024 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže. Online přihláška na www.adapterraawards.cz
  • 1. 8. – 15. 10. 2024 – Zveřejnění finálových projektů a online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
  • 6. 11. 2024 – Konference na téma adaptací na klimatickou změnu a slavnostní vyhlášení vítězů v Praze