Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území hl.m. Prahy

ze dne 4.3. 2004

 

Zápis z jednání komise RHMP pro oblast národnostních menšin

 na území hl. m. Prahy

 

ze dne 4. 3. 2004

 

Místo konání: MHMP – Mariánské nám. 2, Praha 1,

  zasedací místnost 349 / 3.patro

Přítomni:

Dle prezenční listiny

Hosté: Společnost přátel Gruzie - pan S. Akhvlediani a J. Dabrundashvili

 

Program:

1.  Informace o výsledcích grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.

2.  Příprava důležitých akcí národnostních menšin v r. 2004.

3.  Shrnutí zpráv o činnosti občanských sdružení národnostních menšin za rok 2003.

4.  Různé.

5.   Diskuse. 

 

Důležité upozornění:

Změna termínu 4. jednání komise, které se uskuteční místo původně plánovaného termínu dne 1. 4. až následující týden dne 8. 4. 2004 od 17.00 h v budově MHMP - Mariánské nám. 2, Praha 1, zasedací místnost č. 349 / 3. patro.

 

·  Dr. Balvín zahájil jednání komise, omluvil nepřítomnost radní Mgr. Hany Halové, kterou zdržely pracovní povinnosti na jednání v domově důchodců

 

1.  Informace o výsledcích grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.

 

·  Mgr. Černá informovala o současném stavu grantového řízení, kdy na základě usnesení Rady HMP č. 0285 ze dne 24. 2. 04 byly přiděleny granty pro oblast národnostních menšin ( členům komise rozdán materiál - přílohy č. 1 a 2 usnesení Rady HMP č. 0285 ). Výsledky grantového řízení jsou k dispozici také na internetových stránkách hl. m. Prahy : www.praha-mesto.cz  na úřední desce pod označením SEK  342 / 04 ( příloha č. 1 a 2 usnesení Rady HMP č. 0285 ). Každé občanské sdružení, které podalo žádost o grant v Celoměstských programech podpory aktivit národnostních menšin pro rok 2004, bylo písemně vyrozuměno o výsledku. V případě, že byl grant občanskému sdružení přidělen, bylo sdružení vyzváno k podpisu darovací smlouvy v období od 15. 3. do 31. 3. 2004 ( nejlépe na základě předchozí domluvy termínu u Mgr. Černé, MHMP - Mariánské nám. 2, Praha 1, místnost č. 37, tel.: 2 3600 2107 )

·  Ing. Landa vznesl připomínky ke grantovému řízení a vznesl dotaz, zda je možné odvolat se proti rozhodnutí. Informoval o nepřidělení grantu projektu, na který žádá podporu u MHMP již několik let ( vydání knihy Ing. Landy - Život v Československu - Česku do i po sametové revoluci r. 1989 a ještě o mnohém jiném ( očima českého reemigranta z Ruska ) období let 1947 - 2003 ).

·  PhDr. Sulitka, CSc. ujistil , že právo odvolání se k orgánu, který rozhoduje v rámci nějakého řízení, vždy existuje a tedy i v případě grantového řízení. Upozornil, že na základě zákona č. 218 / 2000 o rozpočtových pravidlech ( základní právní norma o nakládání s finančními prostředky z veřejného rozpočtu ), neexistuje právní nárok na dotaci. Tato dotační politika je platná i v jiných zemích a subjekt účastnící se grantového programu by měl do řízení vstupovat s tímto vědomím.

·  Dr. Balvín upřesnil, že odvolání by mělo být směřováno k Radě hl. m. Prahy, k radní Mgr. Haně Halové. Upozornil však, že v případě odvolání bude patrně kniha předložena k posouzení a vyjádření nezávislých odborníků - recenzentů. A v dané situaci je rozhodnutí RHMP neměnné.

V následujícím grantovém řízení bude nutné přiložit rukopis a to i v českém jazyce v případě publikace cizojazyčné, dále posudky renomovaných recenzentů a MHMP si také nechá vypracovat posudky nezávislých odborníků. Důležitou roli při posuzování hraje i obsahová stránka díla.

·  Ing. Popov požádal o zkrácení připomínek vystupujících a zdůraznil, že rozhodnutí Rady HMP nelze změnit a je třeba jej respektovat. Je možné snažit se přesvědčit o důležitosti projektu v procesu podávání projektů.

·  Dr. Balvín ještě připomenul, že doporučuje pro další grantové řízení projekty směřovat koncentrovaněji do menšího počtu projektů, aby nebylo velké množství žádostí jednoho občanského sdružení.

 

2.  Příprava důležitých akcí národnostních menšin v r. 2004.

 

·  Ak. mal. Krumphanzlová informovala o připravované výstavě v Galerii Josefa Sudka, kde se v rámci festivalu Khamoro 2004 uskuteční výstava fotografií - ohlédnutí za uplynulými ročníky festivalu. Termín je plánován kolem 25. 5. 2004.

·  Dr. Balvín upozornil na 4. setkání národnostních menšin, jehož součástí bude opět konference a výstava Prolínání II Příprava těchto akcí je na programu dubnového jednání komise dne 8. 4. 2004. Zdůraznil také, že každá akce pořádaná národnostními menšinami je důležitá a podpora HMP patří demokraticky všem akcím, nejen velkým festivalům.

 

3.  Shrnutí zpráv o činnosti občanských sdružení národnostních menšin za rok 2003.

 

·  Dr. Balvín informoval o stavu odevzdaných zpráv o činnosti občanských sdružení národnostních menšin za rok 2003 ( členům komise rozdán materiál s odevzdanými zprávami o činnosti i informací o neodevzdaných zprávách ). Upozornil, že o tuto zprávu jsou členové komise žádáni již několik měsíců a měla zmapovat současný stav jednotlivých národnostních menšin v hl. m. Praze - práci občanských sdružení apod. Členové komise jsou zástupci za národnostní menšinu a nikoliv pouze za své občanské sdružení. Do 15. 3. 2004 musí být odevzdána zpráva panu místopředsedovi vlády Dr. Marešovi a zprávy od členů komise mají být podkladem pro zpracování této zprávy.

·  Dr. Oláh a pan Havel upozornili, že zpracovat zprávu za celou národnostní menšinu je složitější než za občanské sdružení.

·  Paní Filová informovala o setkání romských neziskových organizací, která budou pravidelná a poskytne členům komise dr. Oláhovi a paní Gailové zápis, aby byli lépe informováni.

·  Dr. Balvín zdůraznil, že dosud neodevzdané zprávy je nutné odevzdat v tištěné podobě i elektronické. Připomenul, že členové komise mají sami zajistit vzájemnou informovanost v rámci národnostní menšiny a poskytnout informace MHMP. Pro MHMP není možné obesílat veškerá občanská sdružení.

·  Mgr. Beňo a Ing. Zolotarev, CSc. přislíbili nápravu a zpracování zprávy o činnosti za národnostní menšinu.

 

4.  Různé.

 

·  Ing. Popov prezentoval práci MČ Praha 11 s dětmi různých národností  - konkrétně trojjazyčný kalendář Spolu v srdci Evropy ( česko - slovensko -polský , rozdal členům komise tento kalendář )

Dále nabídl možnost bezplatného zajištění prostor v budově ÚMČ Praha 11, pro aktivity národnostních menšin.

·  Dr. Balvín připomenul, že možnost zajištění prostor na MHMP pro aktivity národnostních menšin prostřednictvím pracoviště pro oblast národnostních menšin také trvá.

Přivítal na jednání pana Matolu, syna Ing. Matoly, kterého na jednání zastupuje z důvodu nemoci Ing. Matoly, a kterému přeje za komisi brzké uzdravení.

Dále nového člena komise Mgr. Novotného - člen odborník, který se věnuje práci v rámci německé národnostní menšiny.

·  Mgr. Novotný pozdravil komisi a krátce se představil.

·  Dr. Balvín zhodnotil, že je dobré, že je komise rozšířena o pohled odborníků a informoval o důležitosti publikační činnosti zaměřené na problematiku národnostních menšin, která je hl. m. Prahou vydávána. Například zaznamenal kladný ohlas na sborník Praha a národnosti, který byl podkladem pro vědeckou práci docenta Nekvapila z UK a stejně tak Koncepce politiky HMP ve vztahu k národnostním menšinám, o kterou díky dvojjazyčné verzi projevilo zájem i Evropské multikuturní centrum v Bruselu.

Požádal zástupce ze Společnosti přátel Gruzie o představení aktivit společnosti a připomenul, že komise je pro oblast národnostních menšin, ale ráda bude komunikovat i s cizinci, kteří se chtějí integrovat. Tuto práci má na starost na MHMP zejména Komise RHMP pro integraci cizinců.

·  Pan Jimi Dabrundashvili seznámil členy komise s činností Společnosti přátel Gruzie, která má cca 80 členů. Většinou se jedná o Gruzínce, ale i Arménce. Rádi by spolupracovali s MHMP.

·  Ing. Popov požádal i o informaci ve věci možnosti čerpání finančních dotací z EU - strukturálních fondů, zda je možné je využít i pro oblast národnostních menšin. Dále upozornil na problematiku nárůstu počtu dětí různých národností v MŠ a ZŠ v Praze a zeptal se, jaké jsou zkušenosti s výukou a s tímto problémem.

·  Dr. Balvín přiblížil problematiku Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 ( JPD 3 ) , který je zaměřen na rozvoj lidských zdrojů a  dr. Balvín spolu s paní Filovou byli vyzváni, aby podali informace, které jsou podkladem pro další práci v oblasti JPD 3. Dr. Balvín navrhoval zaměřit dotační programy na publikační a kulturní činnost, ale také navrhoval rozšíření o oblast výchovy a vzdělávání.

·  Ing. Trojan, CSc. upřesnil, že se podílel na přípravách JPD 2 a JPD 3, z nichž JPD 3 je zaměřen na rozvoj lidských zdrojů a je zde šance prosadit problematiku národnostních menšin. Příprava nebyla jednoduchá a navrhl, aby do komise byl pozván zástupce MHMP pracující v oblasti JPD 3. Připomenul také důležitost vzdělávání dětí jiné než majoritní příslušnosti. Upozornil, že vstupem do EU posílí trend navýšení počtu žáků jiné národnosti ve školách. Upozornil také na Úmluvu Rady Evropy týkající se vzdělávání v jazyce etnických a národnostních menšin a bylo by zajímavé znát, jaký je vývoj v této záležitosti.

·  Ak. mal. Krumphanzlová navrhla také přizvat do komise zástupce z odboru školství, aby mohl komisi informovat o práci v oblasti vzdělávání dětí jiné než majoritní příslušnosti.

·  Dr. Balvín uvedl, že hovořil se zástupkyní odboru školství a ta naopak požadovala informace od národnostních menšin. Připomenul, že projekt Domu národnostních menšin zahrnuje i oblast výchovy a vzdělávání. Přislíbil pozvání Mgr. Prokopa - vedoucího odd. implementace JPD pro Cíl 3 ( odbor fondů EU ).

·  Paní Filová doplnila, že jednala již s oddělením implementace pro Cíl 3 a ještě nejsou k dispozici konkrétní záležitosti. JPD 3 není ještě ucelený a pravděpodobně v srpnu by měly být k dispozici konkrétní informace.

·  Dr. Balvín závěrem upozornil, že vstupem do EU bude nutné se přizpůsobit normám požadovaným EU.

 

 

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 4. března 2004

Zapsala: Mgr. Jana Černá

19. března 2004
19. března 2004