Vyhláška č. 27/1994 Sb. hl. m. Prahy

Popis Vyhláška o stanovení městských zón s omezením provozu zdrojů znečišťování ovzduší za smogové situace
Číslo 27/1994
Sbírka 10/1994
Datum vydání 14.06.1994
Datum účinnosti 14.06.1994
Datum zrušení 01.01.1996
Důvod zrušení vydání vyhlášky č. 58/1996 Sb. hl. m. Prahy, o stanovení městských zón s omezením provozu zdrojů znečišťování ovzduší za smogové situace
Plné znění
Rada Zastupitelstva hlavního města Prahy se usnesla dne 14.6.1994 vydat podle § 5 odst. 2 písm. a) zákona ČNR č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování, a v souladu s ustanovením § 24 odst. 1 a § 45 písm. l) zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona ČNR č. 302/1992 Sb., tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl.1

Městské zóny

1) Městskou zónou I s omezením provozu zdrojů znečišťování ovzduší (dále jen "zdroje znečišťování") za smogové situace 1) v rozsahu čl. 3 je celé území hlavního města Prahy.

2) Městskou zónou II s omezením provozu mobilních zdrojů znečišťování za smogové situace v rozsahu čl. 4 je území vymezené v příloze k této vyhlášce.

Čl.2

Opatření za smogové situace

1) Za smogové situace se vyhlašují tato opatření: a) regulace stacionárních zdrojů znečišťování v městské zóně I b) regulace mobilních zdrojů znečišťování (dále jen "regulace silničního provozu") v městské zóně II.

2) Po dobu platnosti alespoň jednoho z opatření uvedených v odstavci 1 je v městské zóně I zakázáno zakládat ohně na venkovních prostranstvích a provádět činnosti spojené s nadměrnou prašností (např. přesun sypkých hmot, zeminy, sutě, bourací práce, apod.).

Čl.3
 
Regulace stacionárních zdrojů znečišťování

1) Regulace stacionárních zdrojů znečišťování se vyhlašuje v případě, že byly předpovězeny nebo zjištěny nepříznivé rozptylové podmínky a zvláštní imisní limit 2) (stanovený pro regulaci) pro oxid siřičitý nebo pro oxidy dusíku byl překročen alespoň na třech stanicích automatizovaného imisního monitoringu (dále jen "AIM"). Seznam těchto zdrojů znečišťování je uveden v Provozním řádu smogového regulačního systému pro hlavní město Prahu.

2) Regulační opatření u stacionárních zdrojů znečišťování jsou stanovena regulačními řády 3) a provozovatelé zdrojů znečišťování je musí provést do 4 hodin po vyhlášení opatření za smogové situace.

Čl.4

Regulace silničního provozu

1) Regulace silničního provozu se vyhlašuje v případě, že byly předpovězeny nebo zjištěny nepříznivé rozptylové podmínky a zvláštní imisní limit stanovený pro regulaci pro oxidy dusíku byl překročen alespoň na pěti stanicích AIM a zahrnuje zákaz silničního provozu v městské zóně II kromě vozidel:
a) splňujících limity stanovené zvláštními předpisy 4) b) diplomatického sboru označených "CD" c) osob těžce postižených označených podle zvláštního předpisu 5) d) s právem přednostní jízdy vybavených zvláštním výstražným modrým světlem e) zdravotnické služby f) hasičů g) Policie České republiky h) Městské policie hlavního města Prahy i) pohřební služby j) autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy a.s., ČSAD, podniků a soukromých přepravců při zajišťování pravidelné přepravy osob podle jízdního řádu k) organizací a podnikatelů při zabezpečování odvozu pevného domovního odpadu a odpadků, jejichž skladování by vedlo k hygienickým závadám l) organizací zabezpečujících odstraňování poruch a havárií, u kterých hrozí nebezpečí z prodlení
m) organizací přepravujících poštovní zásilky n) zásobování prodejen potravin a stravovacích provozoven potravinami o) Armády České republiky p) zajišťujících sjízdnost komunikací.

2) Povinnost zahájení regulace silničního provozu nastává do 6 hodin po vyhlášení. Je-li vyhlášena regulace silničního provozu v době od 14.00 hod. do 24.00 hod., nastává příslušná regulace od 6.00 hod. následujícího dne.

3) K zajišťování služeb uvedených v odstavci 1 nesmí být použita vozidla s motory mazanými na principu směsi paliva s mazacím olejem. Vozidla musí být z vnější strany trvale označena pro výkon služeb uvedených v odstavci 1.

4) Vozidla splňující podmínky odstavce 1 písm. a) musí být označena informativní nálepkou, označující stupeň čistoty výfukových plynů.

5) Do 24 hod. od vyhlášení signálu je povoleno dokončení již zahájených silničních přeprav, zejména: a) vykládka a nakládka železničních vagónů a lodí b) příjezdy a odjezdy mezistátní nákladní dopravy c) příjezdy a odjezdy autobusů cestovních kanceláří (nevztahuje se na okružní jízdy Prahou).

6) Vozidla, jejichž provoz v městské zóně II není povolen, jsou usměrňována mimo tuto městskou zónu nebo musí být odstavena. Odstavena mohou být pouze na místech, na kterých to není v rozporu s pravidly silničního provozu 6).
Čl.5
Vyhlašování a ukončení varovných a regulačních opatření

Vyhlašování a ukončení varovných a regulačních opatření vyplývajících z této vyhlášky provádí Magistrát hl. m. Prahy 7).
Čl.6

Veřejná informovanost

Magistrát hlavního města Prahy předává informace o znečištění ovzduší za smogové situace v hlavním městě Praze a o vyhlašování a ukončení varovných a regulačních opatření:
a) provozovatelům vybraných stacionárních zdrojů znečišťování b) Ministerstvu životního prostředí České republiky c) České inspekci životního prostředí d) Hygienické stanici hl. m. Prahy e) Integrovanému inspekčnímu kontrolnímu systému f) Policii ČR - Správě hlavního města Prahy-sekci dopravní služby g) Městské policii hlavního města Prahy h) Úřadu civilní ochrany hlavního města Prahy i) České tiskové kanceláři j) Českému rozhlasu k) České televizi l) Obvodním úřadům Praha 1 - 10 n) Místním úřadům Praha - Modřany, Praha - Jižní Město a Praha- Jihozápadní Město o) dohodnutým stanicím rozhlasu a televize p) dohodnutým novinovým redakcím.

Čl.7

Sankce

Porušení povinností stanovených touto vyhláškou se postihuje podle obecně závazných předpisů 8).

Čl.8

Zrušovací ustanovení

Zrušuje se vyhláška č. 8/1992 Sb. hl. m. Prahy, o stanovení městských zón s omezením provozu zdrojů znečišťování ovzduší za smogové situace.

Čl.9

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.


RNDr. Jan Koukal, CSc. v. r.
primátor hl. m. Prahy

RNDr. Jiří Exner, v. r.
náměstek primátora hl. m. Prahy





1) § 16 odst. 1 zákona č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) 2) Vyhláška MŽP ČR č. 41/1992 Sb., kterou se vymezují oblasti vyžadující zvláštní ochranu ovzduší a stanoví zásady vytváření a provozu smogových regulačních systémů a některá další opatření k ochraně ovzduší, příloha č. 3 3) § 7 odst. 1 písm. g) zákona č. 309/1991 Sb. a § 6 vyhl. MŽP ČR č. 41/1992 Sb.
4) EHK OSN 83-01 a 83 B (direktiva ES 89/458 nebo 91/441, US Federal 83) nebo předpis EHK OSN 24-03 a 49-01 (direktiva ES 72/306 a 88/77 až 91/542), platí limity pro kontrolu série 5) označení O1 a O2 podle přílohy k vyhlášce FMV č. 99/1989 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích (pravidla silničního provozu) 6) § 23 a § 25 vyhl. FMV č. 99/1989 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích (pravidla silničního provozu) 7) § 4 odst. 1 písm. d) a odst. 2, dále § 5 odst. 2 písm. b) zákona ČNR č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování 8) § 45 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích § 18 odst.5 zákona č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečisťujícími látkami (zákon o ovzduší) § 5 odst. 2 písm. f) zákona ČNR č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování

Rušící vyhlášky / nařízení

58/1996 Vyhláška č. 58/1996 Sb. hl. m. Prahy