Zápis č.3 z jednání výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, ze dne 19.4.2004
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Místo: Magistrát hl.m. Prahy, zasedací místnost Malý salonek, Mariánské nám. 2, Praha 1
Přítomni: Ing. Marie Kousalíková, Mgr. Bohumil Černý, p. Ondřej Gál, RNDr. Igor Němec,
pí Markéta Reedová, RNDr. Miroslav Prokeš, Ing. Jana Vohralíková,
Mgr. Ivan Martínek;
Omluveni: p.Jan Slezák, p. Jan Štrof,
Hosté: z odboru školství MHMP: Ing. Dáša Hostašová, ředitelka odboru; Ing. František Kunc,
Mgr. Ludmila Knížková, PhDr. Zdeňka Kohoutová;
Jednání řídila Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.
Jednání bylo zahájeno v 15.10 hod. a ukončeno v 16.25 hod.
Ověřovatel zápisu: RNDr. Igor Němec
Program a obsah jednání:
V úvodu byl schválen program jednání podle pozvánky.
1. Kontrola zápisu z minulého jednání výboru
Zápis ze 2. jednání výboru dne 16. 2. 2004 byl schválen bez připomínek.
2. Informace o I. rozpočtovém řízení na rok 2004 se školami a školskými zařízeními zřizovanými
hl.m. Prahou a městskými částmi hl.m. Prahy
Členové výboru obdrželi předem podkladový materiál ve formě tabulkových přehledů a sumářů s informacemi o výsledcích I. rozpočtového řízení na rok 2004 s výše uvedenými příspěvkovými organizacemi, které proběhlo na odboru školství a odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP v březnu 2004. Ing. Kunc z odboru školství informoval o způsobu financování ze státního rozpočtu u organizací zřizovaných hl.m. Prahou a organizací zřizovaných městskými částmi hl.m. Prahy. Pro rok 2004 MŠMT stanovilo čtyři agregované normativy, a to pro mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy. U škol zřizovaných krajem hl.m. Praha, kde je celkově dodržován limit počtu pracovníků a v řadě zařízení dochází i k šetření jejich počtu, se podařilo stanovit krajské normativy tak, že byla zachována stejná absolutní výše osobních příplatků jako v roce 2003. Vládou schválená pouze 10 % výše dalšího platu však v rámci celého roku může někde znamenat i celkový pokles výše platu. Ing. Kunc konstatoval, že při rozpočtových řízeních s řediteli jednotlivých škol a školských zařízení zřizovaných hl.m. Prahou nebyl zaznamenán žádný podstatný problém.
Ve školství, které spadá do působnosti městských částí, zejména v některých základních školách, se naopak dají problémy s financováním očekávat. Důvodem je, že přes trvající pokles počtu žáků a další očekávaný propad v září 2004 v některých školách nedošlo k adekvátnímu snížení počtu pracovníků a stanovený limit je překračován, MŠMT však do přídělu finančních prostředků snížení počtu žáků promítlo. Přes opakovaná jednání odboru školství MHMP během předchozích tří let se zřizovateli základních škol, tj. městskými částmi, a upozorňování na nutnost redukovat počet pracovníků, ne všechny školy a MČ včas reagovaly a budou proto mít pravděpodobně problémy s udržením dosavadní výše osobních příplatků pracovníků i s financováním provozu některých škol, pokud MČ nedoplní prostředky ze svých rozpočtů. Ze 22 obvodních MČ se to však týká pouze pěti. Ing. Kunc zdůraznil, že do tzv. obecního školství, tj. škol a školských zařízení zřizovaných městskými částmi HMP (základní a mateřské školy), byl předán celý objem finančních prostředků, který kraj od MŠMT na tyto školy a předškolní zařízení obdržel. V roce 2004 však kraj již nebude do obecního školství HMP přidělovat žádné finanční prostředky na úkor středních a vyšších odborných škol, nelze nadále sanovat přezaměstnanost základních škol. Celkově došlo od 1.1.2004 k navýšení tarifního platu učitelů základních škol o tři platové třídy, u učitelů středních škol o dvě třídy.
Ing. Kunc závěrem uvedl, že v rozpočtu HMP je stanovena pro letošní rok rezerva ve výši 160 mil. Kč, z níž bude možnost čerpat finanční prostředky na zvýšení platů učitelů. Rezerva byla stanovena především s ohledem na skutečnost, že průměrné platy obecně jsou v hl.m. Praze ve srovnání s ostatními kraji vyšší. Ředitelka odboru školství Ing. Hostašová doplnila, že popsaný problém s financováním se týká pouze základních škol, které nedodržují limity počtu pracovníků, mateřské školy, které limity dodržují, tyto problémy nemají. Materiál k financování obecního školství bude po projednání v Radě hl.m. Prahy předložen ZHMP v květnu tohoto roku.
V diskusi členové výboru zastávali názor, že stanovená rezerva v rozpočtu HMP by se neměla městským částem a školám přidělovat plošně, ale pouze v jednotlivých a odůvodněných případech. Pí Reedová a p. Gál: z rozpočtové rezervy neposkytovat finanční prostředky plošně, ale jen těm MČ a školám, které dobře hospodařily a optimalizovaly síť škol a počty učitelů. Dr. Prokeš upozornil, že změna systému v přidělování finančních prostředků na platy učitelů základních škol by mohla způsobit odchod kvalifikovaných učitelů. Předsedkyně výboru zdůraznila, že městská část jako zřizovatel základní školy nerozhoduje o počtu učitelů, školy mají právní subjektivitu a odpovědnost nesou jejich ředitelé. Radní Němec konstatoval, že přes uváděné problémy je situace ve financování platů v pražském školství výrazně lepší ve srovnání s platy zaměstnanců příspěvkových organizací v oblasti kultury.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í informaci odboru školství MHMP o I. rozpočtovém řízení
na rok 2004 se školami a školskými zařízeními zřizovanými hl.m. Prahou a informaci o
způsobu financování školství v působnosti městských částí.
3. Granty na podporu vzdělávání pro rok 2004 - výsledky
PhDr. Kohoutová z odboru školství MHMP podala komentář k průběhu a výsledkům výše uvedeného grantového řízení, písemný podklad byl členům výboru předem zaslán. Celkově bylo v rámci tří grantových programů podáno 112 projektů, z nichž grantová komise doporučila ke schválení 41 žádostí v celkové výši 6 892 200,- Kč. Přidělení grantů v této výši schválila Rada hl.m. Prahy svým usnesením č. 0338 ze dne 2.3.2004. Zůstatek finančních prostředků vyčleněných z rozpočtu hl. m. Prahy pro oblast podpory vzdělávání ve výši 3 107 800,- Kč uložilo Zastupitelstvo hl.m Prahy usnesením č. 16/40 ze dne 25.3.2004 využít na kryti II. kola vyhlášení grantů na podporu vzdělávání škol a školských zařízení na území hl.m. Prahy.
V diskusi se otázky členů výboru týkaly dosažitelnosti grantů, které jsou kromě škol určeny i pro nestátní neziskové organizace, a způsobu přidělování grantů žadatelům. Na návrh Mgr. Černého předsedkyně výboru požádala, aby byl všem členům zaslán přehled grantových komisí s termíny jednání; členy komise jmenuje Rada hl.m. Prahy, pokud bude ve výboru zájem, mohou být navržena doplnění komisí.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í informaci o výsledcích grantů na podporu vzdělávání
pro rok 2004.
4. Informace o grantech pro oblast prevence sociálně-patologických jevů za rok 2003
Přehled vyúčtování neinvestičního příspěvku za rok 2003 vůči státnímu rozpočtu v dané oblasti bylo ve formě tabulkových přehledů zasláno členům výboru předem, a to v členění za oblast protidrogové politiky a oblast sociální prevence a prevence kriminality.
PhDr. Kohoutová z odboru školství MHMP informovala výbor, že hl.m. Praze byla v roce 2003 ze státního rozpočtu z MŠMT ČR poskytnuta účelová neinvestiční dotace v celkové výši 1 200 tis. Kč na realizaci Programů v oblasti prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT. Z přidělené částky bylo určeno 600 tis. Kč na oblast protidrogové politiky, dalších 600 tis. Kč na oblast sociální prevence a prevence kriminality. Grantová výběrová komise odboru školství MHMP v souladu s pravidly stanovenými MŠMT vybrala 34 projektů, veškeré účelově přidělené finanční prostředky ve výši 1 200 tis. Kč byly vyčerpány. Všechny dotčené školy, školská zařízení a nestátní neziskové organizace předložily ve stanoveném termínu 15.2.2004 vyúčtování a odbor školství následně zaslal písemné finanční zúčtování na MŠMT.
K dotazům na využití vícezdrojového financování vzhledem k celkově malému finančnímu objemu ze státního rozpočtu na tuto oblast, sdělila Mgr. Knížková z odboru školství, že probíhá jednání ve spolupráci s protidrogovou koordinátorkou HMP Mgr. Janyškovou o společném financování z prostředků HMP a MŠMT, existuje již i metodika. Dotazy členů výboru k podrobnějšímu popisu některých projektů zodpoví odbor školství na příštím jednání výboru.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í informaci odboru školství MHMP o grantech pro oblast
prevence sociálně-patologických jevů.
5. Návrh novelizace vyhlášky o příspěvku na neinvestiční náklady v mateřských školách, školních družinách a školních klubech
Předsedkyně výboru připomněla, že návrhy na změnu výše příspěvku již byly na výboru projednávány v prosinci minulého roku a v lednu tohoto roku. Všem členům byl nyní zaslán návrh novelizace vyhlášky hl.m. Prahy č.21/1994 Sb., o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů, v platném znění, ve kterém jsou uvedeny změny doporučené výborem na jednání 8.12.2003. Jedná se o stanovení jednotné výše příspěvku za dítě v mateřské škole 400,- Kč/měsíc, za dítě v internátní mateřské škole 500,- Kč/měsíc a za žáka ve školní družině a školním klubu 200,- Kč/měsíc.
Mgr. Knížková z odboru školství informovala výbor o prověření dodržení zákonné podmínky pro výši příspěvku, který v souladu se zákonem o státní správě a samosprávě ve školství nesmí překročit 30 % neinvestičních nákladů vynaložených na jedno dítě nebo žáka. V mateřských školách na území hl.m. Prahy činí 30 % těchto nákladů 1 091,- Kč/měsíc, ve školní družině a školním klubu 216,- Kč/měsíc. Částky uvedené v návrhu vyhlášky tedy splňují podmínku zákona.
Od 5.4.2004 je návrh zveřejněn na elektronické úřední desce MHMP a téhož dne byl rozeslán do vnitřního a vnějšího připomínkového řízení s termínem 5.5.2004. Předpoklad platnosti nové vyhlášky je od 1.9.2004.
V diskusi zopakoval dr. Prokeš své vyjádření z minulých jednání k výběru příspěvku ve školních klubech, který je podle jeho názoru kontraproduktivní – zájmem hl.m. Prahy je přivést do těchto klubů a také do školních družin co nejvíce „dětí z ulice“, nesouhlasí proto s navrženým zvýšením příspěvku. Opakovaně také požaduje informaci, kolik dětí školní kluby a školní družiny navštěvuje. V případě mateřských škol dr. Prokeš s navýšením příspěvku souhlasí, je však nutné důsledně zajistit pro romské děti informovanost jejich rodičů o možnosti úplného osvobození od placení příspěvku ze zákona. K tomuto názoru se připojila také pí Reedová. Předsedkyně Ing. Kousalíková uzavřela diskusi k těmto otázkám konstatováním, že projednávaná vyhláška problém informovanosti romských rodičů nemůže řešit, jde o dlouhodobě známou situaci, která souvisí se sociální problematikou a je třeba ji otevřít spíše na jednání sociálního výboru ZHMP.
Na závěr diskuse proběhlo hlasování o předloženém návrhu vyhlášky. Návrh dr. Prokeše na doplnění usnesení o doporučení sociálnímu výboru ZHMP a romským koordinátorům, aby informovali romské rodiny o možnosti úplného osvobození od příspěvku v mateřských školách, školních družinách a školních klubech, nebyl přijat – pro návrh hlasovali dva členové (dr. Prokeš, pí Reedová), proti návrhu jeden (p. Gál), ostatní čtyři se zdrželi hlasování.
Závěr: výbor
1. b e r e n a v ě d o m í návrh novelizace vyhlášky o příspěvku na částečnou úhradu
neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů předložený odborem
školství MHMP;
2. d o p o r u č u j e na základě svého usnesení ze dne 8.12.2003 Zastupitelstvu hl.m. Prahy návrh
novelizace vyhlášky uvedené v Příloze č. 1 ke schválení.
Schváleno jako body usnesení šesti členy výboru, tj. nadpoloviční většinou všech členů výboru, jeden člen (dr. Prokeš) hlasoval proti návrhu usnesení.
6. Informace o projektu v rámci Jednotného programového dokumentu pro Prahu (JPD 3 – Evropské
strukturální fondy)
Písemnou informaci členové výboru obdrželi předem, podrobněji projekt představila Mgr. Knížková z odboru školství MHMP. Uvedla, že dokument JPD 3 byl připraven Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s MŠMT a hl.m. Prahou a je obecně zaměřen na oblast rozvoje lidských zdrojů s pěti prioritami. Odboru školství MHMP se týká priorita 3. Rozvoje celoživotního učení, v jejímž rámci jsou stanovena dvě opatření:
3.1. rozvoj počátečního vzdělávání jako základu celoživotního učení z hlediska potřeb trhu
práce (rozpočet 17 mil. EUR, tj. 14,5 % prostředků z celého programu)
3.2. rozvoj dalšího vzdělávání (stejný rozpočet jako u opatření 3.1.)
Odbor školství MHMP na základě analýzy potřeb hl.m. Prahy na úseku vzdělávání s ohledem na trh práce a v návaznosti na přijatý Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hlavním městě Praze zpracoval projekt „Tvorba informačního systému nabídky a poptávky v oblasti dalšího vzdělávání“, který si klade za cíl vytvoření funkčního systému, který by umožňoval široké veřejnosti orientaci v nabídce vzdělávacích aktivit a rekvalifikací realizovaných na území hl.m. Prahy. Projekt již úspěšně prošel výběrem v rámci projektu Phare „Dokončení struktur a opatření pro zvýšení absorpční kapacity na národní a regionální úrovni“ v regionu soudržnosti Praha 2003“ a byl vybrán mezi projekty, kterým bude poskytnuta pomoc při dopracování tak, aby splňovaly všechny podmínky pro úspěšnou žádost o spolufinancování z prostředků strukturálních fondů EU. Hodnocení kvality projektu odboru školství bude provádět Řídící orgán JPD 3, tj. Ministerstvo práce a sociálních věcí. Předběžný termín pro první výběrové kolo je poslední čtvrtletí roku 2004, předpokládaná doba trvání projektu je dva roky, rozpočet se prozatím odhaduje na 15 mil.Kč. Projekt je určen zejména pro potřeby vzdělávacích institucí s dopadem na žáky základních a středních škol.
Dále Mgr. Knížková informovala o záměrech přípravy dalších tří projektů, a to ve spolupráci s Českou školní inspekcí a vysokými školami, které se týkají: externího hodnocení a vlastního hodnocení škol, dalšího vzdělávání učitelů, řídících pracovníků škol a pracovníků veřejné správy ve školství a podpory environmentálního vzdělávání na školách. U všech těchto projektů by odbor školství plnil úlohu realizátora, jednotlivé úkoly by byly zadávány partnerům vybraným podle povahy úkolů.
V diskusi Ing. Vohralíková upozorňovala, že na úskalí vzniku více projektů zaměřených na informační systémy v rámci ČR. Mgr. Knížková k tomu sdělila, že projekt odboru školství je určen pouze pro Prahu a jeho cílem je právě spojit existující databanky informací MPSV, Úřadů práce a dalších subjektů. Mgr. Černý upozornil odbor školství na velký rozsah a náročnost projektu a s tím související potřebu adekvátního personálního zabezpečení.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í informaci odboru školství MHMP o projektu „Tvorba
informačního systému nabídky a poptávky v oblasti dalšího vzdělávání“ v rámci čerpání
prostředků z Evropského sociálního fondu ( Jednotný programový dokument regionu hl.m.
Praha pro Cíl 3 – JPD 3)
7. Různé
Rady škol
Ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová otevřela otázku jmenování zástupců zřizovatele
do rad škol zřizovaných hl.m. Prahou. Počet rad škol narůstá a s přijetím nového školského zákona
vznikne povinnost ustanovit rady ve všech školách. Nebude proto možné jako doposud jmenovat za
členy těchto rad pouze členy ZHMP. V reakci na tuto informaci Ing. Kousalíková vyzvala
ředitelku odboru školství, aby na příští jednání výboru odbor připravil návrh zásad pro výběr
okruhu zástupců, kteří by byli vhodní ke jmenování do rad škol za zřizovatele.
Příští jednání výboru se bude konat v pondělí 24. května 2004 od 15. 00 hod. v zasedací místnosti MHMP malý salonek (dříve „zelený salonek“), I. patro, Mariánské nám. 2, Praha l.
V Praze dne 23. 4. 2004
Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP
…………………………………… ……………………………………
Mgr. Ivan M a r t í n e k Ing. Marie K o u s a l í k o v á
tajemník výboru předsedkyně výboru
………………………………….
RNDr. Igor N ě m e c
ověřovatel zápisu
Přílohy: 1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 19. 4. 2004
2. prezenční listina
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Usnesení
zasedání výboru dne 19. 4. 2004
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
I. b e r e n a v ě d o m í
návrh novelizace vyhlášky o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů
mateřských škol, školních družin a školních klubů uvedený v Příloze č.1 tohoto usnesení
a d o p o r u č u j e na základě svého usnesení ze dne 8.12.2003 Zastupitelstvu hl.m. Prahy
tento návrh ke schválení.
……………………………………
Ing. Marie K o u s a l í k o v á
předsedkyně výboru
.
Příloha č. 1 k usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 19.4.2004
N á v r h
OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA
o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů
Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne vydat podle § 44 odst. 3 písmeno d) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 19c odst. 1 zákona č.564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, tuto obecně závaznou vyhlášku:
§ 1
Základní ustanovení
Rodiče dítěte, nebo jiní zákonní zástupci (dále jen „plátce“) jsou povinni platit příspěvek na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů (dále jen „nákladů“)
§ 2
Výše příspěvku
1. Výše příspěvku činí měsíčně za jedno dítě v mateřské škole 400,- Kč bez rozdílu, zda je dítě přijato k pravidelné celodenní, polodenní nebo nepravidelné docházce do mateřské školy.
2. Za jedno dítě přijaté k docházce do internátní mateřské školy nebo do třídy mateřské školy s internátním provozem činí výše příspěvku měsíčně 500,- Kč.
3. Za žáka ve školní družině a školním klubu činí výše příspěvku měsíčně 200,-Kč.
§ 3
Splatnost příspěvku
1. Příspěvek je splatný měsíčně.
2. V měsících červenci a srpnu se příspěvek platí jen v mateřských školách, školních družinách a školních klubech, které zajišťují prázdninový provoz a jen za dítě, které je k prázdninové docházce přihlášeno.
3. Příspěvek se platí předem, a to do patnáctého dne v měsíci.
4. Za dobu nepřítomnosti dítěte se příspěvek nevrací.
§ 4
Zrušuje se:
1. Vyhláška hlavního města Prahy č. 21/94 Sb. hl.m. Prahy, o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů,
2. Vyhláška hlavního města Prahy č. 2/1996 Sb. hl.m. Prahy, kterou se mění a doplňuje vyhláška hl.m.Prahy č. 21/1994 Sb. hl.m. Prahy o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů,
3. Vyhláška hlavního města Prahy č.6/2000 Sb. hl.m. Prahy, kterou se mění vyhláška hl.m.Prahy č. 21/1994 Sb. hl.m. Prahy, o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů, ve znění vyhlášky hl. m. Prahy č. 2/1996 Sb. hl.m. Prahy.
§ 5
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. září 2004
MUDr. Pavel Bém
primátor hl. m. Prahy
Mgr. Rudolf Blažek
náměstek primátora hl. m. Prahy