Záchranné služby se hádají o pacienty - Mladá fronta Dnes - 14.8.2003

Je to nekontrolovatelná situace, která stojí daňové poplatníky miliony utopené v neprůhledném systému, říká o problémech kolem převozu pacientů ředitel pražské záchranné služby.

Praha - Pomoci by mohl dispečink. Nekomplikované a lukrativní transporty pacientů do nemocnic jsou předávány soukromníkům, kdežto náročné a ztrátové zůstávají výhradně na pražské záchranné službě neboli na sanitkách z linky 155. Tvrdí to ředitel pražské zdravotnické záchranné služby Zdeněk Schwarz s tím, že pacient v současné nepřehledné situaci navíc vůbec nemusí pochopit, jak je možné, že může na odvoz sanitkou čekat i několik hodin. "Mezi sedmnáctou hodinou a šestou ranní, o svátcích a ve dnech pracovního volna soukromí dopravci téměř nefungují a veškeré požadavky na zdravotní transport plní pouze naše oddělení. Pak k delším čekacím dobám může skutečně docházet," přiznává Schwarz. Nejde však o akutní případy, kdy má pražská záchranka, zodpovědná za poskytování neodkladné pomoci na základě telefonátů na tísňovou linku 155, dojezdové časy do osmi minut.

Vzdáme se transportů

Nekontrolovatelná situace v metropoli přitom podle Schwarze stojí daňové poplatníky miliony korun, utopené v neprůhledném systému. "Navrhli jsme vytvoření jednoho dispečinku, ať by ho provozoval kdokoliv, který by mohly kontrolovat všechny zúčastněné strany a který by pacienty rozděloval spravedlivě tak, aby každá z firem pokrývala část ztráty nerentabilních transportů ze svých zisků z transportů, které vydělávají," uvedl ředitel. Podotkl, že je záchranka ochotna se zdravotních transportů úplně vzdát a zabývat se výhradně přednemocniční neodkladnou péčí.

Spravedlivý dispečink?

Myšlence vzniku centrálního dispečinku je nakloněna i radní odpovědná za zdravotnictví, Hana Halová. Včera odpoledne nezvedala mobilní telefon, už před nedávnem však uvedla: "Já ho podporuji, myslím, že je to rozumná cesta. Mohla by se třeba zlepšit komunikace mezi jednotlivými subjekty. Velmi dobré zkušenosti s tímto systémem má vídeňská radnice." V září má projednat příslušný materiál magistrátní zdravotní výbor. Soukromníci však se vznikem dispečinku příliš nesouhlasí. "Aby byl společný dispečink, nemusí být soukromé firmy," řekl pro ČTK pracovník firmy Medix, jenž neuvedl své jméno. Záchranka podle něj žije v hlubokém socialismu a soukromníci by s dispečinkem souhlasili, pokud by se s nimi záchranka rozdělila o městské dotace.

Zdravotnický a zdravotní

A jaký je rozdíl v označení zdravotnická služba (linky 155) a zdravotní transport, kterým se v Praze zabývá pětadvacet soukromých firem a dopravních oddělení nemocnic? "Zdravotnický znamená týkající se zdravotníků a zdravotnictví, tedy určité instituce stojící na pevném, odborném základě. Zdravotní znamená týkající se zdraví - tento transport může dělat úplně kdokoliv, aniž jsou požadavky na jeho odborné znalosti nějak stanoveny," upozorňuje Schwarz. Obě slova jsou na pohled velmi podobná, je však podle něj mezi nimi asi stejný rozdíl jako mezi vodou a vodkou. Sanitka, která veze pacienta do nemocnice, tak nemusí mít se záchrannou službou nic společného. "Požadovali jsme možnost kontroly ze strany magistrátu, jak jsou soukromé sanitky vybavené, zda odpovídají předpisům, zda mají řidiči čistý trestní rejstřík, odpovídající vzdělání a kurzy či zda službu garantuje po odborné stránce lékař s licencí pro obor urgentní medicíny. Na tyto požadavky však odmítají soukromí přepravci přistoupit," tvrdí Schwarz.

JAN DAVID

14. srpna 2003
14. srpna 2003