Zápis z 3. jednání Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, ze dne 12.9. 2007

 

 

Datum jednání: 12.09. 2007

 

Přítomni: dle prezenční listiny

Členové komise: Tylová, Štěpánek, Brechler, Nechvátal, Prokeš, Punčochář, Rychlíková, Janota;

Hosté: Laška, Mlejnek, Pořízek, Winkler, Maňák, Karel

 

 

Program:

 

Bod č.1 - Informace o postupu přípravy realizace jednotlivých opatření zahrnutých do Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší (ATEM).

   

Bod č. 2 -  Projednání informace o návrhu změn Územního plánu 07, ve kterých je navržena změna využití z funkce zeleň na jiné druhy využití a vliv těchto změn na ovzduší.

 

Bod č. 3 -  Návrh změny územního plánu  na území Klánovického lesa z „SO2 sport a oddych-golfová hřiště“ na obnovení původní kategorie „LR les rekreační“ a její vliv na kvalitu ovzduší.

 

Bod č. 4 -  Projednání odborného posudku rozptylové studie pro úsek Městského okruhu Myslbekova – Prašný most, zejména s ohledem na vliv výduchu Octárna. 

   


 

Jednání zahájila předsedkyně komise Tylová. Krátce uvedla body programu jednání, které byli hlasováním schváleny a přivítala jak přítomné členy Komise tak hosty. Hlasováním byl přijat navržený program jednání.

 

Ad bod č.1

V prvním bodu jednání vystoupil zástupce firmy ATEM. Seznámil přítomné s výsledkem rozpracování dalších šesti opatření Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší. Mimo jiné uvedl, že dalším významným bodem v realizaci tohoto Programu je stanovení kompetencí a konkrétních úkolů pro jednotlivé odbory. Následně v přehledu popsal jednotlivá opatření s jejich jednotlivými podopatřeními. Všechna tato opatření jsou podrobně rozepsána a k dispozici na účelové pracovní stránce Komise na Extranetu MHMP.

    Jedná se o tato opatření:

    Opatření č. 1.1.5. Parkovací politika v centru města a v lokálních centrech

    Opatření č. 1.1.4. Časová organizace zásobování

    Opatření č. 1.1.6. Podpora záchytných parkovišť P+R

    Opatření č. 1.1.8. Podpora cyklistické dopravy

    Opatření č. 1.1.9. Zřizování pěších zón a ostatních druhů zklidněných komunikací

    Opatření č. 4.1.1. Podpora aplikace vodou ředitelných nátěrových hmot

 

Pro všechna tato opatření jsou navrženy termíny a s odborem dopravy MHMP a dalšími relevantními pracovišti byly konzultovány i náklady na jejich aplikaci.

V současné době ATEM zpracovává dalších 6 opatření, která budou představena na následujícím zasedání Komise. Jedná se o 3 opatření zaměřená na zvýšení konkurenceschopnosti MHD.

·    podpora kvality MHD

·    snižování emisí MHD

·    postihování řidičů blokujících MHD

Další 3 směřují do územní koordinace dopravy.

·    územní plánování

·    územní rozhodování

·    omezování zdrojů a cílů individuální automobilové dopravy.

Štěpánek zdůraznil důležitost návaznosti těchto opatření na rozpočtovou část města    jako nejdůležitější podmínku jejich pozdější realizace. Dále navrhl strategii rozdělení opatření i z nich plynoucích úkolů do logických celků. Speciálně v oblasti cyklodopravy zdůraznil potřebu promítnutí opatření do všech dopravních řešení zamýšlených městem. Nedoporučuje řešení problému cyklostezek odděleně.

Po krátké diskusi se členové Komise dohodli s firmou ATEM na vyvěšení 3. skupiny programových opatření před termínem dalšího jednání komise.

 

Ad bod č.2

V tomto bodu věnovaném změnám ÚPn vlna 07 uvedla Tylová důvody vedoucí k nesouhlasnému postoji s vyjmenovanými změnami ÚPn 07. Mezi jinými upozornila na fakt, že těmito změnami dochází k úbytku zeleně ve výši 53,6 ha, přičemž na druhé straně je snaha města za nemalých nákladů zvyšovat plochy zeleně výsadbou. Po diskusi se Komise dohodla na následujícím usnesení:

 

Usnesení k bodu programu č. 2

Komise upozorňuje, v souvislosti s vlnou 07 změn územního plánu, na znepokojivý trend úbytku zeleně, který je v rozporu s opatřeními přijatými v rámci „Integrovaného krajského programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší na území aglomerace Hlavní město Praha“, směřujícími naopak k rozšiřování ploch zeleně, a proto nedoporučuje změny o celkové výměře 53,6 ha,  které znamenají úbytek zeleně a jejichž seznam je uveden v přílohách tohoto usnesení, schválit.

 

Výsledek hlasování:

Přítomno: 6, Pro: 6, Proti: 0, Zdržel se: 0    Usnesení bylo přijato

 

 

 

Ad bod č.3

V tomto bodu jednání Tylová seznámila přítomné členy Komise s problematikou záměru výstavby golfového hřiště na území přírodního parku a oblasti Natura 2000 Klánovický les.

Radní Štěpánek mimo jiné uvedl, že tato změna je již zařazena do skupiny „doporučených k přijetí“. Pro tuto změnu se vyslovilo i doporučení Výboru životního prostředí ZHMP. Štěpánek upozornil, že na území Klánovického lesa existují 3 stupně ochrany přírody a krajiny. Realizace záměru by byla do té doby nikdy nerealizovaným zásahem do státní územní ochrany přírody a vážným narušením systému ochrany přírody a krajiny.

Po diskusi k tomuto tématu se Komise shodla na následujícím usnesení:

Usnesení k bodu programu č. 3

 

Komise s ohledem na zájmy ochrany ovzduší na území Hlavního města Prahy doporučuje schválit v rámci vlny 07 změn územního plánu navrženou změnu číslo Z 1733/07 na území Klánovického lesa z dosavadní kategorie „SO2 sport a oddych - golfová hřiště“ na původní kategorii „LR les rekreační“.

 

Výsledek hlasování:

Přítomno: 7, Pro: 7, Proti: 0, Zdržel se: 0    Usnesení bylo přijato

 

 

Ad bod č.4

Tylová požádala autora odborného posudku Maňáka o vyjádření k hodnocené rozptylové studii. Maňák stručně seznámil s posudkem. Mimo jiné uvedl, že rozptylová studie vypracovaná PUDIS staví svoje tvrzení na základě emisních faktorů používaných v minulosti. Aktuálně běžně používané faktory jsou poněkud odlišné. To ovlivňuje rozdíly ve vyhodnocení celkových emisí, které z výduchu budou vycházet. Dále tato studie také nepostihuje dostatečný rozsah referenčních bodů, zejména směrem na západ, kde se nachází obytná zástavba, která může být výduchem významně ovlivněna. Další výhradou ke studii je chybějící posouzení koncentrací rozptýlených znečišťujících látek ve vyšších patrech okolních obytných budov.

Na závěr Maňák uvedl, že v předložené rozptylové studii jsou určité nedostatky. Ty však podle něj nezpochybňují celou studii. Na základě znalecké úvahy se domnívá, že se hodnoty a výsledky po opravě výpočtů nebudou od původních lišit zásadně či řádově.

Ing. Brechler zmínil nepřesnost uvedených větrných růžic, kdy ze studie není jasné, je-li platné grafické vyhotovení či slovní popis, přičemž tato dvě vyjádření vzájemně neodpovídají a jsou dokonce protichůdná.

Dále proběhla poměrně rozsáhlá diskuse se zaměřením na výhrady členů občanského sdružení k odbornému posudku a posléze se zaměřením na co nejpreciznější provedení nové rozptylové studie.

Po diskusi členů komise a přítomných hostů bylo naformulováno toto usnesení Komise:

Usnesení k bodu programu č. 4

Podle odborného posudku RNDr. Maňáka ke studii rozptylu škodlivin vnášených do ovzduší výduchem Octárna v rámci provětrávání tunelu Městského okruhu stavba 9515 Myslbekova – Prašný most, vypracované společností PUDIS, a.s., obsahuje tato studie řadu nedostatků. Komise proto požaduje, aby byla zpracována rozptylová studie nová. Pro její správné zadání ustanovila pracovní skupinu odborníků ve složení Brechler, Maňák, Rychlíková, Bílek.

Komise pověřuje předsedkyni Tylovou úkolem tento požadavek projednat s ředitelem OMI MHMP Tomanem a vyzvat ho k zadání této nové rozptylové studie.

 

Výsledek hlasování:

Přítomno: 6, Pro: 6, Proti: 0, Zdržel se: 0    Usnesení bylo přijato

 

 

Další schůzka komise byla stanovena na středu 10.10.2007 od 17 hodin.

 

 


 

 

Zapsal:  Mgr. Pavel Mojžíš

Schválila: Ing. Eva Tylová – předsedkyně komise

6. ledna 2010
6. ledna 2010