Zápis z jenání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP, ze dne 13.1.2005

 

Termín konání: 13. ledna 2005, 17.00 h

Místo konání: MHMP - Nová radnice, místnost č. 349 / 3. patro

 

Program:

1.    Informace o pracovním harmonogramu komise na I. pololetí r. 2005.

2.    Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

3.    Informace k přípravě souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za období uplynulých pěti let  (od r. 1999 do května 2005)

4.    Různé.

5.    Diskuse.

 

Dr. Balvín, CSc. omluvil malé zpoždění radní Mgr. Halové z důvodů probíhajícího rozhovoru pro média.

Zahájil jednání komise a přivítal všechny přítomné členy komise s přáním úspěšného roku 2005.

 

1.    Informace o pracovním harmonogramu komise na I. pololetí r. 2005.

Dr. Balvín, CSc. nastínil úkoly, které komisi čekají v 1. pololetí roku 2005 ( všichni členové obdrželi harmonogram s programem poštou ).

 

2.    Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

Mgr. Černá informovala o termínu jednání grantové komise, která by měla zasedat 26. ledna 2005 a ta podává návrh na udělení grantů Radě HMP ke schválení. Teprve na základě schválení usnesení Radou HMP budou seznámeni žadatelé o výsledku grantového řízení.

V letošním roce bylo podáno celkem 104 žádostí o grant a občanská sdružení žádají celkem o 12 150 855 Kč. Pro srovnání uvedla údaje z loňského roku, kdy požadovaná částka dosáhla 16 238 440 Kč a celkem podalo žádost 127 občanských sdružení.

Ing. Popov vznesl dotaz, zda musí být usnesení schváleno i Zastupitelstvem HMP.

Mgr. Černá upřesnila, že ne, jelikož přidělená částka v oblasti grantů národnostních menšiny nikdy nedosahuje takové finanční výše, aby bylo nutné schválení Zastupitelstvem HMP.

Dr. Balvín, CSc. upřesnil, že grant schvaluje Zastupitelstvo HMP tehdy, je-li 1 subjektu přidělena částka vyšší 2 000 000 Kč.

 

Radní Mgr. Hana Halová přivítala osobně členy komise, omluvila své zdržení způsobené tím, že se musela věnovat médiím a předala slovo Dr. Balvínovi, aby seznámil členy komise s dalším bodem programu.

   

3.    Informace k přípravě souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za období uplynulých pěti let  (od r. 1999 do května 2005)

Dr. Balvín, CSc. požádal členy komise, aby zpracovali souhrnnou zprávu o činnosti občanských sdružení národnostní menšiny, kterou zastupují a to za období uplynulých pěti let i počátku roku 2005 s výhledy do budoucna. Jedná se o obdobu zprávy, kterou v loňském roce odevzdávali všichni členové za období jednoho roku. Zpráva by měla být prezentována na plenárním zasedání 9. června 2005. Termín odevzdání je 3. března 2005, kdy je jednání komise.

Dr. Oláh požádal Mgr. Černou, zda by mu poskytla fotokopie výročních zpráv romských občanských sdružení, aby je mohl zapracovat do zprávy.

Radní Mgr. Halová doplnila, že komise jako poradní orgán Rady HMP musí dokumentovat svou činnost a materiál bude zpracován jako informace Radě HMP pro informaci o činnosti občanských sdružení národnostních menšin i komise. Zprávou je možné dát Radě HMP na vědomí pozitiva, negativa i podněty pro možnost další spolupráce.

Dr. Sulitka, CSc. podpořil zpracování zprávy, jelikož přináší možnost  monitoringu situace v oblasti národnostních menšin a výstupu projektů podpořených granty. Vláda ČR také každoročně zpracovává zprávu. Informoval, že zpráva byla se zájmem přijata i v poslanecké sněmovně. Její verze je i v anglickém jazyce uveřejněna na internetových stránkách. Ocenil snahu podobným způsobem monitorovat činnost a potřeby občanských sdružení národnostních menšin na území HMP. Projevil zájem o bližší informace k výstupu a prezentaci této zprávy.

Radní Mgr. Halová upřesnila, že výstupem by měla být nejen zmíněná prezentace na plenárním zasedání, ale i vydání sborníku doplněného fotografiemi, který by měl být poskytnut knihovnám jako studijní materiál.

Dr. Balvín doplnil, že by zpráva měla sloužit ke zhodnocení dosavadní práce a jako podklad pro přípravu koncepce pro následující období.

 

4.    Různé.

Ing. Tung, CSc. se zajímal o vydání sborníku z konference Metody výchovy a vzdělávání ve vztahu k národnostním menšinám a dále se zajímal o možnost grantové podpory projektů podporujících oblast integrace cizinců. Dále vyjádřil názor, že by pražské školy, kde je větší koncentrace žáků cizinců např. vietnamské národnosti ( případně již i těch žáků, kteří mají české občanství ) měly dostávat větší finanční podporu města.

Radní Mgr. Halová upozornila, že v případě základních škol není zřizovatelem HMP, ale jednotlivé městské části.

Ing. Popov souhlasil s radní Mgr. Halovou a doplnil, že této problematice městské části věnují péči a mají řešit tuto problematiku na základních školách.

Dr. Sulitka, CSc. reagoval na dotaz Ing. Tunga, CSc. ve věci podpory integrace cizinců prostřednictvím grantů a informoval, že problematiku integrace cizinců v současné době spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které také vyhlašuje dotační programy stejně jako Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo kultury ČR. Je tedy možné využít těchto možností. V otázce vzdělávání vietnamských dětí je povinností státu zajistit vzdělávání dětí a nejedná se tedy o problém vztahující se na vietnamské děti, ale na všechny děti bez rozdílu.

 

Dr. Oláh podal návrh na doplnění komise o dalšího zástupce za Romy a to z důvodů, že se jedná o nejpočetnější národnostní menšinu.

Mgr. Halová oznámila, že do následujícího jednání komise 3. února 2005, mají podat členové komise písemné návrhy na doplnění členů komise, případně návrh na doplnění za členy komise, kteří již nejsou členy občanského sdružení apod.

Dr. Balvín, CSc. upozornil Dr. Oláha, že Romové mají v komisi již 2 zástupce a dále romskou koordinátorku, která je členkou komise z titulu své funkce.

Poznámka:

Každá národnostní menšina má v komisi své 2 zástupce a navýšení o třetího zástupce v případě romské komunity by znamenalo porušení principu demokratické rovnováhy.

Ing. Matola podal návrh, aby za každou národnostní menšinu byl pouze 1 zástupce, který by měl až 5 zástupců, kteří by se mohli účastnit jednání komise.

Radní Mgr. Halová jasně zdůraznila, že o této variantě není možné jednat, jelikož mandát člena komise by mohl mít pouze oficiální člen komise schválený Radou HMP a komise nemůže mít neomezené množství členů.

Dr. Balvín, CSc. připomenul, že si členové komise mohou v případě potřeby přizvat hosta či odborníka.

Dále informoval o stávají situaci ve věci soudního sporu k Domu národnostních menšin, kdy podal Spolek elektrotechniků odvolání na zamítnutí jejich žaloby. Není tedy stále možné pokračovat v rekonstrukci.

Ing. Popov se zajímal, zda jsou vyčleněny finanční prostředky z rozpočtu HMP a zda se již uskutečnilo výběrové řízení na dodavatele stavby.

Radní Mgr. Halová ujistila členy komise, že v rozpočtu HMP je vyčleněna finanční částka na rekonstrukci Domu národnostních menšin a rekonstrukce je kompletně připravena, ale není možné ji zahájit, pokud není vyřešen soudní spor se  zcela jednoznačným rozhodnutím.

Paní Gailová vznesla dotaz, zda by nebylo vhodnější najít jiné prostory pro tyto účely.

Radní Mgr. Halová uvedla, že objekt určený jako plánovaný Dům národnostních menšin byl určen k těmto účelům a převeden na město Vládou ČR, tudíž do vyřešení sporu není reálné o dalším řešení uvažovat.

 

 

 

5.    Diskuse.

Pan Havel vznesl dotaz, zda rezignací ak. mal. Krumphanzlové z funkce člena komise nekončí akce výstav národnostních menšin.

Radní Mgr. Hana Halová uvedla, že je na návrhu komise, zda se bude výstava konat a jakým způsobem. Ak. mal. Krumphanzlovou je na základě návrhu komise možné oslovit jako externího pracovníka. Problémem je vždy diskuse nad tím, jaké autory vystavovat apod. Upozornila, že by byla ráda, aby v únoru členové komise oznámili, jakým způsobem vystavovat a nominovali umělce.

Dr. Balvín, CSc. upozornil, že návrhy by měly být písemně podány za každou národnostní menšinu a tyto návrhy budou podkladem k rozhodnutí.

Pan Havel zdůraznil, že obvyklejším postupem bývá výběr kurátora v jehož režii je pak samotný výběr autorů a děl.

Radní Mgr. Halová zopakovala, že na základě návrhů bude rozhodnuto o postupu, zda bude oslovena jako kurátorka výstavy ak. mal. Krumphanzlová, která bude celou organizaci kolem výstavy řídit nebo si každá národnostní menšina zvolí umělce, jehož díla chtějí prezentovat apod.

Na základě těchto písemných podkladů bude příští jednání komise rozšířeno o bod jednání , který rozhodne o konání výstavy národnostních menšin. Tento způsob předejde pak případným kritikám.

Dr. Miňová vyslovila názor, že by měla být případně oslovena ak. mal. Krumphanzlová, zda by vůbec měla zájem o další spolupráci a také, že by každá národnostní menšina měla jednotně vyslovit jasné stanovisko a názor. Dále informovala, že od roku 1992 funguje seskupení 15 - 16 slovenských občanských sdružení Fórum slovenských aktivit a nově ještě i podobné seskupení Slovenské fórum.

Dále připomenula, že uzávěrka k podání návrhů jednotlivých občanských sdružení do Mezinárodního folklorního festivalu Praha srdce národů 2005 je 25. ledna 2005.

Dr. Balvín připomenul, že i tato zpráva o seskupení občanských sdružení by měla určitě zaznít ve zprávě o činnosti občanských sdružení od r. 1999 - 2004.

 

Radní Mgr. Halová ukončila jednání komise.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 13. 1. 2005

Zapsala: Mgr. Jana Černá

26. ledna 2005
26. ledna 2005