Vojtěch Sucharda - autor poválečné opravy apoštolů staroměstského orloje

Vojtěch Sucharda - autor poválečné opravy apoštolů staroměstského orloje
Vojtěch Sucharda - autor poválečné opravy apoštolů staroměstského orloje Autor : archiv MHMP

Mezi letošní „osmičková“ výročí patří i připomenutí 50. výročí úmrtí (31. 10. 1968) českého sochaře a řezbáře Vojtěcha Suchardy. Byl mimo jiné i restaurátorem apoštolů orloje na Staroměstské radnici.

  • 1 minuta čtení

Výstava věnovaná jeho dílu je otevřena ve výstavní síni Suchardova domu v Nové Pace. Připravilo ji Městské muzeum Nová Paka ve spolupráci s Divadlem Říše loutek Praha. Exponáty jsou zapůjčeny z rodinných sbírek, ze sbírek Správy Pražského hradu, z Arcibiskupství pražského, z Archívu hlavního města Prahy, z Kláštera kapucínů na Hradčanech, z kostela sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích a Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Vojtěch Sucharda pocházel z uměleckého rodu Suchardů z Nové Paky, kde se také nalézá jejich bývalé rodinné sídlo, novorenesanční Suchardův dům, ve kterém se tato výstava koná. Je známý nejen opravou apoštolů ale i výzdobou Svatovítské katedrály, ke které byl přizván.

Výstava byla symbolicky zahájena v den, kdy byl po obnově opět spuštěn staroměstský orloj – 28. září – a potrvá do 18. listopadu.

Městské muzeum Nová Paka

Stanislava Suchardy 283
Nová Paka


Další informace na: http://muzeum.cz/.

5. října 2018
23. května 2024