01122004-rozhovor-Listy hl. m. Prahy-Národní fotbalový stadión na Strahově

Národní fotbalový stadión na Strahově

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 12.1.2004 | strana: 3 | autor: M. Egererová

Úvahy o výstavbě Národního fotbalového stadiónu se vedou už mnoho let, v poslední době se však zdá, že nabývají zřetelných a konkrétních obrysů. Českomoravský fotbalový svaz přišel s projektem vybudovat takový stadión v souladu s požadavky Evropské fotbalové federace UEFA. Projekt má vyrůst na Strahově. Rada hlavního města Prahy vzala tento záměr na vědomí a uložila radnímu Pavlu Klegovi prověřit majetkoprávní vztahy v dotčeném území a připravit k projednání smlouvu mezi hlavním městem Prahou a Českomoravským fotbalovým svazem. Na budoucnost projektu jsme se zeptali radního Pavla Klegy.

* Jaké důvody vedly radu k podpoření tohoto záměru?

Je zřejmé, že Praha jako město v srdci Evropy a jako významné kulturně společenské centrum má značné manko v nabídce sportovních areálů s navazující infrastrukturou. Je zřejmé i to, že podobné mohutné investice nemůže nést město či stát, ale především soukromý sektor. Vybudováním areálu Národního fotbalového stadiónu na Strahově by vznikl sportovně rekreační areál místního i nadnárodního významu a byl by tak nastartován proces postupné regenerace celého strahovského areálu, jehož jedinečný potenciál není v současné době využit. V každém případě jde o projekt, jehož přínos pro Prahu i celou republiku je prakticky nevyčíslitelný. Příliv investorů, možnost pořadatelství světových sportovních akcí, zvýšení atraktivnosti města pro obyvatele i návštěvníky, vybudování chybějící infrastruktury, nová pracovní místa, nové sportovní a společenské příležitosti.

* Proč byl Strahov vybrán jako nejvhodnější lokalita?

Tato lokalita je známa jako sportovní centrum už od 20. let minulého století, byla v ní postavena celá řada sportovišť včetně kdysi největšího stadiónu na světě s kapacitou 200 000 diváků. Areál Strahova je podle územního plánu zařazen do kategorie sportovního a komerčního využití. V současnosti v něm nalezneme například nově vybudované tréninkové fotbalové centrum AC Sparta, víceúčelový stadión E. Rošického s kapacitou 20 000 míst, plavecký bazén, další atletický stadión a kanceláře. A právě tento stadión, který slouží k pořádání zejména fotbalových a atletických událostí, se podle záměru předpokládá přestavět na Národní fotbalový stadión. Ten by měl mít kapacitu 52 000 míst. Areál Strahova by měl také nabídnout nákupní a zábavní centrum, hotely, kancelářské budovy, další sportoviště a rovněž rozsáhlé parkoviště. Poloha strahovského areálu je výhodná vzhledem k velmi dostupným vzdálenostem od letiště i centra města, a také vzhledem k dobré dostupnosti dopravy hned z několika směrů.

* Máte představu, kam přesunete pořádání atletických mítinků?

I na tuto zdánlivě okrajovou záležitost je myšleno. Už v současnosti je k dispozici plně vyhovující atletický stadión Na Julisce, který splňuje kritéria pro pořádání mezinárodních mítinků. Vzhledem k úvaze využít strahovský areál s Národním fotbalovým stadiónem nejen pro možnost pořádání Mistrovství Evropy v roce 2012, ale i pro kandidaturu na pořadatelství olympijských her v roce 2016 či 2020, je nezbytné vybudovat v Praze i další multifunkční sportovní centrum včetně atletického stánku. Tady se nabízejí nejen tradičně uvažované lokality (např. Na Maninách), ale i nové možnosti (např. Jihozápadní město).

Děkuji za rozhovor.

Foto - Strahov bude patřit sportu i v dalších letech. V současnosti se navíc připravuje projekt výstavby tamního Národního fotbalového stadiónu. Foto: Eva Kubátová

21. ledna 2004
21. ledna 2004