Vzácný rukopis Život a utrpení svatého Václava je vystaven v Národním muzeu
![Vzácný rukopis Život a utrpení svatého Václava je vystaven v Národním muzeu](/documents/42305/68148/Vz%C3%A1cn%C3%BD+rukopis+%C5%BDivot+a+utrpen%C3%AD+svat%C3%A9ho+V%C3%A1clava+je+vystaven+v+N%C3%A1rodn%C3%ADm+muzeu.jpg/f0872e7f-e3d0-65a2-ff9a-a2830417b3ac?t=1704398035868)
Včera v podvečer se v Národním muzeu uskutečnila vernisáž výstavy Kníže Václav – světec a panovník. Výstavu zahájil prezident České republiky Václav Klaus, který nad ní převzal záštitu. Slavnostního večera se zúčastnil i pražský primátor Pavel Bém.
- 1 minuta čtení
Výstava jedinečné kolekce iluminovaných rukopisů se svatováclavskou tématikou ze sbírek Národního muzea a Rakouské národní knihovny a zejména skvostu raně novověké knižní kultury potrvá do 2. května 2010. Je doplněna exponáty z českých sbírek a literárními prameny, které byly podkladem pro svatováclavský cyklus namalovaný v rukopisech.
Poprvé je zde české veřejnost představen iluminovaný rukopis Život a utrpení sv. Václava pochází z konce 16. století. Jedná se o jeden z nejkrásněji iluminovaných svatováclavských rukopisů,který byl s největší pravděpodobností určen císaři Rudolfu II.
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.