Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast výstavnictví, veletržních a kongresových aktivit na území HMP

ze dne 16.12. 2003

Přítomni :  dle prezenční listiny (v příloze)

Omluveni: RNDr. J. Witzany, PhD., JUDr. F. Hoffman, Ing. M. Veselá

V úvodu byla schválena účast hostů ing. Laudáta, člena představenstva PVA, a.s. a ing. Fibigera, předsedy představenstva PVA, a.s. na jednání a  představena nová tajemnice komise pí Mareie Patková. Současně byl členy komise schválen program jednání s tím, že podklady pro jednání byly rozeslány v dostatečném předstihu: 

1)  Projednání „Projektu PVA a.s. a jeho dalšího rozvoje“ (předloženo písemně)

2)  Zajištění postupu k dopracování koncepce rozvoje a integrace výstavnictví v hl. m. Praze (písemně předložená koncepce přijatá usnesením ZHMP č. 31/54 ze dne 28.6.2001)

3)  Zpráva veletržních areálů Incheba Praha – Výstaviště a PVA a.s. Letňany  k dosavadnímu průběhu veletržních akcí v hl. m. Praze v roce 2003 a předpokládaný vývoj v r. 2004 (ústní informace) 

K bodu 1)

JUDr. Hulinský

uvedl, že  stanovisko za HMP k projektu PVA, a.s. bylo předáno písemně a bylo dále zapracováno do projektu, který byl jedním z hlavních bodů jednání Valné hromady PVA, a.s. dne 10.11.2003, dále upozornil, že obdržel další dokumenty, a to Shrnutí základních výsledků uskutečněné studie proveditelnosti projektu PVA a dále pak Přehled hlavních úkolů a alternativních kroků realizace projektu PVA.

Ing. Fibiger

sdělil, že pokračuje komplexní příprava projektu pro definitivní postup směřující do dalších etap s cílem mít v ruce argumentaci o správných krocích , zejména v analytické části a z naznačených cest zvolit tu nejvýhodnější jak pro PVA, tak pro město.

Ing. Laudát

Materiál konzultoval s předsedou komise s tím, že celý projekt se mu jeví jako nešťastný a musí se dostat do režimu, kde na první straně budou peníze (doposud nedal nikdo ani korunu), protože jinak bude boj o integraci pražského výstavnictví nereálný, nastínil vznik 3 materiálů, které doplní projekt, z nichž  1. by byl veřejný dokument – výrazně politický (podpora města) - propagace Prahy, vč. dalšího nástinu pražské aglomerace, 2. ekonomický - neveřejný - tvrdý business, pouze pro zainteresované společnosti s výsledky vstupní analýzy – v jakém stavu je společnost PVA, předložit  podklady pro potencionální investory – předpoklad projektu – návratnost projektu,  3. materiál by měl obsahovat vstupní předpoklady, vč. finančních prostředků – úvěry atd., jako příklad uvedl klasický úvěr návratnosti na 6% na dobu 10 let s odkladem 3 let. Získání vhodného investora – partnera záleží na kvalitě vstupních podmínek. Základní otázka zní,  zda město Praha bude mít supermoderní výstaviště, anebo ne - základem jsou samozřejmě peníze na projekt. Pro další realizaci projektu  je důležité zajištění  formy a rozsahu další účasti HMP  – nutno vidět i multifikační efekt – daňové dopady v budoucnosti a hledání vhodných investorů. V této souvislosti nutno říci, že  Holešovické výstaviště nelze považovat za konkurenci, neboť by v budoucnosti mělo být zaměřeno na menší výstavní akce. Výsledky analýzy by měly být zpracovány do 15.1.2004 a neměly by být určeny pro veřejnost. 

P. Žďárský

upozornil, že dopravní studie nebyla Z MČ Phy 9 schválena po 2 ½ letech, původní studie  na silnici z centra Kbel – Mladá Boleslav byla 800 osob /hodinu a dnes činí 2000/hodinu.. Dopravní situaci nelze přes veškeré snahy zmapovat. V rámci tohoto projektu upozorňuje na nápor na E 55 zejména směrem na Prahu, kdy projekt před schválením v této části uváděl 1500 osob/hodinu a je snaha o odklonění dopravy. Doporučuje přepracování dopravní situace -  zejména na úseku Mladoboleslavská – Toužimská.

Ing. Čepek

Základní údaje již byly řečeny, je nutné vycházet ze skutečností (chybné údaje v púrojektu za Inchebou  Praha byly zodpovězeny přímo ing. Laudátem),  zmínil objektivitu posouzení – u BVV v nové výstavbě to byly v 1. etapě investice za 2 miliardy Kč – zisk 200 mil. Kč po zdanění Brno vytvořilo v r. 1996, kdy bylo na vrcholu své činnosti a v současných podmínkách to již nelze realizovat.  Upozornil na další hlediska – efekty výstavařiny,  pro příklad uvedl situaci v SRN – největší veletržní průmysl v Evropě – většina investic je určena ke zlepšení původních výstavišť, pouze ve 2 případech byly vybudovány veletržní areály – Mnichov a Lipsko , a to bez účasti soukromého kapitálu,  problémy s návratností investic, integrace na pražské veletržní scéně , kde jsou soukromé společnosti, využitelnost areálu apod. – tato hlediska je nutné znovu zvážit a posoudit zda tento projekt bude životaschopný.

Ing. Dušek

projekt je nutný nasměrovat jako spojovací článek mezi Evropou východní a západní.

Ing. Laudát

Doporučil provést inventuru všech usnesení, která byla přijata k projektu, a to z důvodu, aby došlo k jejich sjednocení a nebyl rozporuplná v návaznosti na nově vznikající - některé zručit, jiné doplnit.

P. Žďárský

Otázka zní, co se změnilo oproti původnímu materiálu, domnívá se , že se nezměnilo nic. Město projekt financovat nebude a nemůže opustit tuto myšlenku – to platí pořád. Buď se najde vhodný investor (ne  spekulant), zvážit svůj podnikatelský záměr  - najít investora – rizika společnosti. Zapomenout na Letiště Kbely, které nikdy nebude pro potřeby Letňanského areálu využíváno.

RNDr. Němec

od počátku se jedná o stejný materiál, nic se nezměnilo, musí se najít vhodný investor.

Ing. Fibiger

nechce polemizovat o ekonomických výdajích. Ing. Čepek byl požádán o pomoc při dopracování projektu -  zapracování změn, ke kterým došlo na Výstavišti Praha.

JUDr. Hulinský

Město již investovalo cca 160 mil. Kč do křižovatky, 500 mil. Kč metro atd., letošní rok musí být hraniční a musí být rozhodnuto jak dál

Závěr

Komise pro oblast výstavnictví, veletržních a kongresových aktivit bere na vědomí Projekt PVA a jeho další rozvoj.

Konstatuje, že předložená řešení dalšího postupu jsou specifikována ve 4 variantách a v nejkratším možném čase bude nutné tyto varianty vyhodnotit a shodnout se na využití nejproduktivnějšího řešení.

K zajištění výše uvedeného a nedílnou součástí  financování celého projektu je zajištění strategického finančního partnera.

Komise doporučuje, aby ve smyslu projektu a variant řešení byla přepracována příslušná stať Koncepce rozvoje a výstavnictví v hl. městě Praze, která pro projednání v komisi bude v 1. čtvrtletí 2004 předložena k jednání Radě HMP.

Komise doporučuje provést do 31.1.2004 inventarizaci všech usnesení k Projektu PVA, vč. vyhodnocení jejich plnění.

Komise bere na vědomí zprávu člena představenstva PVA ing. Laudáta o doplnění Projektu ve smyslu jeho vystoupení na jednání komise.

Komise doporučuje vypracování stanoviska k dořešení dopravní situace, zejména na úseku Mladoboleslavská – Toužimská.

O změnách v Projektu budou členové komise informováni na jejím příštím zasedání zástupci PVA.

K bodu 2 

JUDr. Hulinský

Uvedl, že Rada HMP  uložila dopracovat Koncepci rozvoje a integrace výstavnictví v hl. m. Praze schválenou ZHMP usnesením č. 31/54 ze dne 28.6.2001 o nové skutečnosti, zejména v souvislosti s přijetím ideového záměru obnovy a rozvoje Výstaviště-Praha a dnes projednávaným projektem.   Domnívá se, že materiál bude třeba dopracovat o nové číselné a statistické údaje, protože zahrnuje období do roku 1999. Dopracování se tedy bude týkat vývoje a výsledků v letech 1999 až 2003.  Z tohoto pohledu bude třeba získat nový pohled v koncepci uváděný v kapitole 5 – Analýza veletržního průmyslu.  Dále doporučuje, aby kapitolu 6 – upravila dle nových skutečností svým návrhem Incheba Praha, protože se jedná o prostor Výstaviště Praha – Holešovice. Kapitolu 7, aby doplnilo o nové skutečnosti vycházející z projektu a variantních řešení PVA, a.s. ve spolupráci s ABF, a.s., protože se jedná o výstaviště v Letňanech. A konečně kapitolu 8, která se zabývá KCP – doporučuji vyhodnotit KCP.   Na základě získaných podkladů by měla být upravena kapitola 11 a 12 – Trendy a cílové řešení.

P. Žďárský

Tato modifikace by měla být vodítkem  pro rok 2004, je nutné přehodnotit a aktualizovat nové termíny.

Ing. Laudát

Uvedl, že  v tržním prostředí si musíme říct, co bude cílem koncepce – projektu, udělat analýzu. Město již část kroků udělalo – metro, křižovatka atd., neboť město nebude Projektu prioritní. Je nutné vzít jako standardní koncept – business projekt – buď někdo peníze dá, nebo ne, v záporném případě projekt zrušit a vrátit pozemky. Jediným testem v současnosti jsou investoři – BVV, kteří  jsou ochotni do projektu jít. V této souvislosti nelze hledat konkurenční prostředí.

Závěr

Incheba Praha s.r.o, PVA, a.s. a KCP, a.s. zaktualizují kapitoly 6, 7 a 8 a v návaznosti na tuto aktualizaci, kterou projedná komise bude ustavena pracovní skupina z členů komise a dalších odborníků, která dopracuje ostatní navržené změny v koncepci, předloží jej do jednání komise a po projednání do Rady HMP.

Zpracování v uvedených organizacích lze stanovit termínem  15.2.2004 a ukončení prací na dopracování koncepce termínem 15.3.2004 tak, aby po projednání v komisi, mohla být upravená koncepce předložena do Rady HMP v průběhu dubna 2004.

K bodu 3

JUDr. Hulinský

 Písemně byli požádáni ředitelé areálů Výstaviště Praha a PVA Letňany o informaci k průběhu veletržních akcí 2003.

Ing. Čepek – Výstaviště Praha

  • Přes obecně komplikovanou situaci na výstavním trhu v České republice, provázenou zánikem některých veletržních aktivit (Protech, Reko) se Inchebě Praha podařilo stabilizovat počet výstavních a veletržních akcí na Výstavišti. Celkem se jejich počet ustálil na cca 50 akcích, což v obsazených brutto metrech představuje pro letošní rok 256.000 m2.
  • Do areálu se podařilo získat řadu nových pravidelných akcí, např. Vodovody – kanalizace, Bydlení, Roadware, Cleantec, Antik, Výstavy stanů, Retro Prag, Veteran Car Show. V roce 2002 zde proběhly akce Eurotab a Polská národní výstava.
  • Incheba Praha rovněž započala s organizací nových výstav - Caravan show, Yacht show, Móda Praha, v roce 2004 nový projekt Pragointerier – Living.
  • V příštím roce proběhne rovněž Výstava čínských výrobků, v jednání je projekt EuroAsia 2004.
  • Spektrum akcí doplnily další pravidelné akce pro veřejnost např.:Corvette meeting, Astrovíkendy, Hrnčířské trhy, soutěže v breakdance Floormasters, pravidelné hudební večery ve Stromovce Garden, rockové koncerty v Malé sportovní hale.
  • V listopadu a prosinci se Výstaviště stalo místem konání vstupních testů pro budoucí pracovníky Evropské unie.
  • Klienti ocenili úpravy a rekonstrukce, které vedly ke zkvalitnění celkového vzhledu jednotlivých pavilonů, jejich zázemí a služeb na Výstavišti. To se odrazilo i na počtu jednorázových akcí (galavečery, firemní prezentace, bankety, koncerty), jejichž počet vzrostl meziročně (2002 – 2003) o 25%. Celkový počet jednorázových akcí činil v roce 2003 cca 50, oproti roku 2002 (40).

Ing. Fibiger – PVA

V r. 2002 pořádáno celkem 32 akcí , celkem 95 výstavních dnů, všechny akce  auditované,  došlo ke zlepšení proti původní statistice, cca 240 tis. m2 výstavních plochy – cca 415 tisíc návštěvníků – ve srovnání s Brnem 50%, celkem 5606 vystavovatelů, statistika roku  2003 není uzavřena, lze očekávat mírný nárůst, struktura výstav ABF – stejná kapacita, 20-25 % nárůst u akcí doplňujících

Závěr:

Komise bere na vědomí informace zástupců Výstaviště Praha a PVA Letňany o dosavadním průběhu veletržních akcí v r. 2003.

Pan  Žďárský v zastoupení předsedy komise poděkoval za účast s tím, že další jednání by se mělo uskutečnit koncem února 2004 k vyhodnocení podkladů Incheby, PVA a KCP a ustanovení pracovní skupiny k dopracování koncepce a na základě tohoto jednání bude dohodnut další postup jednání  komise.

Zapsala : M. Patková (tel. 236002296,fax 2360007081, e.mail:marie.Patkova@cityofprague.cz)

Odsouhlasil : předseda komise JUDr. Petr Hulinský

30. listopadu 2004
30. listopadu 2004