V kině Blaník vzpomněli 60. výročí osvobození západních Čech americkou armádou

Vzpomínkový večer u příležitosti 60. výročí osvobození západních Čech americkými vojsky proběhl v úterý večer pod záštitou primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma a velvyslance USA v ČR J.E. pana Williama J. Cabanisse v pražském kině Blaník. Součástí slavnostního aktu bylo promítnutí unikátního dobového dokumentu z Národního archívu USA o událostech v Praze a západních Čechách v květnu a červnu 1945, jak ho během osvobozovacích akcí a událostí na konci II. světové války zaznamenali američtí vojenští zpravodajové.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

60. let osvobození

 

 

V kině Blaník vzpomněli 60. výročí osvobození západních Čech americkou armádou

 

Vzpomínkový večer u příležitosti 60. výročí osvobození západních Čech americkými vojsky proběhl v úterý večer pod záštitou primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma a velvyslance USA v ČR J.E. pana Williama J. Cabanisse v pražském  kině Blaník. Součástí slavnostního aktu bylo promítnutí unikátního dobového dokumentu z  Národního archívu USA o událostech v Praze a západních Čechách v květnu a červnu 1945, jak ho během osvobozovacích akcí a událostí na konci II. světové války zaznamenali američtí vojenští zpravodajové.

„Z počtu přinesených obětí ale i z hlediska vojenského významu je třeba jednoznačně říct, že hlavní podíl na osvobození Prahy mělo především povstání pražského lidu, který zaplatil za osvobození svého hlavního města největší daň – na 3.700 padlých Pražanů. Avšak z dějin víme, že každé masové osvobozovací hnutí kromě citového náboje bývá spojeno také s nábojem ideovým. Lidé jsou schopni sebeobětování v boji nejen proti něčemu, ale především pro něco, co pro ně přestavuje nezpochybnitelnou hodnotu. Takovou hodnotou byla pro české lidi v květnu 45-tého roku svoboda porobené vlasti, ale také víra v poválečný demokratický vývoj. A to jsou hodnoty, jejichž nositelem byla především americká armáda. Prameny dosvědčují, že největší vliv na odhodlání povstalců měla blízká přítomnost amerických jednotek operujících na západě země,“ připomněl mimo jiné ve svém projevu náměstek pražského primátora Jan Choděra.

Po několika dalších projevech významných představitelů, ke kterým patřil také Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Ing. Pavel Štefka, bylo důstojnou tečkou slavnostního aktu promítnutí unikátního dobového dokumentu z  Národního archívu USA o událostech v Praze a západních Čechách v květnu a červnu 1945. Ty během osvobozovacích akcí a událostí na konci II. světové války zaznamenali američtí vojenští zpravodajové v květnu 1945 v Plzni, Sušici a Volarech ale i v Praze v červnu 1945. Dokument připravil a okomentoval WilliamT. Murphy, bývalý vedoucí dokumentárního filmu Národního archívu USA.

 

V Praze 27.4.2005

 

__________________________________________________

 Mgr. Jan Choděra – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 31.03.2005, dříve působil jako zástupce starosty Městské části Praha 4, působnost v oblasti zásobování energiemi, oblast výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy, koordinace aktivit při prevenci kriminality

__________________________________________________

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete zde

 

Za správnost: Eva Petržílková / tel. 236 002578


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

27. dubna 2005
27. dubna 2005