Velmistři v Praze v útlumu

Haló noviny - 23.1.2003

Autor: pm
V pražském hotelu Iounst v Jinonicích se v těchto dnech hraje II. ročník Mezinárodního šachového turnaje Pragonet Open 2003, který je předposlední "zastávkou" seriálu šachových turnajů Czech Tour v sezóně 2002/2003. Letošní seriál zakončí II. ročník turnaje v Mariánských Lázních, kde je na programu i uzavřený velmistrovský turnaj.
Největší překvapení dosavadního průběhu pražského turnaje se zrodilo ve čtvrtém kole, které se stalo "katem" obou českých velmistrů. První nasazený a zároveň člen olympijského týmu Marek Vokáč musel poprvé sklonit svého krále před mezinárodním mistrem Pavlem Vávrou. Stejně dopadl také druhý nositel nejvyššího titulu Eduard Meduna, který nevyzrál na Němce Trennera. V pátém kole podlehl Meduna Borešovi a Vokáč remizoval s Aranovitchem (Ita). V šestém kole již velmistři neklopýtli, Vokáč je v průběžném pořadí na sedmém místě se 4,5 body, Meduna na 18. místě se 4 body. Cenného výsledku dosáhl Lukáš Černoušek z Prahy, který zvítězil nad mezinárodním mistrem Sergeevem z Ukrajiny. V čele turnaje je po šestém kole Němec Trenner s 5,5 body, o půl bodu méně má pražská čtveřice Vávra, Tričkov, Zvára a Černoušek.
Na startu se sešlo celkem 127 hráčů z 19 zemí, z toho 2 velmistři a 6 mezinárodních mistrů. Součástí programu byl také turnaj osobností v bleskové hře. Se ziskem 10,5 bodu v něm zvítězil pražský radní Igor Němec před ředitelem turnaje Janem Mazuchem (8,5 b.) a Petrem Vánkem (8 b.).