Vltavská filharmonie: Dokumentace EIA byla předložena k posouzení s kladným doporučením

Přípravy stavby Vltavské filharmonie pokračují. Dokumentace na posouzení vlivu na životní prostředí EIA byla s kladným doporučením k realizaci předložena k posouzení. Zabývat se jí nyní bude odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Ten posoudí výstavbu budovy i přilehlého okolí. Dokumentace EIA navazuje na závěr zjišťovacího řízení, který vydal odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy v říjnu 2024 a hlavnímu městu uložil povinnost posoudit vliv Vltavské filharmonie na životní prostředí.
- 2 minuty čtení
Předložený dokument detailně analyzuje možné dopady projektu na jednotlivé složky životního prostředí, jakými jsou například ovzduší a klima, hluková situace, vodní režim či krajina a biodiverzita. Dokumentace posuzuje záměr z pohledu procesu výstavby budovy i její následný provoz a rovněž zohledňuje kumulativní vlivy záměru s dalšími plánovanými projekty v území.
„Předmětem posuzovaného záměru je výstavba souboru staveb Vltavské filharmonie, jehož součástí je šest stavebních objektů. Nejedná se tedy jen o samotnou budovu budoucího národního hudebního centra a doprovodnou infrastrukturu, ale také o úpravy veřejného prostoru, včetně nábřeží, tunelu, metra, viaduktu a sadových úprav, které zvýší estetickou hodnotu místa. Významným prvkem bude rovněž vegetační střecha, jejíž výsadba symbolicky odráží tok Vltavy,“ vysvětluje Petr Hlaváček, náměstek primátora Prahy pro územní rozvoj a územní plán.
Posouzením vlivu projektu na životní prostředí byla pověřena společnost EKOLA group, spol. s r.o., která potvrdila, že posuzovaný záměr nebude představovat významné zhoršení životního prostředí a vliv na jednotlivé složky životního prostředí bude akceptovatelný. V důsledku výstavby a provozu Vltavské filharmonie nedojde k výrazným negativním změnám, které by nebylo možné eliminovat vhodně navrženými opatřeními a které by bránily realizaci stavby. Ve svém stanovisku tak projekt doporučila k realizaci.
„Vltavská filharmonie je jedním z nejdůležitějších kulturních projektů, které kdy Praha připravovala. Jsem rád, že jsme v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí dosáhli dalšího milníku. Projekt má naši plnou důvěru nejen po stránce architektonické, ale i v tom, že bude šetrný k okolí a přinese městu i celému regionu novou hodnotu. Jsem si jistý, že tento výjimečný projekt změní tvář Prahy k lepšímu a prohloubí její pověst kulturního a osvíceného místa,“ říká primátor hlavního města Bohuslav Svoboda.
Klíčovou součástí dokumentace je celá řada samostatných odborných studií, které posuzují dopady projektu na životní prostředí – mimo jiné v oblasti dopravy, hluku, ovzduší, zdraví, krajinného rázu, přírody, vodního režimu, klimatické odolnosti či světelného znečištění.
„Zpracovatel reaguje také na jednotlivé body a doporučení vyplývající ze závěru zjišťovacího řízení. Rovněž se v samostatné kapitole vypořádal s připomínkami jednotlivých dotčených orgánů státní správy, samosprávy, spolků a dotčené veřejnosti vznesené v rámci zjišťovacího řízení předloženého záměru,“ doplňuje Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.
Dokumentace EIA je nyní v souladu s legislativou veřejně dostupná a v rámci procesu posuzování se k ní může vyjádřit široká veřejnost. Po vyhodnocení a případném zapracování obdržených připomínek vydá odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy závazné stanovisko.