Zápis ze 2. zasedání komise Rady HMP pro transparentní veřejnou správu, ze dne 18.4. 2007

 

 

 

Přítomni dle prezenční listiny:

 

RADA HL. M. PRAHY: Markéta Reedová - předsedkyně komise

ZHMP: JUDr. František Hoffman, Mgr. Petra Kolínská

MHMP: Ing. Martin Trnka, JUDr. Lenka Danielisová, JUDr. Richard Mařík – tajemník komise

OSTATNÍ ČLENOVÉ: Mgr. Hynek Kalvoda, Tomáš Kramár, Ing. Mgr. Oldřich Kužílek, plk. Mgr. et Mgr. Zdeněk Tomica, plk. Mgr. Vladimír Zimmel

 

Nepřítomni – omluveni: viz. prezenční listina

 

Program:

 

  1. Úvod
  2. Schválení programu
  3. Kontrola zápisu z minulého zasedání
  4. Etický kodex člena Zastupitelstva hl. m. Prahy
  5. Problematika udělování grantů v oblasti protikorupčních aktivit a otázky spojené s finanční podporou aktivit v této oblasti
  6. Informace o postupech při vyřizování stížností adresovaných orgánům hl. m. Prahy, s důrazem na podání, v nichž je poukazováno na možné korupční jednání
  7. Různé
  8. Závěr

 

K jednotlivým bodům programu:

 

ad 1) Úvod

    Jednání komise zahájila a řídila předsedkyně komise Markéta Reedová.

 

ad 2) Schválení programu

    Program 2. zasedání komise R HMP pro transparentní veřejnou správu byl schválen.

 

ad 3) Kontrola zápisu z minulého zasedání

    Zápis z 1. zasedání komise R HMP pro transparentní veřejnou správu byl schválen.

 

ad 4) Etický kodex člena Zastupitelstva hl. m. Prahy

 

V úvodním slově předsedkyně komise Markéta Reedová poukázala na složitost problematiky související s etickým kodexem, a to jak právní, tak z pohledu politického konsensu v chápání úlohy    a závaznosti této normy. Upozornila na  právní stanovisko zpracované JUDr. Renatou Scholzovou (AK se sídlem Praha 2, Blanická 28), posuzující problematiku oznámení o činnosti podávaných členy ZHMP podle Etického kodexu člena ZHMP. Tento právní rozbor označila společně se zprávou Transparency International ČR o hodnocení efektivity a adresnosti Etického kodexu člena ZHMP, ve vztahu k projednávané problematice za přínosný. Následně proběhla obsáhlá diskuse k danému tématu.

 

JUDr. František Hoffman upozornil na nutnost jasnosti a srozumitelnosti výkladu k postupu a způsobu vyplňování majetkových přiznání členy ZHMP, zvláště v souvislosti s vyplňováním jednotlivých položek, zejména u rodinných příslušníků. Jako možný krok uvedl úpravu vybraných formulací etického kodexu. Současně poukázal na nezbytnost dodržení právních předpisů při nakládání s těmito údaji, přičemž zdůraznil potřebu zachovat možnost veřejné kontroly.

 

Ing. Mgr. Oldřich Kužílek připomněl, že výkon funkce člena zastupitelstva a jeho majetkové poměry jsou věcí veřejnou.

 

Souhlasné stanovisko vyjádřil následně i pan Kramár, který dále upozornil na absenci sankcí za nevyplnění oznámení o činnosti členy ZHMP.

 

JUDr. František Hoffman uvedl, že by bylo vhodné problematiku sankcí za odmítnutí vyplnit oznámení o činnosti člena ZHMP dopracovat, přičemž jako potřebný krok doporučil oslovení předsedů politických klubů s cílem zjištění postoje členů ZHMP k této otázce. V této souvislosti poukázal na případnou možnost implementace postupu uložení sankce členu ZHMP přímo do některé právní normy.

 

Diskuse se dále zabývala vztahy mezi Etickým kodexem zaměstnanců hl. m. Prahy zařazených do Magistrátu hl. m. Prahy a Etickým kodexem člena ZHMP. Mgr. Petra Kolínská poukázala na rozbor Transparency International ČR, ze kterého vyplývá, že je potřeba etické kodexy tvořit tzv. „na míru“ a nelze převzít etický kodex jednoho systému a aplikovat jej na jiný.

 

Ing. Mgr. Oldřich Kužílek zdůraznil, že existuje spojitost mezi morálními hodnotami zastupitelů HMP a úředníků MHMP. Současný Etický kodex člena ZHMP není špatný, je však stále nedostatečný (např. chybí ustanovení o zákazu sebeprezentace v předvolebním období při využívání možností plynoucích z dosavadního výkonu funkce, apod.).

 

Ředitel MHMP Ing. Martin Trnka poznamenal, že dodržování Etického kodexu zaměstnanců hl. m. Prahy zařazených do MHMP, je vynutitelné a vymahatelné. Jako ředitel MHMP má v rámci svých kompetencí možnost v odůvodněných případech porušení Etického kodexu sankcionovat. U Etického kodexu člena ZHMP však tento princip není přípustný. Je potřeba v co nejširší shodě definovat co do Etického kodexu člena ZHMP patří s tím, že otázkou zůstává, zda je kodex bezpodmínečně nutné provázat se zákony.

 

Předsedkyně komise Markéta Reedová uvedla, že považuje za vhodné, aby zastupitelé HMP vyplnili oznámení o činnosti člena ZHMP dobrovolně, neboť tímto dávají veřejnosti zcela srozumitelný signál o transparentnosti veřejné správy. Bylo by však vhodné provést analýzu v samotném ZHMP k postoji v této problematice a současně i hlubší průzkum mezi veřejností, s cílem zjištění, jaké chování veřejnost od zastupitelů očekává.

 

JUDr. Lenka Danielisová v této souvislosti upozornila na právní výklad pojmu veřejný funkcionář a na některé aspekty problematiky zveřejňování osobních údajů a majetkových poměrů. Plk. Mgr. et Mgr. Tomica doporučil, aby byla členům ZHMP dána možnost podepsat souhlas se zveřejněním majetkových údajů, čímž by se zabránilo případným pozdějším žalobám ze strany členů ZHMP.

 

Usnesení:

 

Komise Rady HMP pro transparentní veřejnou správu

 

1. doporučuje

členům ZHMP

 

deklarovat svým podpisem souhlas s obsahem Etického kodexu člena ZHMP, včetně možnosti zveřejnění jimi uvedených údajů o majetku.

 

2. doporučuje

Radě HMP  a svým členům, kteří jsou členy ZHMP

 

iniciovat, na základě odborných posudků a ve smyslu připomínek, které zazněly v diskusi, aktualizaci Etického kodexu člena ZHMP

 

ad 5) Problematika udělování grantů v oblasti protikorupčních aktivit a otázky spojené

    s finanční podporou aktivit v této oblasti

 

Diskusi k tomuto bodu jednání zahájila předsedkyně komise Markéta Reedová, která ostatní členy komise informovala o dočasném odložení záměru udělování grantů v této oblasti. Dle jejího zjištění je dosud problematický rozsah poptávky po finančních podporách u institucí, které by pro udělení grantů přicházely do úvahy a nejasné jsou i konkrétní přínosy takto vynaložených veřejných finančních podpor pro hl. m. Prahu. Potřebné je i ověření zpětné reakce ze strany veřejnosti k takto případně vynakládaným veřejným prostředkům. Současně společně s JUDr. Františkem Hoffmanem poukázali na otázku potřebnosti obecnějších změn v  oblasti udělování grantů hl. m. Prahou, popř. hledání nového komplexního modelu přerozdělování veřejných finančních podpor  s cílem zajistit    a  nastavit transparentnější způsob přerozdělování veřejných finančních prostředků.

 

Mgr. Petra Kolínská z hlediska případného udělování grantů v oblasti protikorupčních aktivit doporučila podporovat ty organizace, které monitorují nejrůznější oblasti veřejného života v hl.m.Praze, byť by se nemusely přímo zabývat problematikou korupce. Členové komise dále krátce diskutovali o možnosti existence tzv. „černé listiny“ organizací nedostávajících od města žádné granty (zda jsou poznatky k její případné existenci). Ing. Mgr. Oldřich Kužílek otevřel otázky vztahující se k vyhodnocování účinnosti protikorupčních opatření orgánů hl.m. Prahy včetně možnosti zajistit toto vyhodnocování dodavatelsky.

 

Pan Tomáš Kramár doporučil, aby v souvislosti s možnou podporou projektů v oblasti protikorupčních aktivit  byly více oslovovány školy, neboť u studentů lze předpokládat jiný, nezatížený pohled na celou problematiku korupce.

 

Komise vzala informaci předsedkyně komise na vědomí.

 

ad 6) Informace o postupech při vyřizování stížností adresovaných orgánům hl. m. Prahy, 

    s důrazem na podání, v nichž je poukazováno na možné korupční jednání

 

Úvod do této problematiky provedl tajemník komise a ředitel OMK MHMP JUDr. Richard Mařík, který členům komise popsal základní postupy při vyřizování stížností adresovaných orgánům HMP, včetně stížností, ve kterých je poukazováno na možné korupční jednání. Tyto postupy jsou upraveny v Pravidlech pro přijímání a vyřizování petic a stížností podaných orgánům HMP, která byla schválena usnesením Rady HMP č.2076, ze dne 20.12.2005 (dále jen Pravidla). V případě podání obsahujících zmínky o možném korupčním jednání poukázal na část IV, čl. 7 uvedených Pravidel, které upravují postup při anonymních podání a podání na možné korupční jednání. Součástí přiloženého spisového materiálu byl věcný záměr návrhu úprav Pravidel. Tyto úpravy si vyžadují  poznatky shromážděné odbory MHMP po více než ročních zkušenostech s fungováním stávajícího znění Pravidel, ale i ustavení nových komisí Rady HMP.

 

Předsedkyně komise Markéta Reedová členy komise seznámila s projektem tzv. Protikorupčního portálu hl. m. Prahy , který se nachází ve stádiu příprav s tím, že se na jehož spuštění intenzivně pracuje. Při přípravě projektu byla brána na vědomí skutečnost, že ne všichni občané mají dosud přístup k internetu, a proto bude kromě možnosti elektronického podání koncipován i pro podávání možných upozornění občanů formou korespondenčních lístků. Současně bude nutné postupy, související s tímto novým způsobem komunikace s občany upozorňujícími na možné korupční jednání, implementovat do Pravidel.

 

Pan Tomáš Kramár společně s Ing. Mgr. Oldřichem Kužílkem zdůraznili potřebu předkládat komisi přehled podání adresovaných orgánům HMP,ve kterých bylo upozorněno na možné korupční jednání, s více informacemi k jednotlivým podáním, tak aby členové komise měli možnost posoudit postup při jejich vyřizování (garantem za MHMP JUDr. Richard Mařík). Ing. Mgr. Oldřich Kužílek uvedl, že postupy stanovené čl. 7 Pravidel je potřeba upravit s ohledem na nutnost vytvoření metodiky k jednotlivým postupům v rámci prověřování podání, ve kterých je upozorněno na možnou korupci. Jako kladný příklad uvedl postupy na MČ Praha 6.

 

Mgr. Petra Kolínská navrhla aktualizaci Pravidel zejména s ohledem na potřebu prošetřování anonymních podání. Na její dotaz JUDr. Richard Mařík informoval členy komise o procentuálním vyčíslení oprávněnosti obdržených podání a současně poukázal na skutečnost, že výsledky prošetřování podání ze strany MHMP, orgánů HMP a orgánů MČ se přímo odrážejí od skutečnosti, že právní normy nedávají uvedeným orgánům kompetence, které mají orgány činné v trestním řízení.    I přes tuto skutečnost je však snaha o důkladné prošetření jednotlivých podání, což potvrdil taktéž JUDr. František Hoffman, předseda kontrolního výboru ZHMP.

 

Plk. Mgr. Vladimír Zimmel – zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, Policejního prezídia ČR, poukázal na skutečnost, že orgány HMP, MHMP a MČ mají velmi omezené možnosti k odhalování takové závažné trestné činnosti jakou je korupce. Obecně platí, že se trestná činnost související s korupcí odhaluje velmi obtížně, a to i přes skutečnost, že např. orgány Policie ČR mají možnost nasadit operativně pátrací prostředky. Společně s plk. Mgr. et Mgr. Zdeňkem Tomicou – zástupcem ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Policie ČR uvedli, že je možnost se na jejich služební útvary obrátit s případnými konzultacemi jak v konkrétních případech postupovat.

 

Komise vzala uvedené informace na vědomí.

 

ad 7) Různé

 

Na základě pověření předsedkyně komise řídil její jednání v závěru ředitel MHMP Ing. Martin Trnka.

 

Ing. Mgr. Oldřich Kužílek opakovaně otevřel otázku vytvoření vlastního jednacího řádu komise.    Mgr. Petra Kolínská v této souvislosti navrhla, aby byla možnost přizvat k jednání komise sdělovací prostředky, které by o této možnosti byly vyrozuměny např. elektronickou formou. Ing. Martin Trnka členům komise sdělil, že nepovažuje přibrání žurnalistů k jednání komise za nejvhodnější řešení. Dle jeho názoru a zkušeností by s účastí sdělovacích prostředků mohlo dojít k menší otevřenosti členů komise při projednávání konkrétních záležitostí. JUDr. Lenka Danielisová informovala členy komise, že návrh Ing. Mgr. Oldřicha Kužílka z minulého jednání byl LEG MHMP analyzován s tím, že ona jako členka komise a ředitelka odboru LEG MHMP považuje současný jednací řád je zcela dostačující. Ing. Martin Trnka přislíbil projednat připomínky, které v diskusi zazněly s předsedkyní komise.

 

ad 8) Závěr  - termín příštího zasedání komise bude stanoven předsedkyní komise v dostatečném časovém předstihu.

 

 

 

    Markéta Reedová

       předsedkyně komise Rady hl. m. Prahy

    pro transparentní veřejnou správu

 

Zapsal:

JUDr. Richard Mařík

tajemník komise

15. května 2007
15. května 2007