06142004-rozhovor-Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hl. m. Prahy-Konkurz & konjunktura-Plete Praha na psy bič?
V možnostech řešení problematiky chovu psů a jejich pohybu na území hlavního města Prahy se stala mezníkem novela zákona na ochranu zvířat proti týrání (č. 77/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů), která vstoupila v účinnost 1. března 2004. "Tato novela umožňuje obci zavést povinné označování psů a evidenci jejich chovatelů a dále upravit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezit prostory pro volné pobíhání psů," uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.
Plete Praha na psy bič? |
|
|
|
Konkurz & konjunktura | 31.5.2004 | rubrika: Města a obce | strana: 21 | autor: (rpm)
V možnostech řešení problematiky chovu psů a jejich pohybu na území hlavního města Prahy se stala mezníkem novela zákona na ochranu zvířat proti týrání (č. 77/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů), která vstoupila v účinnost 1. března 2004.
"Tato novela umožňuje obci zavést povinné označování psů a evidenci jejich chovatelů a dále upravit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezit prostory pro volné pobíhání psů," uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek s citací ze jmenovaného zákona: " V paragrafu 13b, odstavec 1, písmeno c, je stanoveno, že obec může k regulaci populace toulavých a opuštěných zvířat provést trvalé označování všech psů v obci prostředky, které způsobují při aplikaci jen mírnou nebo přechodnou bolest, zejména tetování nebo identifikace čipem, a evidenci jejich chovatelů. V odstavci 2 tohoto paragrafu stojí, že opatření podle odstavce 1, písmeno c, stanoví obec obecně závaznou vyhláškou. Dále paragraf 24, odstavec 2, zákona na ochranu zvířat říká, že obec může obecně závaznou vyhláškou upravit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezit prostory pro volné pobíhání psů."
Zákonné zmocnění je jedním z důvodů, které vedou hl. m. Prahu k přípravě takových právních úprav, které by řešily uvedenou problematiku. Dalším závažným důvodem, jak uvedl náměstek Blažek, je výsledek průzkumu veřejného mínění z loňského roku. Ten pro Městskou policii hl. m. Prahy provedla v březnu a říjnu 2003 společnost IBRS, s.r.o. (International Business and Research Sevices) na reprezentativním vzorku jednoho tisíce Pražanů: "V tomto průzkumu bylamimo jiné- položena otázka zda by město mělo vyhláškou stanovit omezení či povinnosti pro venčení psů. Jednoznačný výsledek, kdy se v březnu pro takovou vyhlášku vyslovilo 87 procent a v říjnu 91 procent respondentů, je pro nás dalším významným impulsem pro právní úpravu chovu a pohybu psů na území hlavního města. A proto jsme zahájili přípravy k vytvoření jednoznačných pravidel.
"Pokud jde o evidenci psů na území metropole, zatím není vedena, držitelé psů mají podle platné vyhlášky o poplatku ze psů, mají pouze povinnost za zvířata platit stanovený poplatek. "Chceme, aby od 1. ledna 2005 byla obecně závaznou vyhláškou hl. m. Prahy stanovena povinnost trvalého označení psa- čipem nebo tetováním- a povinnost vést evidenci chovatelů. Návrh této úpravy by mělo pražské zastupitelstvo projednat v červnu, aby, než vyhláška vstoupí v účinnost, měli majitelé psů - pokud tyto požadavky nesplňují- dostatek času na jejich splnění," sdělil náměstek Blažek s tím, že centrální evidenci povede Magistrát hlavního města Prahy. "Informace o všech psech na území města se v případě zaběhnutí, opuštění či ztráty zvířete ukáže jako velmi užitečná při hledání majitele a jako nepostradatelná v případech pokousání psem. Bude tak možné zjistit informace o zdravotním stavu zvířete a předejít tak možným, často zbytečným, komplikacím při hledání majitele a eventuelním léčení pokousaného člověka," zdůraznil Mgr. Blažek.
Pohyb psů na území Prahy v současné době řeší částečně obecně závazná vyhláška hl. m. Prahy č. 6/2001 Sb. hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně, která upravuje vstup se psy na některá místa. Ve veřejné zeleni je v souladu s § 2, písm. c) vyhlášky zakázáno vstupovat se psy na dětská hřiště a pískoviště a umožnit vstupovat na ně volně pobíhajícím psům. Dále je ve veřejné zeleni podle § 3, odst 1g) a odst. 2d) zakázáno volné pobíhání psů, přičemž vlastník veřejné zeleně může povolit výjimku ze zákazu.
"Tato úprava se vztahuje jen na veřejnou zeleň, proto chceme najít takové řešení, které by zahrnovalo veřejná prostranství a prostory. Podle našeho názoru by měly být rozděleny v zásadě na tři typy. V prvním by bylo vymezení, kam nelze se psy vůbec chodit a vstupovat, druhý by stanovil místa, kam je možné psy vodit- ale s určitým omezením, tedy s vodítkem či s košíkem, nebo s obojím. A třetí typ veřejných prostranství by byl k dispozici pejskařům bez omezení," vysvětlil náměstek Blažek. "Je nyní otázkou, pro která veřejná místa bude platit omezení a jaká omezení to budou. Určitě pro tak frekventovaná jako je Václavské či Staroměstské náměstí. Ale to ještě bude předmětem další diskuse," dodal náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.