Zápis z 9. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 7.10.2004

 

 

Přítomni: pánové Horák, Novotný, Gál, Gregar, Kovářík, Laudát, Vlasák, Šulc

        paní Samková, Vaculová, Havlová

Nepřítomni:  pánové Habrnál (nemoc-omluven), Mihaliček, Prokeš (omluven)

Hosté: Novák, Svobodová, Kluzová, Ossendorf, Polák.

 

Výbor zahájil a řídil předseda výboru Ing. Horák. Zápis ověří pan Vlasák. Zapisovatelkou je Ing.Vaculová. K zápisu z 8. zasedání VŽP není námitek. Schváleno všemi hlasy.

 

Program:

 

Plán hospodaření s odpady (dále jen POH) hl.m.Prahy

Posouzení vlivů návrhu POH hl.m.Prahy na životní prostředí (dále jen SEA POH Praha ) 

Problematika koncepce cyklostezek

 

Ing.Šulc uvedl dvě prezentace, které slovem doprovodili zpracovatelé. Všichni členové výboru obdrželi od OIM MHMP předem podklady v elektronické podobě.

a)    připravovaný koncepční materiál Plán odpadového hospodářství hl.m. Prahy jako kraje

V diskusi bylo poukázáno na problematiku realizovatelnosti investičních nákladů, na rozpor mezi ideálním řešením a možnostmi jeho financování, zaostávání za vyspělými státy EU zejména v separaci komunálního odpadu, na přínos nových technologií, výsadní místo Prahy mezi ostatními kraji v míře separace odpadů  (dle sdělení ředitele OIM je Praha na třetím místě v množství (podílu) vytříděného odpadu z krajů ČR) atd.

 

b)     informace o postupu prací na SEA POH Praha.

 Diskutována byla výše přímých a nepřímých nákladů jednak na zpracovaní SEA POH, jednak na realizaci záměru a jeho závaznost, potřeba zkonkretizování potřeb na základě reálných parametrů.

Ing.Horák podal návrh na ukončení diskuse, který nebyl schválen. Ing.Kovářík požadoval jasné stanovení cílů: např. jakého % třídění chce hl.m.Praha dosáhnout, harmonogram, financování atd. Ing.Laudát podpořil požadavek na jasné stanovení cílů, požaduje klíčová data. SEA je příliš složitá a obecná. Problém spočívá i zákoně o odpadech samém. Měl by být jednoduchý, reálný, tj. splnitelný a vymahatelný .

JUDr.Ing.Novotný poukázal na nutnost prosazování strategických dokumentů pro zajištění ochrany kvality života obyvatel Prahy a jejich působení na podnikatelské prostředí, potřebu získání a porovnání přesných čísel. Ing. Laudát poukázal na neprůhlednost  legislativního prostředí při posuzování vlivů na ŽP a zbytečné prodražování staveb.

Diskuse byla ukončena usnesením.

Usnesení:

Výbor bere na vědomí postup prací na přípravě Plánu odpadového hospodářství hl.m.Prahy. VŽP ZHMP požaduje, aby  OIM MHMP připravil členům výboru v  přehledné a jednoduché formě vybraná podstatná data a údaje týkající se OH.

Byla podána informace o přípravě novely obecně závazné vyhlášky hl.m.Prahy 24/2001,  kterou se stanoví systém shromaždování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňovaní komunálních odpadů vznikajících na území hl.m.Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech) .

 

Informace o cyklostezkách.

Ing.Horák požádal zástupce ÚDI a ing.Vaculovou o úvod do problematiky, zejména soulad koncepčních materiálů hl.m.Prahy s Národní strategií rozvoje cyklistické dopravy ČR.

Bylo konstatováno, že materiály schválené RHMP ( usnesení 0544 ze dne 29.4.2003, 1610 ze dne 4.11.2003, ) se zabývají výhradně technickými parametry, např. typy cyklistických stezek, pravidly provozu atd.

Koncepční materiál, návrh hlavního skeletu sítě cyklotras a cyklostezek vznikl již v roce 1993 a ačkoliv byl dle sdělení ÚDI upravován (novelizován), není provázán s Národní strategií rozvoje cyklistické dopravy ČR. Je však koncipován tak, aby postihl hlavní tahy, umožnil tranzit napříč městem a navazoval na cyklotrasy ČR. Během diskuse se členové výboru shodli na tom, že chybí koncepce, která by stanovila priority, cíle a opatření, vyhledávání nových cyklostezek a harmonogram prací na jejich budování, že není dostatečná spolupráce s městskými částmi. Ing.Pavel Polák informoval o tom, že z pověření pana primátora rozeslal dopisy na všechny MČ hl.m.Prahy se žádostí o spolupráci na vyhledávání a realizaci nových cyklostezek, avšak odezva byla velmi malá. Za největší problém považuje ÚDI, ing.Polák i TSK jako investor cyklostezek majetkoprávní vztahy k dotčeným pozemkům. Mnohé trasy nelze realizovat z důvodů nesouhlasu vlastníků dotčených pozemků.

Usnesení :

VŽP ZHMP

doporučuje :

  1. zpracování uceleného metodického postupu pro vytváření cyklostezek a cyklotras na území hl.m.Prahy
  2.  zpracování návrhu systému financování
  3. stanovení garantů za jednotlivé kroky  i za celý projekt .

 

Žádá odbory a sekce MHMP SÚRM, STR, RDO, DOP, OMZ  a organizace ÚDI a TSK o přípravu  materiálu uvedeného pod body 1-3..

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

Ing. Kateřina Vaculová

tajemnice výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

Petr Vlasák

člen výboru ŽP ZHMP

 

4. ledna 2005
4. ledna 2005