V Praze dnes byla zahájena kampaň podporující domácí kompostování

S pomocí Magistrátu hl. m. Prahy připravilo občanské sdružení Ekodomov kampaň „Dejte šanci bioodpadu“ na podporu odpovědného nakládání s bioodpady. Klíčovým sdělením je „Dejte šanci bioodpadu – kompostujte!“ Kampaň se snaží poukázat na individuální odpovědnost každého občana bez ohledu na skutečnost zda bydlí v rodinném domě se zahradou, řadovém nebo činžovním domě či na sídlišti. Od dnešního dne se s poutači, upozorňujícími na tuto kampaň, budou Pražané moci setkat také v ulicích hlavního města a v MHD.

  • 4 minuty čtení

   

S pomocí Magistrátu hl. m. Prahy připravilo občanské sdružení Ekodomov kampaň „Dejte šanci bioodpadu“ na podporu odpovědného nakládání s bioodpady. Klíčovým sdělením je „Dejte šanci bioodpadu – kompostujte!“ Kampaň se snaží poukázat na individuální odpovědnost každého občana bez ohledu na skutečnost zda bydlí v rodinném domě se zahradou, řadovém nebo činžovním domě či na sídlišti. Od dnešního dne se s poutači, upozorňujícími na tuto kampaň, budou Pražané moci setkat také v ulicích hlavního města a v MHD.

 

„Pražané dnes mohou kompostovat na svých pozemcích nebo si objednat u pražských služeb kompostejner, hnědou popelnici na bioodpad,“ informoval radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek, který má ve své gesci oblast životního prostředí a odpadového hospodářství.

Celosvětově dlouhodobě dochází k úbytku organické hmoty v půdě. Česká republika není výjimkou. Úbytek humusu a organické hmoty snižuje schopnost půdy zadržovat vodu a živiny a tím se snižuje kvalita půdy, klesá hladina spodní vody, snižuje se klimatizační schopnost krajiny. Pokud půda nezadržuje vodu roste riziko eroze, hnojiva z půdy jsou vyplavovány do vodních toků. Roste riziko povodní a bouří a extrémních klimatických jevů. V ČR je v současné době ohroženo erozí více než polovina zemědělské půdy a v nejvíce postižených oblastech činí roční smyv půdy 7,5 tuny z hektaru. „Je nezbytně nutné navracet organickou hmotu do půdy. Každý rok je na skládky ukládáno 2,5 milionů tun odpadů z toho 40 procent tvoří bioodpady. Tyto odpady mohou být vytříděny a zkompostovány. Začít může každý u sebe ve své domácnosti. Kampaň Dejte šanci bioodpadu se snaží této věci napomoci,“ doplnil radní Štěpánek.

Dnes už může kompostovat každý. Děkujeme hlavnímu městu Praze za podporu neboť bez jejího odpovědného přístupu by nevznikly reklamní spoty vysílané v České televizi, nevznikly by webové stránky a nevisely by ani reklamní plochy citylights, které byly dnes v Praze instalovány“, řekl předseda občanského sdružení Ekodomov Tomáš Hodek. Občanské sdružení Ekodomov vyhlásilo také na podporu domácího a komunitního kompostování soutěž Miss kompost.

Více informací ke kampani získáte na www.ekodomov.cz nebo na www.biosance.cz.

 

Aktivity hl. města Prahy spojené s problematikou bioodpadu:

  • Kompostování na školních zahradách 
    Pilotní projekt Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Projekt upozorňuje na význam kompostování. Naučí děti, jak správně při kompostování postupovat a vytvořit si správné návyky. Dále pomůže žákům uvědomit si význam snížení množství odpadu v obcích tím, že oddělí bioodpad a získají cennou surovinu, která vylepší kvalitu zeminy na záhonech a zahradě základní školy. Projekt je realizován tak, že vybraná základní škola dostane zahradní kompostér, vyrobený z recyklovaného plastu, potřebné materiály a odbornou literaturu.

  • Komunitní kompostování v Praze-Řepích
    Třicet domácností na pražském sídlišti Řepy ve Španielově ulici začalo před dvěma lety společně třídit kuchyňský odpad. Rozhodli se vyrobit si vlastní kompost a hnojivo použít na zušlechtění zahrádek před panelovými bloky nebo do květináčů. Vytříděný biologický odpad dávají domácnosti do společného kompostéru, který finančně formou grantu podpořil pražský magistrát a sdružení Hnutí DUHA.

  • Na bioodpad použijte kompostejner! 
    Projekt s názvem „Vracejte přírodu, vrátí vám to,“ vznikl spoluprací Magistrátu hlavního města Prahy a společnosti Pražské služby a je zaměřen na možnost separace významné složky komunálního odpadu s jejím následným využitím formou kompostování. Jedná se o službu sběru a svozu odpadu ze zahrad, údržby zeleně a z domácností. Pro shromažďování bioodpadů společnost Pražské služby nabízí speciální sběrné nádoby hnědé barvy o obsahu 120 nebo 240 litrů, takzvané kompostejnery. Ty jsou obsluhovány společností Pražské služby, a. s. v pravidelné četnosti 1x za 14 dní (v sobotu) s tím, že svoz bioodpadu probíhá speciální svozovou technikou pouze ve vegetačním období, tzn. od 1. 4. do 30. 11. kalendářního roku.

  • Projekt BIOREAKTOR
    Pražské služby a. s. plánují instalaci speciálního zařízení na zpracování zbytků jídla, prošlých potravin a městské zeleně. Cílová kapacita projektovaného zařízení bude 14-16 tis. tun / rok biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Výsledným produktem bude kromě výroby bioplynu a elektrického proudu také výroba tepla a kvalitního substrátu. S uvedením do pilotního provozu se počítá v roce 2010.

 

 

V Praze, 7. 4. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

7. dubna 2009
7. dubna 2009